zoek van de staatssecretaris van C.R.M. te beraden op een mogelijke uitbreiding van deze wet, maar ik acht het onjuist dat alleen vanuit deze sector een wettelijke regeling voor het multifunctionele beheer van landelijke gebieden zou worden voorbereid. Zoals ik het óók onjuist zou hebben gevonden, indien de Landinrichtingswet alleen vanuit de sector landbouw zou zijn voorbereid. De operationele gebiedsaanwijzing behoort in algemene zin in de Wet Ruimtelijke Ordening te worden geregeld en in bijzondere zin in de Wet op het beheer van lande lijke gebieden, waarvoor ik eerder in mijn Advies aan een zevental organisaties op het gebied van natuurbescherming, recreatie en land- en bosbouw gepleit heb 1 en die nu dus ook door de Regering lijkt te zijn aangekondigd. Ik zeg: lijkt te zijn aangekondigd, want het heeft er nu enigszins de schijn van, dat de Commissie de inhoud van deze beheerswet in hoofdzaak wil be perken tot een regeling omtrent beheersovereen komsten. Hoe belangrijk zo'n regeling ook mag zijn, ik meen dat zij heel wat meer zou dienen te om vatten, o.m. ook een regeling van de aanwijzing van beheersgebieden, van de beheersorganisatie, de be- heersplanning en verder ook andere beheersmid- delen dan overeenkomsten, zoals onteigening en voorkeursrecht, gedoogplichten, vergunningen, sub sidies en fiscale faciliteiten. Wat nu meer speciaal de regeling van beheersovereenkomsten betreft is het zeer opvallend dat de Commissie op blz. 25 een aantal te regelen aspecten noemt, die ook bij de pachtovereenkomst regeling hebben gevonden, zo als de continuïteit, de tegenprestatie, de toetsing, de verlenging en de wisseling van eigenaar of ge bruiker. Toevallig is deze parallel niet, want ook de Pachtwet is een beheerswet bij uitnemendheid, zij het nu nog een uitsluitend agrarische. Aan de boer- beheerder moet binnen het kader van de Beheerswet een soortgelijke zekerheid omtrent bedrijfscontinuï- teit en tegenprestatie worden gegeven als in het kader van de Pachtwet. Of daar ook de eerder door mij bepleite regeling omtrent een collectieve be- ngt 76 heersovereenkomst in past moet nader worden be keken. In Frankrijk kent men ook het begrip collec tieve pachtovereenkomst. Wat de aansluiting tussen Landinrichtingswet en be- heerswetgeving betreft, wil de Commissie het be staande instituut van de toewijzing van eigendom, beheer en onderhoud van wegen en waterlopen uit breiden ook tot andere openbare voorzieningen, zoals landschappelijke. Zij lanceert daartoe het zo geheten begrenzingenplan dat de scheiding zou moeten aangeven met de gronden die deel uitmaken van het plan van toedeling. Ik zou de voorkeur geven aan de benaming plan van toewijzing, omdat ook beheer en onderhoud daarbij worden toege wezen. Het ware dan tevens denkbaar de toewijzing van art. 13 kavels via dit plan te realiseren in plaats van via het plan van toedeling, waar zij toch eigen lijk een vreemde eend in de bijt is. Dit laatstge noemde plan zal overigens ook betekenis krijgen voor het beheer, maar dan wat betreft de gehand haafde, opgeheven en gevestigde beheersovereen komsten. Ook hier weer - terecht - de parallel met de pacht. Voor de landmeters betekent dit een nieuwe dimensie er bij, zonder welke trouwens hun werk in de toekomst ook niet meer mogelijk zal zijn. Die beheersovereenkomsten zullen dan worden afge sloten in gebieden die in het landinrichtingsplan nader zijn geconcretiseerd, waarbij tevens naar onderlinge afstemming met de bestemmingsplan nen zal worden gestreefd. Dat lijkt mij een zeer zinnige gedachte, maar wel dient dan een operatio nele gebiedsaanwijzing vooraf te gaan, die mede op beheer en dus niet alleen op inrichting is gericht. En ik zou - als gezegd - deze mogelijkheid beslist niet tot herinrichtingsgebieden willen beperken, om dat het stemrecht bij ruilverkaveling er zich wel degelijk mee verdraagt. Ook voor het beheer be staat behoefte aan deze uitstekende vorm van directe democratie. Ik kom nu tot 6 De verhouding tot het grondbeleid Nee, weest u gerust: ik zal het deze keer niet speciaal over de gebruikswaarde hebben, ofschoon dat brandstof is voor vurige discussies en ik er aan het eind nog wel even op terug zal komen. Er zijn uit 1 Advies inzake de regeling van het landschapsbeheer en de landschapsparken op lange en korte termijn, opgenomen in De Pacht 1975, blz. 206 e.v. 109

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 25