Deadline: The treatise must be typewritten in either French, German, or English, and submitted in triplicate to the FIG Bureau, December 1, 1976, Box 16072, S-103 22 Stockholm, Sweden. Prize: 2.000 Swiss Francs and an all expense trip to the XV Congress where the winner will present his paper. The decision of the Jury will be incontest able. Additional Information: For additional information concerning the Congress Prize contact your FIG Member Association. CURSUS „INGENIEURMESSUNGEN HOHER PRAZISION" Van 29 september tot en met 8 oktober 1976 wordt in Darm stadt de 7e internationale cursus ,,Ingenieurmessungen holier Prazision" gehouden. Deze cursus is tegelijkertijd een symposium van de commissies 5 en 6 van de F.I.G. Men verwacht voordrachten over de volgende onterwerpen (met excuses voor de achterwege gelaten vertaling): Themenkreis 1: Vermessungsmethoden und -instrumente Anlage geodatischer Kontrollnetze auf Baustellen, Berech- nung und Ausgleichung grosser geodatischer Netze, statisch analytische Berechnung von vorgespannten Dachern und von Gitterkuppeln, digitale Gelandemodelle und ihre Anwendung in Vermessungs- und Bauwesen, Nahbildphotogrammetrie, elektronische Distanzmessung. Kreiselgerate, automatische Zeichenmaschinen und die Entwicklung von Zeichensoftware in der Ingenieurmessung, Digitalisierungsgerate, Mehrfarben- laser, Interferometer, Distanzanderungsmesser, Holographie, ultraschall permanente Einrichtungen an Stützmauern. Themenkreis 2Absteckung von Bauwerken Technische und wirtschaftliche Aspekte des Vermessungs- ingenieurs als Überwachungsingenieur, Probleme der Opti- mierung und der Genauigkeit bei Absteckungsarbeiten von Verkehrswegen, Grossbauwerke usw, Erforschung der Grenze des Rad/Schiene-Systems. Themenkreis 3: Bauwerksüberwachung und Beweissicherung Analyse von Deformationsmessungen als statistischer Prozess, Einführung in die Felsmechanik für Ingenieurgeoda- ten, Fels- und Einsturzprognosen aus Deformationsmes sungen, Anpassung geodatischer Beweissicherungen an die technischen und rechtlichen Voraussetzungen, Bestimmung relativer raumlicher Deformationen durch Drahtlangen- anderungsmessungen. Themenkreis 4: Stollen- und Tunnelbau Verfahren des Stollen- und Tunnelbaues: Absteckung, Bau- kontrolle, Messverfahren, Refraktion, Lotabweichung; Lei- tungskataster. Themenkreis 5Maschinenbau Vermessungen beim Aufstellen und Einrichten von Maschi- nen, Vermessungen für die Kontrolle der Maschinen, Korrekturen, Justierungen, automatische und permanente Gerate zur Kontrolle von Lage und Hohe von Maschinen, spezielle Aufgaben bei Atomreaktoren. Themenkreis 6: Einsatz und Führung der Vermessung im Ingenieurwesen Netzplantechnik, Betriebsführung, Vermessung als Bestand teil der Bauorganisation, Rechtsfragen, Kosten und Wirt- schaftlichkeit. Aan de kursus is een tentoonstelling verbonden welke plaats vindt van 29 september tot en met 1 oktober. Er zijn verder demonstraties met instrumenten in het veld en er is zelfs een damesprogramma. Aanmeldingen worden voor 31 juli verwacht bij de TH Darmstadt, Geodatisches Institut, prof. dr. ing. G. Eichhorn, Petersenstrasse 13, D 6100 Darmstadt, tel. 06151-162147. Het cursusbedrag bedraagt DM 200, te voldoen bij aankomst of te storten op rekening „Geokurs '76-D.V.W." Postscheckamt Frankfurt/Main nr 5138-606. De voorzitter van commissie 6 „Ingenieurmetingen" heeft mij ook verzocht om voor 1 augustus 1976 te komen met voorstellen betreffende „invited papers". Voor nadere informatie graag contact met rapporteur com missie 6, G. Bakker, afdeling der geodesie, TH Delft Thijsse- weg II, tel. 015-133222-4543. DE EERSTE GROOTSCHALIGE BASISKAART IS KLAAR Op 3 mei j.l. is op het gemeentehuis in de gemeente Veghel de eerste officiële grootschalige basiskaart van Nederland door Ir. M. J. te Nuyl (directeur van het Kadaster en de Openbare Registers) overhandigd aan de burgemeester van de gemeente Veghel en de directeuren van de Waterleiding Maatschappij Oost-Brabant te 's-Hertogenbosch en het Gasbedrijf Obragas te Helmond. Het Ingenieursbureau Fugro-Cesco B.V. te Leidschendam heeft de kaarten in opdracht van bovengenoemde instanties vervaardigd. De kaarten zouden eerst worden vervaardigd volgens de normen van de Brabantse Commissie Uniforme Basiskaarten, maar door een goed overleg met het kadaster konden de normen aan de GBK worden aangepast. De hier mee gepaard gaande meerkosten zijn door het Kadaster ge dragen, terwijl de auteursrechten aan het Kadaster zijn over gedragen. Ir. Te Nuyl noemde de aflevering van deze eerste kaart een belangrijke stap in de geschiedenis van de GBK. Verder stelde hij dat deze vorm van samenwerking tussen het Kadaster en het particuliere bedrijf één van de mogelijkheden is om het gigantische werk, om geheel Nederland in kaart te brengen, te klaren. De heer Beusen, medewerker van de Waterleiding Maatschap pij Oost-Brabant en voorzitter van de Commissie Uniforme Basiskaarten Noord-Brabant, toonde zich bijzonder ver heugd dat de eerste GBK in Brabant kon worden afgeleverd, des te meer omdat de thans afgeleverde GBK slechts weinig afwijkt van de in 1973 door de Brabantse Commissie in samenwerking met Fugro-Cesco B.V. ontwikkelde kaart. Ing. Verwoert van Fugro-Cesco B.V. memoreerde dat het voor zijn bedrijf geen eenvoudige opgaaf was geweest deze eerste GBK te maken. Niet dat het technisch zo gecompli ceerd was, maar het overleg om te komen tot de uniformering en de samenwerking met het Kadaster had hem de grootste zorgen gegeven. Mede namens vele van de genodigden dankte hij de heer J. Beusen voor het vele werk, door hem in Brabant en landelijk in de leidingenwereld gedaan. In grote mate heeft hij bijgedragen tot het tot stand komen van deze goede zaak: „Het met z'n allen gebruik maken van één uniforme kaart, de grootschalige basiskaart". P. Miete NIEUWE KAART SURINAME Het Centraal Bureau Luchtkaartering te Paramaribo heeft een nieuwe kaart van de Republiek Suriname in de schaal 11.000.000 uitgegeven. Deze kaart wordt u toegezonden door KLM Aerocarto B.V., Pr. Beatrixlaan 7, Den Haag na overmaking van 10,op gironummer 57821 ten name van KLM Aerocarto, onder vermelding van Kaart Suriname. ngt 76 117

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 33