De geodeet en de planvorming in de Interimnota Landinrichtingswet René van der Schans 1 Inleiding Op 25 maart j.l. verscheen de Tnterimnota Land inrichtingswet, waarin de hoofdlijnen worden ge schetst van nieuwe procedures voor de inrichting van het landelijk gebied. Inmiddels heeft er naar aan leiding van dit verschijnen een studiedag van een aantal verenigingen, waaronder de NVG, plaatsge vonden. De voordrachten en discussies van deze dag zullen in het septembernummer van het NGT worden gepubliceerd. Wanneer ik dit schrijf (11 april) weet ik nog niet wat er allemaal gezegd gaat worden op de studie dag; ik neem aan dat er veel aandacht zal worden besteed aan de verhouding ruimtelijke ordening - landinrichting en aan de juridische en politieke consequenties, o.a. in verband met grondverwerving en beheer. Ik neem ook aan dat de bij deze ontwik kelingen betrokken geodeten de discussies en be schouwingen zullen willen voortzetten in dit tijd schrift. Het staat vast dat de geodeet een taak zal houden in de landinrichting. Het is naar voren gebracht door De Haan, Witt en Makkinga in het Lustrum- boek 1970-1975 van het Landmeetkundig Gezel schap Snellius (wie het nog niet heeft kope het). Wat die taak precies zal inhouden staat me minder helder voor de geest, omdat nieuwe procedures en een andere organisatievorm verandering van taken met zich meebrengen. De voorstellen in de Interimnota staan nog geheel ter discussie en het zal zeker nog jaren duren voor de nieuwe regelingen ingaan. Maar vooruitlopend op deze regelingen zullen er zeker ook verschui vingen plaatsvinden in de huidige procedures en werkwijzen. Het is goed als de geodeten op deze ont wikkelingen inspelen of, om een woord van ande ren te gebruiken, anticiperen. Ik wil, om de discussie in dit tijdschrift te openen, enkele aantekeningen wijden aan twee zaken die me nogal na aan het hart liggen, nl. de positie van de geodeet en de ontwikkelingen m.b.t. de planvorming bij landinrichting. 2 De organisatie van het werk Een van de belangrijkste lichamen in het landin- richtingswerk wordt de landinrichtingscommissie. Deze wordt, anders dan in de bestaande regelingen, maar wel min of meer in overeenstemming met de gegroeide praktijk, zowel belast met de voorbe reiding als de uitvoering van een landinrichtings project. Haar taken omvatten o.a. - gegevens verzamelen, meningen peilen, doelstel lingen nader uitwerken, voorlichting geven; - een landinrichtingsprogramma opstellen en in discussie brengen; - een landinrichtingsplan ontwerpen (ik neem aan met alternatieven); - inventarisatie van rechten (lijst van rechthebben den, register van schattingen, pachtregistratie) - voorbereiding van de onteigening; - een begrenzingenplan opstellen; - een plan van toedeling opstellen; - uitvoeren van de tweede schatting en opstellen van de lijst geldelijke regelingen. Aan de landinrichtingscommissie (waarin de ver schillende belangengroeperingen zijn vertegenwoor digd) wordt een projectbureau toegevoegd, als regel onder voorzitterschap van de Hoofdingenieur directeur van de Landinrichting of een van zijn me dewerkers. De huidige Ruilverkavelingswet kent, volgens art. 51, een Plaatselijke Commissie die wordt bijge staan door een landmeter van het Kadaster en zonodig door andere deskundigen. De veelheid van belangen die in de landinrichting meespelen blijkt een verzwaring van het team van deskundigen noodzakelijk te hebben gemaakt. Wat in de praktijk reeds is gegroeid: samenwerking tussen verschillende diensten, die elk een deel van het werk doen, gaat nu een andere vorm krijgen, nl. een projectorganisatie, met een centrale leiding en coördinatie. Welke diensten zullen mensen voor het project bureau leveren. Kador, voor de eigendomsinventa risatie, het landmeetkundig werk, het plan van toe deling en de juridisch-administratieve afwerking. De Cultuurtechnische Dienst, voor de algemene planning en coördinatie, en voor het cultuurtech nische werk. De Stichting Beheer Landbouwgron den, voor de verwerving van gronden (o.a. door middel van onteigening), mogelijk ook voor het maken van gebruiks- en beheersregelingen. CRM, ngt 76 83

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 11