hebbenden. Aanvankelijk uitsluitend ruil zonder afstand van grond. Gevolgd door afstand ten behoeve van corpora tieve voorzieningen in de agrarische sfeer en daarna mede voor de aangrenzende beplanting, fn 1954 werd door toewijzing van kavels ten algemene nutte een extra korting van 5% mogelijk gemaakt. Deze oppervlakte bleek door de toenemende bete kenis van de landschappelijke en natuurweten schappelijke functies van het landelijk gebied veelal niet voldoende om de behoefte in die sectoren te dekken. Daarom werd gepoogd kavels voor land schap en natuurbehoud toe te delen uit de door vrij willige aankoop beschikbaar gekomen grond. Deze behoefte aan grond bestemd voor niet- agrarische doeleinden kon in het stemmingsrapport zijn neergelegd of tijdens de uitvoering onder in vloed van de maatschappelijke opinie of op grond van bestemmingsplannen ontstaan. De wet 1954 biedt echter geen afdoende mogelijk heden ter realisering. Als voldoende grond beschik baar is uit de vrijwillige aankopen kan deze welis waar voor toedeling van kavels voor de niet- agrarische bestemming worden aangewend, maar de toedeling en de inrichting ervan staat op gespan nen voet met de beperkte doelstelling van de wet. Met de nu in de nota voorgestelde onteigening zal de toedeling van grond voor de landschappelijke en natuurwetenschappelijke sectoren, mits die in een bestemmingsplan zijn vastgelegd, mogelijk worden. De herinrichting is zowel naar doelstelling als naar de mogelijkheden van de grondafstand een nood zakelijke en logische voortzetting van de ruilver kaveling. 3 Vormen van landinrichting In de nota is voorgesteld beide vrijwillige vormen van ruilverkaveling de ruilverkavelingsovereenkom sten met de kavelruil te handhaven met daarnaast twee varianten van de wettelijke ruilverkaveling. Dit zijn de administratieve en de eenvoudige ruil verkaveling. De commissie ziet de toepassing van deze vormen van landinrichting in gevallen van een overwegend agrarische doelstelling. Het lijkt me gewenst bij de eenvoudige vormen ook een brede doelstelling te kiezen om het toepassingsgebied te verruimen. De administratieve ruilverkaveling zou bijvoorbeeld concentratie van eigendom, gebruik en beheer voor de agrarische, de niet-agrarische en de gemengde bestemming kunnen bewerkstelligen als de wensen van de betrokkenen met betrekking tot het door hun nagestreefde beheer en herverkaveling redelijk in evenwicht zijn. Tussen de beide hiervoor genoemde eenvoudige ruilverkavelingsvormen en de herinrichting is in de nota nog het handhaven van een ruilverkaveling uit kracht van de wet met de toewijzing van kavels ten algemene nutte voorgesteld. De bestaande instrumenten voor afstand van grond in de huidige wet zijn de algemene korting voor wegen en waterlopen en de algemene aftrek voor de toewijzing van kavels aan openbare lichamen. In beide gevallen wordt niet de betrokkene die de grond ter plaatse van de nadere voorzieningen in brengt door de verkleining van zijn tegoed getroffen, maar de gezamenlijke rechthebbenden. Na op het voordeel voor de betrokkene en het na deel voor de gezamenlijke rechthebbenden van deze methode te hebben gewezen, kiest de commissie voor handhaving van de beide vormen van algemene korting met een drempelwaarde van 5% van het totaal. Niet duidelijk is, of werd overwogen dit type ruil verkavelingen, waarbij toewijzing van kavels nodig is, onder te brengen bij de herinrichtingsprocedure. De volgende argumenten pleiten daarvoor: 1. Bij de toewijzing van de artikel 13 kavels van de huidige wet doen zich de volgende bezwaren voor: - er is een toenemende weerstand bij de recht hebbenden tegen de algemene korting voor niet-corporatieve doeleinden en er is aandrang op compensatie van die korting. - de toedeling van een vervangende kavel aan de betrokkene is vrijwel onmogelijk als het toegewezen onroerend goed een unieke ge steldheid heeft. - de openbare lichamen willen veelal eerder over de kavels beschikken dan bij het overschrijven van de akte van toedeling. - de financiële afwikkeling is compleet. ngt 76 97

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 13