Agenda CARL FRIEDRICH GAUSS 200 JAAR GELEDEN GEBOREN Het ruilverkavelingsblok ligt in verschillende gemeenten; er is daarom sprake van bovengemeentelijk belang. Het provinciaal bestuur (G.S.) houdt bovendien toezicht. De ruilverkavelingsplannen worden behandeld in de Provin ciale Planologische Commissie (P.P.C.), waar ook de inspec teur van de ruimtelijke ordening in zit. Boerenland behoort in boerenhand; 't zijn tenslotte de agrariërs, die stemmen over de ruilverkaveling. Het gemeentebestuur met z'n politieke raad van import mensen mag geen agrarische structuurpolitiek voeren (art. 10 w.r.o.). Ruilverkaveling is een rijksaangelegenheid, waar een lager orgaan als een gemeente zich niet mee mag bemoeien. Gemeentebestuur De gemeente voelt zich de enig verantwoordelijke instantie voor de ruimtelijke ordening binnen zijn eigen territoir, en wenst op basis van zijn bestemmingsplan een duidelijk ruim telijk beleid te voeren, waarnaar de ruilverkaveling zich maar heeft te schikken. De C.C.C. is slechts een uitvoerende in stantie. Het agrarisch structuurbeleid wordt bepaald door de E.G. in Brussel. Het planologisch overleg in de C.C.C. beperkt zich tot de nationale schaal. De gemeente acht zich daar uit een oog punt van autonomie niet aan gebonden. De H.l.D. van de L.I. en de P.C. mogen slechts belangen afwegen binnen de agrarische doelstelling van de ruilver- kavelingswet (art. 2). Het overleg met het gemeentebestuur is te vrijblijvend. De invloed van het provinciaal bestuur is erg beperkt, omdat de financiën geheel beheerd worden door de C.C.C. Stemming door eigenaren over een overheidsplan is een anachronisme, 't Gaat hier om overheidsinvesteringen, waar bij veel meer belangen op het spel staan dan alleen agrarische. In onze democratie behoort de beslissing daarover te liggen bij het openbaar bestuur met de vertegenwoordigende lichamen, zoals op lokaal niveau de gemeenteraad. De ge meente Middelschalk is bovendien gewend om veel inspraak te geven. Nederland is een gedecentraliseerde eenheidsstaat; dat be tekent, dat de autonomie van de gemeente voorop staat en dat het rijk niet meer zaken aan zich mag trekken dan strikt nodig is. Bovengenoemde tegenstellingen zijn expres gechargeerd en gepolariseerd voorgesteld. De spreker zal een poging doen om aan te tonen, dat beide partijen gelijk hebben, dat ruilverkaveling en bestemmings plan elkaar wederzijds nodig hebben, zodat een goede co ördinatie een eerste vereiste is. Er zal gestreefd moeten worden naar een vorm van comple mentair bestuur tussen a. drie bestuursniveaus b. twee planningsvelden (ruimtelijk en economisch) De spreker zal een aanzet geven vooreen dergelijk synthese model. Ruime discussie wordt op prijs gesteld. Wij nodigen voor deze interessante en zeer actuele lezing uit: de leden van de aangesloten verenigingen van de Stichting Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde, de leden van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie, lezers van Geo- desia en/of van het N.G.T., en andere belangstellenden. Plaats: Grand Hotel de „Cocagne", Vestdijk 47, Eindhoven. Aanvang: 20.00 uur. De Rayoncommissie-zuid, Fng. P. W. van Aken lng. H. T. F. Huijbregts Ing. A. C. Zijderveld Op 30 april 1977 is het 200 jaar geleden dat Carl Friedrich Gauss geboren werd. Naar aanleiding hiervan zullen in zijn geboortestad Brunswijk onder auspiciën van de „Braun- schweigische Wissenschaftliche Gesellschaft", de „Technische Universitat Carolo Wilhelmina" en de stad Brunswijk ver scheidene evenementen plaatsvinden. Het voorlopige pro gramma is als volgt: 27 april 1977 Aankomst der deelnemers 28/29 april 1977 Bezoek aan een Gauss-tentoonstelling en een wetenschappelijk congres met 12 vak technische voordrachten en 3 feestredes uit de vakgebieden geodesie, wiskunde en natuurkunde. 30 april 1977 Plechtigheid met feestrede en plechtige uit reiking van drie Gauss-erepenningen. 1 mei 1977 Excursie naar de Harz en Göttingen. 14 oktober 1976 Rayonbijeenkomst Eindhoven Mr. ing. J. P. Bos: „Ruilverkaveling en bestemmingsplan" Grand Hotel de „Cocagne", Vestdijk 47, 20 uur Eindhoven 12 november 1976 Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde Algemene Vergadering „Hoog Brabant", 10.30 uur Utrecht 19 november 1976 Studiedag NVF/NVG gaat niet door 24 november 1976 Officiële opening Gebouw voor Geodesie Delft 24 november 1976 Eerste Lustrum Nederlandse Vereniging voor Geodesie Delft 10 december 1976 Afscheidsrede prof. ir. G. F. Witt Delft 7 en 8 januari 1977 Open dagen Afdeling Geodesie Delft 27 april 1977-1 mei 1977 Gauss-herdenking Brunswijk (W.-Duitsland) 12/13 mei 1977 Nederlandse Vereniging voor Geodesie Congres „Wetenschapsbeoefening in de geodesie" Enschede ngt 76 143

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 9