IN MEMORIAM J. M. H. HEINES Op 21 februari 1976 is in Horn overleden Joseph Mathieu Hubert Heines. De redactie van het Nederlands Geodetisch Tijdschrift heeft mij verzocht een artikel te zijner nagedach tenis te schrijven. Als reden werd genoemd, dat ik het langst met hem zou hebben samengewerkt. Ik heb het verzoek graag aanvaard, niet alleen omdat ons samenwerken in het oude gebouw van het Kadaster, gelegen aan het Buitenhof in Den Haag, na zijn pensionnering nog meer dan 6 jaren is voortgegaan, maar ook omdat een prettige vriendschap was ontstaan, waarin onze families zijn gaan meedelen. Heines werd geboren te Reuver (Limburg) op 9 april 1886 en is dus bijna 90 jaren oud geworden. Hij slaagde voor het vergelijkend examen van adspirant- landmeter en begon op I december 1905 in Roermond aan zijn opleiding voor het ambt van landmeter van het Kadaster. In 1907 werd hij verplaatst naar Rotterdam, waar hij in de gelegenheid werd gesteld de colleges en practica in land meten en waterpassen te volgen aan de T.H. te Delft. Na nog een jaar tewerkstelling bij de hermeting van Enschede werd hij, na met gunstig resultaat het examen voor landmeter van het Kadaster te hebben afgelegd, ingaande 1 augustus 1909 in die rang benoemd. Een jaar later werd hij tot zijn genoegen verplaatst naar 's-Hertogenbosch waar hij ruim 20 jaar zou wonen en werken. Daarna, ingaande I januari 1931, werd hij verplaatst naar Maastricht en aangewezen als hoofd van het bureau II aldaar. Op 1 augustus 1940 werd Heines benoemd tot plv. Ingenieur- Verificateur te 's-Gravenhage, omdat de fungerend I.V., de heer Houben, tijdelijk de taak van de Inspecteur van het Kadaster moest waarnemen. Op 1 maart 1942 werd Heines definitief benoemd tot Ingenieur-Verificateur te Den Haag. In 1947 werd Heines benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Op 1 mei 1951 na het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd werd hem eervol ontslag verleend, met dank voor de bewezen diensten. Nog was zijn taak niet ten einde. Hem was al in 1947 gevraagd om samen met de hypotheekbewaarder C. J. Kluvers de In structie Kadaster (I.K.) te herzien en na zijn pensionnering kreeg hij de gelegenheid meer tijd aan dat grote werk te be steden. Zijn dienstverband werd tenslotte op 1 september 1957 beëindigd. Zijn vrouw wilde ook wel eens „met pen sioen" en zodoende verhuisde het echtpaar Heines naar een verzorgingsflat in Maastricht, waar zij nog bijna 16 jaar samen gelukkig hebben gewoond. Heines was een man met grote bekwaamheden, niet alleen op het gebied van de techniek, maar niet minder op het juridisch- administratieve terrein. Bovendien beheerste hij de moderne talen Frans, Duits en Engels, waarbij de Franse taal zijn bij zondere liefde had. Ook zijn streven om het Nederlands in woord en geschrift taalzuiver te houden had zijn voortduren de belangstelling. In de jaren 1924 tot en met 1929 was Heines redacteur van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde en tevens biblio thecaris van de Vereniging voor K. en L., waarvan hij nog voorzitter was van 6 september 1929 tot 15 december 1930. Hij bleef tot en met 1940 als medewerker aan het tijdschrift verbonden. In de oprichting van de Fédération Internationale des Géomè- tres heeft Heines een belangrijke rol gespeeld. Weliswaar beschouwt de F.I.G. het jaar 1878 als haar op richtingsjaar, omdat toen het eerste internationale congres te Parijs plaatsvond, maar van een federatie was toen nog geen sprake, ook niet toen in 1910 een tweede internationaal con gres plaatsvond te Brussel. Op 27 januari 1926 vond op initiatief van de Union des Géomètres-Experts Francais een bespieking plaats om tot de oprichting van een federatie te komen. Aan deze bespreking namen deel een groot aantal Fransen, een aantal Belgen, één Engelsman, één Zwitser en Heines, die de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde vertegenwoordigde. Bij die bespreking werd een internatio naal initiatiefcomité benoemd, waarvan Heines deel uitmaak te. Dit comité stelde voor een congres te organiseren en de federatie tot stand te brengen. De Vereniging voor K. en L. besloot op advies van Heines tot aansluiting bij de internationale federatie, die moet ge acht worden te zijn ontstaan in oktober 1926 toen tijdens een congres de Statuten werden aangenomen. Heines trad bij dit congres op als vertegenwoordiger van de Vereniging voor K. en L. alsmede van de Minister van Financiën echter „buiten bezwaar van 's Rijks Schatkist". Op de congressen te Zurich in 1930, te Londen in 1934 en in Rome in 1938 was hij de officiële vertegenwoordiger van de Vereniging, in Zürich en Londen tevens van de Minister van Financiën, wederom „buiten bezwaar". Heines werd bij „Arrêté" van 24 september 1937 door de Minister van Onderwijs van de Franse republiek benoemd tot Officier d'Académie, zulks op voordracht van de Union des Géomètres-Experts Francais. Heines was vanaf 1929 herhaaldelijk lid en secretaris van de commissie voor het examen van landmeter van het Kadaster. Heines is in 1916 in het huwelijk getreden met een dochter van de Ingenieur-Verificateur Van Baarle. Zij zijn 57 jaar lang gelukkig getrouwd geweest. Doordat zij van jongs af over het Kadaster hoorde spreken had zij begrip voor het werk van haar man. Moeilijk waren de beide wereldoorlogen, in het bijzonder de tweede toen hun geliefde dochter een ernstige ziekte moest doormaken. Dank zij de grote wilskracht en het door zettingsvermogen van het echtpaar Heines en hun dochter en met vast vertrouwen in Gods goedertierenheid is de ge nezing gekomen. Het was wel een grote voldoening voor de familie Heines dat de dochter na haar herstel haar studie in de medicijnen heeft kunnen voltooien en zich als arts heeft kun nen vestigen. Zij is een grote steun geweest voor haar ouders in de laatste jaren van hun leven. Voor haar zal het een troost zijn te weten dat haar vader mede door zijn indrukwekkende staat van dienst, door zijn be minnelijke aard en zijn hulpvaardigheid grote waardering heeft genoten van zijn vakgenoten en zijn medewerkers, die hem met respect zullen blijven gedenken en hem dankbaar blijven voor de van hem ondervonden vriendschap. Zelf heeft zij haar gedachten voor haar vader op zo gevoelige wijze vertolkt met de volgende woorden: „Tussen zijn geboorte en zijn afscheid is hij onderweg geweest een leven lang, zorgzaam en werkzaam, vroom en vroed, een betrouwbaar reismakker voor vrouw en dochter en vrienden. Dat zijn naam lang in ere moge zijn." W. F. Stoorvogel ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 13