Herinrichting, een logische ontwikkeling van ruilverkaveling grotere te wijken of te wachten. Het zijn vaak de kleine dingen die het doen, niet in het minst bij Landinrichtingsplannen. Anderzijds kunnen even tuele recreatie-, landschaps- en natuurprojecten gericht gerealiseerd worden. Zoals in 't begin al gezegd is, is het voorbarig om van toepassing van de Landinrichtingswet in de praktijk te spreken. De tijd zal 't leren. De praktijk van de uitvoering is uiteindelijk hard als steen. Ik heb mij toch met opzet beperkt tot het schetsen van een kneedbare open sfeer van billijkheid en een voud, een sfeer die onmisbaar is om tot een aan vaardbare vormgeving bij landinrichting te komen. Ook bij de steenbakkerij weet men van het zorgvul dig uitzoeken van de nodige grondstoffen, het meng- en kneedproces, de rijpingsperiode en soms zelfs een periode van pappen en nathouden. Heeft men echter een goede vormgeving in de vingers dan moet men ook snel handelen en niet terugschrikken van het vuur in de oven. W. van Berk 1 Inleiding In de ruilverkaveling houdt de geodeet zich bezig met de mens en zijn grond in een veranderende situatie. De mens als eigenaar, gebruiker, pachter of verpachter van die grond, waarop een nieuwe bestemming kan komen, waarop inrichtingswerken kunnen worden uitgevoerd, waardoor de mens ver wacht dat de grond na afloop beter beheerbaar zal zijn. De geodeet hanteert daarbij een vastgoedsysteem dat het gehele in te richten gebied beslaat. In dit informatiesysteem zijn de aard. de omvang en de waarde van ieders recht en gebruik beschreven en in kaart gebracht. Het vastgoedsysteem is dienstbaar aan: de voor bereiding, de vaststelling van de inbreng, het ont werpen en de vaststelling van het plan van toe deling, de geldelijke regeling en niet te vergeten de rechtsbescherm i ng. Het zwaartepunt van de taak van de geodeet ligt in de herverkaveling van de inbreng. De herver kaveling speelt zich af in het gebied dat ligt tussen het stramien van wegen, waterlopen en het land schapsplan. De herverkaveling is de resultante van de daarvoor geldende wettelijke regels, het landbouwstructuur- beleid, de wensen van de rechthebbenden en pach ters, de gesteldheid van het onroerend goed en voor zover die bekend is de bestemming. Vanuit de daarbij opgedane ervaring wil ik enkele kanttekeningen plaatsen bij het nieuwe instrumen tarium dat in de nota is voorgesteld. 2 Van ruilverkaveling naar herinrichting In de ruilverkaveling is een ontwikkeling in de doel stelling te onderkennen. Aanvankelijk beoogde de ruilverkaveling uitsluitend de samenvoeging van het verspreid en versnipperd gelegen bezit, dat door Staring al de kanker van de landbouw werd genoemd. Daarna is de doelstelling verbreed tot het bevorderen van de belangen van de landbouw en tenslotte tot het behartigen van die belangen met enige ruimte voor andere aspecten. Daarbij is het ruilen van gronden naast de landbouw sub-doelstelling, maar vooral hulpmiddel ter realisering van de nadere voorzieningen. Parallel met de ontwikkeling van de doelstelling loopt de toenemende grondafstand door de recht- 96 ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 12