ad\6 Er bleek bij studenten behoefte te zijn aan een beter overzicht van het gehele studiegebied aan het begin van de studie, en naar een betere integratie van ver wante vakken. De externe veranderingen zijn de ge wijzigde vooropleiding (VWO) en de-overigens nog onbekende - gevolgen van het wetsontwerp Her structurering W.O. In overeenstemming met de Nota Posthumus is gestreefd naar een representa tieve en selectieve propaedeuse. 4.3 Hoofdlijnen van de basisstudie Het nieuwe onderwijsprogramma heeft, evenals het thans geldende programma, als uitgangspunt dat er één gemeenschappelijke basisstudie is voor geo detisch ingenieur. Binnen de studie zijn twee hoofdlijnen te onder scheiden: - de mathematisch-technische hoofdlijn; - de planologiscli-administratieve hoofdlijn. In het overlappingsgebied hiervan bevindt zich een toepassingslijn. De mathematisch-technische hoofdlijn is le verdelen in Wiskunde. In het wiskunde-pakket zijn onder meer opgenomen de vakken analyse 1B, lineaire algebra B, inleiding computergebruik, differentiaalmeet kunde en inleiding in de discrete wiskunde. Mathematische geodesie. De mathematische geo desie wordt na het eerste jaar voortgezet met punts- bepaling en vereflfeningstheorie. Dit mondt uit in een criteriumtheorie voor betrouwbaarheid en pre cisie van netwerken. Een inleiding in de optimali seringsproblemen is opgenomen. Bovendien krijgen in het basispakket de andere geodetische onderwerpen ruime aandacht: - kaartprojecties en geodetische berekeningen; - gravimetrie; - astronomische geodesie en satellietgeodesie. Instrumentele geodesie. Hieronder vallen de meer al gemene natuurkundige onderwerpen, optica, me chanica en elektronica, die in het eerste jaar aan de orde zijn geweest, en de landmeetkundige instru menten, waarbij de nadruk ligt op de elektronische meetinstrumenten en instrumentele systemen. Bij de instrumentele geodesie worden bovendien de vol gende twee vakken gerekend: - fotogrammetrie, dat gezien de benodigde voor kennis m.b.t. wiskunde en vereffeningstheorie is verdeeld over het tweede en derdejaar; - kartografie, dat na een inleiding in het eerste jaar meer aandacht krijgt in het daarop volgende jaar. ngt 76 Tabel t. Globale indeling van de driejarige gemeenschappelijke basisstudie vakken college-uren x!3 practicummiddagen totaal aantal uren Geodetische vakken1 Fysische geodesie 6 262 Mathematische geodesie 15 51 897 Zeegeodesie 1 44 Toegepaste geodesie 2 88 Fotogrammetrie 6 40 382 Kartografie 3 36 240 Vastgoedsystemen 6 30 360 Planologische geodesie 7 307 Recht 10 548 Geïntegreerde geodetische studie2 4 109 976 Niet-geodetische vakken Wiskunde 26 13 812 Natuurkunde 5 194 Maatschappijvakken 6 247 Totaal 97 279 5363 1 Met geodetische vakken worden bedoeld vakken die door docenten van de Afdeling der Geodesie worden gegeven. 2 Inclusief zomerkamp. 158

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 16