werkwijze waarin een ieder zich zal kunnen vinden. In de nota is de wenszitting onder de inspraak en niet onder de rechtsbescherming geplaatst. Dereden daarvan kan zijn te laten uitkomen dat de uitge brachte wensen geen recht op vervulling kunnen op leveren. Toch kan de opmerking dat de L1C bij het opmaken van de kavelindeling en toedeling rekening kan houden met de uitgebrachte wensen te hoge ver wachtingen wekken. Bij de onderlinge afweging van de wensen en de confrontatie met de randvoorwaarden, waaraan het plan van toedeling moet voldoen, kan de wens on vervulbaar blijken te zijn. De uiteindelijke vorm van het plan van toedeling wordt behalve door de wensen mede bepaald door de wettelijke regels voor de toedeling, de doelstel lingen van het landinrichtingsprogramma en plan, de nadere voorzieningen, de onteigening, de te handhaven natuurlijke elementen en de begren zingen, de beheersgebieden, de pachtverhoudingen, de beheersovereenkomsten en de mogelijkheden tot kavelinrichting. De kans op vervulling van de wensen is ook sterk afhankelijk van de ruimte die door andere uitge brachte wensen ontstaat. Daarom is het van belang met gezamenlijk uitgebrachte wensen die ruimte te creëren en onverwachte mogelijkheden te bieden. Daarbij denk ik aan verbetering van de pachtver houdingen, het willen aangaan van beheersovereen komsten, de aaneensluiting van kavels voor samen werkende bedrijven. Informatie over de toedeling bij het landinrichtingsplan Voor herinrichtingsprojecten wil de commissie de inspraak over het landinrichtingsplan verdiepen door voorbeelden van verschillende mogelijkheden over de toekomstige indeling en toedeling van gron den te geven. Voor ruilverkavelingsprojecten, die weinig in de bestaande structuur ingrijpen, denkt ze nog iets verder te kunnen detailleren. Met dit voorstel wordt gereageerd op de steeds dringender vraag bij de planvorming, informatie over de toedeling te verstrekken. Met behulp van de voor de integrale toedeling ontwikkelde automa tisering van de toedeling is in bepaalde opzichten aan die vraag te voldoen. Bij die presentatie van de op de bedrijven gerichte toedelingsmodellen kan inzicht worden gegeven in de gevolgen van: - bepaalde doelstellingen voor het plan van toe deling; - bepaalde voorzieningen op het plan van toedeling. Uit de modellen kan bijvoorbeeld ook worden afge leid of kavelontsluitingswegen en waterlopen in het plan van toedeling passen. De modellen geven geen uitsluitsel over de indivi duele toedelingen. De op de gepresenteerde toedelingsmodellen volgen de inspraak zal een belangrijke bijdrage betekenen voor de bij het plan van toedeling te volgen richt lijnen. De rechthebbenden kunnen daarop bij de wenszitting inspelen. 8 Het begrenzingenplan Door de vaststelling van het begrenzingenplan wordt de ruimte van de landinrichting geplitst in een deel dat voor de openbare voorziening is bestemd en een ander deel dat onder het plan van toedeling valt naar ik meen inclusief hetgeen onteigend zal worden. De vaststelling van het begrenzingenplan gaat aan het opmaken van het plan van toedeling vooraf. Evenals bij de huidige wet zou dit inhouden, dat ook de laatste kavelontsluitingswegen en de eind- waterlopen in dat begrenzingenplan moeten voor komen. De tracering van die onderdelen is echter in sterke mate afhankelijk van de kavelindeling en -toedeling van zowel de eigendom als van het ge bruik. Dit houdt in dat die tracering onmogelijk in het begrenzingenplan is te detailleren en een andere regeling vraagt. Die kan worden gevonden door in het door G.S. te nemen besluit deze eind- elementen wel verbaal te beschrijven maar niet in kaart te brengen en daarbij voor de detaillering te verwijzen naar het plan van toedeling. Bij de ontwikkeling van het programma en land inrichtingsplan komen de financiële aspecten van de openbare voorzieningen al aan de orde om de lagere publiekrechtelijke lichamen een tijdig inzicht in de problematiek te geven. Als uitvloeisel van dit over leg zou in het landinrichtingsplan een indicatie over het toekomstig eigendom, beheer en onderhoud kunnen worden opgenomen om later minder proce- 100 ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 16