Tengevolge van de grotere aandacht die de land schappelijke, cultuurhistorische en natuurweten schappelijke elementen in de landinrichting krijgen zullen meer natuurlijke begrenzingen dan voorheen worden gehandhaafd. Dit brengt extra randvoor waarden voor het kavelindelingsplan mee, waar door bij de afstemming van kavel-indeling en toe deling het aantal sluitfouten zal toenemen. Die sluitfouten zijn theoretisch in evenwicht, maar als ze in aantal toenemen zal ook de absolute waarde ervan stijgen. De negatieve sluitfouten uiten zich in onderbede lingen. Door de hiervoor genoemde stijging van de sluitfouten zullen de onderbedelingen gaan toe nemen. Die onderbedelingen roepen steeds weer standen op. Door aanwending van de met het voor keursrecht verworven grond kunnen die onder bedelingen worden voorkomen. Het voorkeurs recht dient daarbij indirect mede het landschaps plan. 6 De onteigening De te onteigenen percelen vormen in de herinrich ting een subgroep, die een aparte gang in de proce dure volgt. De te onteigenen objecten zijn aange duid in het landinrichtingsprogramma. Ze zijn zo nauwkeurig mogelijk omschreven in het landinrichtingsplan en gedetailleerder weergegeven in kaarten en grondtekeningen vergezeld van de kadastrale kenmerken en eigenaren ter voorberei ding van het onteigeningsbesluit. Dit onteigeningsbesluit ontkoppelt naar mijn me ning de percelen van de herverkaveling en zou direct de uitvoering van werken mogelijk moeten maken. Ter voorbereiding van dit onteigenings besluit is een omschrijving gekozen, die wat minder stringent is dan in de onteigeningswet. Dit lijkt aan vaardbaar want er volgt altijd nog een plan van toe deling, waarin de begrenzing als kavel worden vast gelegd. Hoe de te onteigenen grond in de procedure van begrenzingenplan, plan van toedeling en akte moet worden aangeduid en verwerkt, is in de nota in het midden gelaten voor dit niet bekende probleem. Naar mijn mening zou aansluiting gezocht kunnen worden bij de voor de toewijzing van kavels ge volgde methoden. Volgens de voorgestelde ruilver kavelingsprocedure blijven, evenals in de huidige ruilverkavelingswet, de toe te wijzen kavels deel uitmaken van het plan van toedeling. Daar het be grenzingsplan de scheiding aangeeft tussen de gronden, die wel en die geen deel uitmaken van het plan van toedeling, kunnen de toe te wijzen kavels derhalve niet in het begrenzingsplan voorkomen. Daarmee vallen de kavels buiten de regeling van beheer en onderhoud in landinrichtingsverband. Voor de te onteigenen percelen zou een soortgelijke gedragslijn kunnen worden gevolgd. De in het ont eigeningsbesluit genoemde percelen kunnen dan als kavels in het plan van toedeling worden toegewezen aan het openbare lichaam. Als de onteigende daar tegen in verzet wenst te komen, d.w.z. ook dit in direct voorstel tot minnelijke verwerving verwerpt, kan in de daaropvolgende bezwarenbehandeling deze toewijzing worden behandeld zoals bij een eis tot onteigening het geval is. Zou al vóór de tervisie- legging van het plan van toedeling een eis tot ont eigening zijn ingediend dan kan die eis vooraf gaande aan de bezwarenbehandeling tegen het plan van toedeling worden afgewikkeld. Doordat onteigeningsbesluit en plan van toedeling en uitvoering in tijd ver uiteen kunnen liggen, is het wenselijk dat een besluit tot onteigening en de tervisielegging van het plan van toedeling niet met termijnen aan elkaar worden gekoppeld. In de huidige praktijk worden bij een ruilverkave ling de percelen die een niet-agrarische bestemming hebben of vermoedelijk zullen krijgen, ongewijzigd aan de inbrenger toegedeeld. Het inrichtingswerk blijft er achterwege. De in de nota voorgestelde ont eigening en inrichting volgens de bestemming is praktischer dan de onbevredigende gedragslijn die nu noodgedwongen moet worden gekozen. Het ont eigeningsbesluit en de eis tot onteigening zijn naar het zich laat aanzien met het plan van toedeling en de aansluitende bezwarenbehandeling te verwerven. 7 Inspraak Wenszitling: Een van de voorstellen is de wens- zitting voor het opmaken van het plan van toe deling in de wet op te nemen. Een wettelijke aan passing van een sinds jaren in de praktijk gevolgde 99 ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 15