Deze bezwaren blijven bij ruilverkavelingen met toewijzing bestaan, maar zouden bij herinrich ting vervallen. 2. Onder de huidige wet hebben de betrokkenen het recht tegen de voorgenomen toewijzing bij de Kroon in beroep te gaan. Bij de voorgestelde ruilverkavelingsprocedure in de landinrichting ontbreekt die mogelijkheid. Ze is er wel bij ont eigening in herinrichtingsverband. 3. Daar zowel de toewijzing als de onteigening hun grondslag in de gewijzigde bestemming vinden, ligt een gelijke verwervingsprocedure voor de hand. Verder kan het enig aantoonbare nadeel dat de overgang van ruilverkavelingsprocedure naar her inrichtingsprocedure voor de betrokkenen zou be tekenen voor een belangrijk deel worden opgeheven, door hem compensatie aan te bieden uit de met het voorkeursrecht of anderzins verworven grond als de betrokkene, die de toe te wijzen grond inlevert, dit zou wensen. Bij overbrenging van dit type ruil verkaveling naar de herinrichting zou dan de stemmingsprocedure, die nu voor de ruilverkaveling is voorzien, ook in de herinrichtingsprocedure moeten worden ingebouwd. 4 De beheersgebieden Volgens de nota zal de begrenzing van de beheers gebieden waarvoor de overheid bereid is beheers overeenkomsten af te sluiten en de beheersfunctie te honoreren in het landinrichtingsplan worden vastgesteld. Voorts zullen in het plan van toedeling voor die gebieden de gehandhaafde, opgeheven en gevestigde beheersovereenkomsten worden aange geven. Daarmee ligt het toepassingsgebied vast en biedt de wet voldoende ruimte om de beheersovereen komsten aan te gaan of te verkavelen. In de nota is de mogelijkheid om bij het plan van toedeling nieuwe zakelijke rechten te kunnen vestigen geme moreerd en is voorgesteld ook het aangaan van beheersovereenkomsten bij het plan van toedeling mogelijk te maken. Lk ondersteun die gedachte. Daarbij is echter de medewerking van de betrok kenen onontbeerlijk. Als de beheersgebieden in de landinrichtingsprojecten zijn opgenomen is het zaak de bijzondere mogelijkheden die de herverkaveling biedt uit te buiten en middelen aan te dragen om het afsluiten van beheersovereenkomsten te stimuleren. Om de lopende beheersovereenkomsten in het plan van toedeling te kunnen verwerken is een registratie noodzakelijk. Ze kan tot de beheersgebieden be perkt blijven en samenvallen met de wenszitting. 5 Het voorkeursrecht In de nota is gewezen op het nut dat het voorkeurs recht voor de landinrichting kan hebben. Het gemeentelijk voorkeursrecht zal volgens het wetsontwerp betrekking kunnen hebben op gron den, die een niet-agrarische bestemming kregen, met het doel een latere onteigening te voorkomen. In de herinrichting zullen de ingebrachte gronden, die hun agrarische bestemming verliezen, worden opgenomen in het plan van wegen en waterlopen en het landschapsplan of ze worden onteigend en bij het plan van toedeling toegedeeld aan het betref fende openbare lichaam. In het eerste geval ont vangen de gezamenlijke rechthebbenden een ade quate vergoeding en in het tweede geval ontvangt de inbrenger individueel een schadeloosstelling. Deze schadeloosstelling kan indien de LIC over grond beschikt worden voorkomen door ver vangende grond met een agrarische bestemming aan te bieden. Daarom hoeft bij een herinrichting, anders dan bij de gemeente, het voorkeursrecht niet beperkt te blijven tot grond met een niet-agrarische bestemming om toch een onteigening te kunnen voorkomen. Het voorkeursrecht kan in de land inrichting dankzij de herverkaveling soepel worden benut om het verlies aan agrarische grond te com penseren. Daartoe moet het recht kunnen worden uitgeoefend totdat de tegenwaarde voor dit verlies is bereikt. Bij minnelijke verwerving kan dan aan de ont eigende een aandeel uit het met voorkeursrecht ver worven bezit worden aangeboden om zijn inbreng op peil te houden. Voorzover de onteigenden daar van geen gebruik maken kan de grond voor andere doeleinden worden aangewend. De toepassing van het voorkeursrecht kan ook zijn nut hebben om het bedrijfsverkleinend effect van de algemene korting te ontgaan. 98 ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 14