Berichten INGENIEURSBUREAU „ORANJEWOUD" 25 JAAR Van de directie van „Oranjewoud" ontvingen we het volgende bericht Op I oktober 1976 bestond Ingenieursbureau „Oranjewoud" 25 jaar. Het bureau werd opgericht als Bosnia's Ingenieursbureau voor Cultuurtechnische werken. In de loop der jaren is het bureau uitgegroeid tot een ingenieursbureau, werkzaam in de vakgebieden cultuurtechniek, algemene civieltechniek, bouw- en waterbouwkundige constructies, geodesie, sport-, recreatie- en groenvoorzieningen en landschaps- en recreatie- onderzoek. Ook voert het bureau zelfstandig werken uit op het gebied van cultuurtechniek en algemene civieltechniek. Het bureau heeft ongeveer 250 vaste technische en admini stratieve medewerkers in dienst. Bij de eigen uitvoering van werken zijn regelmatig zo'n 300 tijdelijke werknemers in geschakeld. Het concern telt een viertal werkmaatschappijen, waarvan er één in België is gevestigd. Naast Ingenieursbureau „Oranjewoud" B.V. en Bosma's Ingenieursbureau Assen B.V., opereert het Ingenieursbureau voor Milieuzaken en Civiele techniek „Oranjewoud" B.V. vanuit Schermerhorn. Dit bureau richt zich in hoofdzaak op de bestrijding van de milieuverontreiniging. De afdeling Geodesie van het Ingenieursbureau „Oranje woud" is geleidelijk met het bureau meegegroeid. In de beginjaren van het bureau werd de landmeetkunde in hoofd zaak voor „eigen projecten" aangewend. In 1958 kwam daar verandering in, doordat het bureau door de Cultuurtech nische Dienst werd ingeschakeld voor het vervaardigen van hoogtekaarten en kadastrale kaarten van vele ruilverkave lingen. Mede als gevolg van de nieuwe wetgeving inzake de ruimte lijke ordening richtte „Oranjewoud" zich reeds in de zestiger jaren op het vervaardigen van grootschalig kaartmateriaal voor bestemmingsplannen. De vondsten van aardgas in Groningen en elders in den lande leidden tot landmeetkundige werkzaamheden als coördinaten- bepaling van boringen, het inmeten van boorterreinen en bodemdalingsmetingen (nauwkeurigheidswaterpassingen), in opdracht van verschillende olie-exploratiemaatschappijen. Bij de realisering van het aardgas-transportleidingennet heb ben landmeters van „Oranjewoud" vanaf 1967 een aanzien lijk deel van de landmeetkundige werkzaamheden verzorgd. Vele honderden kilometers pijpleiding zijn in opdracht van de Gasunie en de N.A.M. getraceerd, uitgezet en in kaart gebracht. Leidingregistratie werd voorts in opdracht van nutsbedrijven verzorgd. Aan landmeetkundige diensten van gemeenten en water schappen, provincies en Rijk, waaronder de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en het Kadaster, wordt voort durend assistentie verleend bij meet-, teken- en rekenwerk. Recentelijk heeft „Oranjewoud" zich met succes toegelegd op het entameren van projecten in het kader van de groot schalige basiskaart van Nederland, waarbij onder andere ook fotogrammetrie wordt toegepast. Ook is „Oranjewoud" betrokken bij de maatvoering en bouwbegeleiding van industriecomplexen en havenwerken. Sinds kort is „Oranjewoud" ook op zee actief. Hydrografen van het bureau zijn belast met het opsporen, lokaliseren en in coördinaten bepalen van zeeboringen en zeeleidingen in Waddenzee en Noordzee. De werkzaamheden worden vanuit het hoofdkantoor in Heerenveen en het kantoor te Oosterhout verzorgd. De afde ling Geodesie telt thans ongeveer 50 medewerkers, waaronder drie Delftse en drie Utrechtse ingenieurs. Zorg voor de kwaliteit van het werk staat centraal bij haar opdrachtvervulling, wellicht is dit dan ook wel de reden waarom het bureau zich een goede naam heeft verworven. De redactie van het NGT wenst het jubilerende ingenieurs bureau veel geluk en, voor de toekomst, vee! werk en voor spoed. Ze zou het erg op prijs stellen, wanneer in dit tijdschrift van dit werk eens verslag zou kunnen worden gedaan. Het brengt weI niet direct brood op de plank erg belangrijk voor een zelfstandige onderneming)en je schenkt op die manier ook een stuk bedrijfskapitaal weg, maar het kan ook de be roepswereld stimuleren tot meedenken LEZING „RUILVERKAVELING EN BESTEMMINGSPLAN" Op donderdag 14 oktober a.s. zal de heer mr. ing. J. P. Bos, adjunct-inspecteur van de Ruimtelijke Ordening in Brabant en Limburg spreken over Ruilverkaveling en bestemmings plan Om een indruk te geven van de problematiek volgt hier een gefingeerd geval van een competentiestrijd tussen een ruil verkavelingscommissie en een gemeentebestuur. Ruilverkavelingscommissie Bouw- en anlegvergunning zijn overbodige bureaucratische rompslomp. De Centrale Cultuurtechnische Commissie (C.C.C.) heeft wettelijk de algemene leiding in ruilverkave lingszaken. Het gezag van de Voorbereidings- of de Plaatse lijke Commissie (P.C.) is daarvan afgeleid. De C.C.C. heeft een autonome taak t.a.v. het agrarisch structuurbeleid. In de C.C.C. vindt toch voldoende planologisch overleg plaats. Er zitten niet voor niets hoge ambtenaren van V.R.O., C.R.M. e.a. in. Verder zorgt het secretariaat van de C.C.C. toch via de Hoofdingenieur-Directeur van de Landinrichting voor een goede afweging van belangen tussen landschap en landbouw. De H.l.D. van de L.I. pleegt toch ook overleg met het ge meentebestuur. 142 ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 8