nieuws te bieden. Het kritieke punt dat hier de nauwkeurigheid beheerst, is de scherpe kant van het slingermes, heen en weer rollend over het onder liggende support, een zuiver mechanische kwestie, waarbij de uiterste grens van de fijnmechanische techniek bereikt schijnt te zijn. Bij ons derde experiment, de appel, weggeschoten rond de aarde, zouden we zeer lang kunnen stilstaan. Want aardsatellieten, kunstmanen, hebben ge durende de 18 jaren waarin zij hun banen rond de aarde beschrijven, een enorme bijdrage geleverd tot de geodetische wetenschap. De kunstmaan kan namelijk worden gezien als een zwaartekrachts meter; de baan die hij beschrijft is afhankelijk van zijn beginsnelheid en verder van het zwaartekrachts- veld van de aarde. Immers, zwaartekracht en mid delpuntvliedende kracht zijn tijdens de vlucht in evenwicht. Kent men de baan van een satelliet, door bijvoor beeld vanuit punten op aarde fotografische waar nemingen of afstandsmetingen naar satellieten te doen, dan kan men aldus de meetkundige baan van de satelliet bepalen en met behulp van de hemel mechanica en de potentiaaltheorie kunnen dan uitspraken worden gedaan over het zwaartekrachts- veld en daarmede over de vorm van de aarde. Over de meest globale uitspraak, de waarde van de afplatting, hebben we reeds gesproken. Thans zijn daaraan door satellieten verdere getallen toege voegd, tientallen, en het getal van de afplatting zelf is ook veel nauwkeuriger bekend. De prachtige gladde mathematische oppervlakte van de ellipsoïde is een onregelmatig golvend oppervlak geworden, samengesteld uit golven van vele golflengten van duizenden kilometers lengte, met vele amplitudes, op elkaar gesuperponeerd. De som van deze amplitudes wijkt nergens meer dan 100 meter van het oppervlak van de ellipsoïde af, maar dit golvend oppervlak sluit beter aan bij het werkelijke oppervlak der oceanen en continenten (hierbij uiteraard afgezien van de topografie) [25], Een dergelijk oppervlak dat ongeveer met het opper vlak van de oceanen samenvalt en dat denkbeeldig doorgetrokken kan worden onder de continenten, noemt men een niveauvlak en in dit speciale geval „de geoïde". Deze niveauvlakken van gelijke poten tiaal, die de aarde omhullen, kan men op een stille zomeravond herkennen in het oppervlak van het water in een poldersloot, of het oppervlak van het vijvertje in uw tuin. Hun vorm is alleen afhankelijk van de aantrekkende massa's van de aarde en de be paling van deze vorm is één der opgaven van de geodeet. Maar ook de kM, het produkt van gravitatiecon- stante en massa van de aarde, kan uit satellieten worden bepaald. Indien men afstand en omlooptijd van de satelliet meet, geeft de 3e wet van Kepler, onze 5e formule, direct de oplossing, in principe. Nu zou men kunnen concluderen, dat alleen de satellieten inlichtingen geven over het zwaarte- krachtsveld en daarmede over de vorm van de aarde. Maar reeds lang, sinds Stokes en Vening Meinesz, bestaan er theorieën om met behulp van zwaartekrachtsmetingen op het aardoppervlak, te land, ter zee, maar ook in vliegtuigen, meer lokaal en regionaal, uitspraken te doen over de vorm van de geoïde. Uiteraard moeten deze resultaten en die verkregen uit satellieten, met elkaar overeenstem men. Veel onderzoek wordt op dit gebied verricht. Ons vierde experiment, de tocht van de appel in de holle cylinder, draag ik verder gaarne over aan ver tegenwoordigers van de geofysica. Met een warme aanbeveling! Samenwerking tussen geofysici en geodeten begint, ook in Nederland, hoe langer hoe meer van de grond te komen, op allerlei gebied. Aardgetijden, poolbeweging, schollen-drift, etc. zijn onderwerpen, waarin de geodeet via zijn nauw keurige meettechnieken een bijdrage kan leveren. Het vijfde experiment. De bol met het opschrift „Zwaartepunt van de aarde". Hoewel dit verhaal op fantasie berust, is het in een analoog geval realiteit. Zoals de aarde haar baan om de zon beschrijft, zo beschrijft een kunstmaan haar baan om de aarde. Deze baan, in hoofdzaak bepaald door het gravita- tieveld van de aarde, wordt toch mede bepaald door kleine storende invloeden zoals stralingsdruk van de zon, electromagnetische velden, etc. Laat men nu in de satelliet een bolletje zweven, afgeschermd tegen deze storende invloeden, dus alléén onderhevig aan ngt 76 129

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 11