duretijd aan dit onderdeel te hoeven wijden, als de L1C de voorstellen voor het begrenzingenplan op maakt. De vaststelling van het plan van wegen en water lopen is in de huidige ruilverkavelingsprocedure nogal eens een vertragende factor. Dit komt, omdat - er onvoldoende inzicht in de financiële conse quenties en de regeling van beheer en onderhoud bestaat en tevens omdat - het voorlopig vastgestelde plan aanmerkelijk ge wijzigd moet worden. Als er in het landinrichtingsplan al een indicatie over de eigendom en het beheer en onderhoud wordt gegeven en de detaillering van de eindwaterlopen en laatste kavelontsluitingswegen naar het plan van toedeling kan worden verschoven, is te verwachten dat die knelpunten zich niet meer zullen voordoen. 9 Gebruiksindelingsplan De introductie van het gebruiksindelingsplan voor de gebieden waar kavelinrichtingswerken nodig zijn lijkt een praktische oplossing om de verlenging van de proceduretijd door de uitvoering van kavel- werk te voorkomen. De beoordeling en oplegging van zo'n plan is echter een niet opgelost probleem. Het zou eenvoudiger worden als in de wet werd bepaald dat voor het plan van toedeling de eigendomsrechten, het recht van opstal, erfpacht en beklemming met de pacht de kavelindeling bepalen en de overige rechten daaraan ondergeschikt zijn. Evenals voor het plan van toedeling zouden voor het gebruiksindelings plan wenszittingen moeten worden gehouden. 10 Procedureschema In de landinrichtingsprocedure is een van grof naar fijn of van globaal naar detail verlopende lijn te onderkennen. Landinrichtingsprogramma en keuze van de landinrichtingsvorm, landinrichtingsplan, begrenzingenplan, gebruiksindelingsplan en ten slotte het plan van toedeling. Een werkwijze, waar bij de kans op realisering, die overeenkomt met de bestaande behoefte, toeneemt. De splitsing van de voorbereiding in een programma en een planfase maakt een flexibele aanpassing aan streekplan en bestemmingsplan mogelijk, en biedt ruimte om beslissingen te kunnen uitstellen en bij te schaven, totdat de voortgang van de prodecure dit vordert. Bovendien kan het landinrichtingsplan in gedeelten worden vastgesteld. Dit biedt mogelijk heden om de inrichting van gebieden waarvoor dat urgent is naar voren te halen en te ontkoppelen van probleemgebieden, waar nog onopgeloste vragen de voortgang belemmeren. Niet duidelijk is of voor zo'n gedeelte de commissie ook aan een afdoening van de overige procedure onderdelen t/m de akte van toedeling heeft gedacht. Dit zou mogelijk moeten zijn als de omstandigheden dat toelaten. Een landinrichtingsprocedure luidt zodra tot uitvoering is besloten een veranderende rechtstoestand in, die voortduurt totdat het plan van toedeling is vastgesteld. Wanneer die onzekere rechtstoestand voor een ge deelte van het blok vroeger kan worden beëindigd is daar veel voor te zeggen, ook al brengt de opsplit sing van de bezwarenbehandeling een toename van beslissingsprocedures met zich mee. Het vastgestelde plan van toedeling is het tervisie gelegde plan en daarop tengevolge van de bezwaren behandeling aangebrachte wijzigingen. Door mutaties in de rechtstoestand wijkt de feite lijke toestand ten tijde van de vaststelling af van die van het vastgestelde plan van toedeling. Hoe langer de vaststellingsprocedure voor het plan van toedeling duurt, des te zwaarder wordt de mu- tatieproblematiek. Ook uit dien hoofde kan een afwerking van een gedeelte urgent zijn. Het geheel overziende, ben ik van mening dat de landinrichtingsprocedure een goed perspectief biedt op de inrichting van het landelijk gebied, waarop het zicht nu wat verduisterd is. De koppeling van landinrichting en ruimtelijke ordening kan een stimulans zijn voor het opmaken van streekplannen en bestemmingsplannen. 11 Samenvatting hoofdpunten 1. Gelet op de tot nu toe plaats gehad hebbende ontwikkeling in de doelstelling van de ruilver kaveling en de daarmee gepaard gaande grond- afstand is de herinrichting een logische, daarop aansluitende procedure. ngt 76 101

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 17