hele vakgebied. De vakken mathematische geodesie en inleiding vastgoedsystemen bieden de student de mogelijkheid van een eerste oriëntatie in de twee hoofdlijnen van de opleiding. Nieuw in de opleiding is het project. Hierbij leren de studenten aan de hand van een praktijk-object de verschillende landmeetkundige instrumenten en methoden te hanteren. Door de contacten met mensen uit de praktijk, die tot andere vakgebieden behoren, worden de studenten bovendien in de ge legenheid gesteld inzicht te krijgen in de maatschap pelijke achtergronden van het project. Bij het eerstejaarsstudieprogramma behoort ook een zomerkamp van drie weken voorafgaande aan de zomervakantie waarbij de student in groepsverband een deel van het geleerde in een daartoe geschikte omgeving in de praktijk kan oefenen. Ook bij het tweedejaars- en derdejaarsstudiepro gramma behoort een zomerkamp van drie weken. In tabel 2 is de indeling van de gemeenschappelijke basisstudie gespitst op de propaedeutische studie van één jaar en de kandidaatsstudie van twee jaar. Bij deze tabellen moeten de volgende opmerkingen worden gemaakt: - indertijd is bij de berekening van de studielast door de groep „Inhoud en programma" er vanuit gegaan dat een college-uur een studiebelasting levert van drie kwartier i.p.v. één uur. Dit bete kent dat het totaal aantal uren in de propaedeu tische fase 1740 uur zou zijn; - een tweede opmerking geldt de studielastbereke ning van het wiskundepakket in de propaedeu tische fase. Volgens het advies van de Onder afdeling der Wiskunde d.d. 2 juli 1976 dient deze studielast met 150 uren te worden vermeerderd. Deze vermeerdering is nog niet in overeenstem ming met de onderstaande berekening die is ver kregen uit enquêtegegevens over een tijdvak van twee jaar. De Afdeling onderkent het probleem dat het eerste jaar een te hoge studielast heeft. In de Onderwijs commissie zal dit probleem nog nader worden be handeld. 4.5 De eindstudie voor geodetisch ingenieur Naast de overwegingen die in paragraaf 4.1 uiteen zijn gezet spelen bij de vaststelling van de eindstudie nog enkele andere overwegingen een rol. Zoals blijkt uit de omschrijving van de eindtermen betref fende kennis en vaardigheden op blz. 155 en 156 kent de Afdeling slechts één type geodetisch ingenieur. Hoewel het werkterrein van de geodeet tamelijk breed is, is het gezien het aantal geodetische stu denten belangrijk dat ze na een korte inwerkperiode inzetbaar zijn in alle deelgebieden van dé Geodesie. Ondanks de schijnbare verschillen in de deelgebie den streeft de Afdeling in het algemeen toch naar een zo groot mogelijke integratie en een zoveel mo gelijk gemeenschappelijke theorievorming. Uit het overzicht van de basisstudie, dat wordt gegeven aan het eind van paragraaf 4.4 van dit rapport, blijkt reeds een zekere mate van integratie in de studie. Deze vindt vooral plaats in het college Inleiding Geodesie in het eerste jaar, in de drie zomerkampen en in de gecombineerde projecten in het eerste en het derde jaar. Daarnaast moet worden opgemerkt dat in het vak Mathematische Geodesie ook ge streefd wordt naar een bepaalde integratie. Toch komen in deze lijst negen geodetische vakken voor die door de docenten vanuit verschillende gezichts punten worden gegeven. De basisstudie kenmerkt zich verder daardoor dat nauwelijks van enige keuze mogelijkheden sprake is. Om een geodetisch inge nieur op te kunnen leiden, blijkt een driejarige ge meenschappelijke basisstudie beslist niet te lang te zijn, aangezien dit de enige mogelijkheid is om de studenten met alle facetten van de Geodesie kennis te laten maken en daarnaast een aantal wiskundige, natuurkundige en maatschappijvakken onder hun aandacht te brengen. Opgemerkt moet worden dat het onroerend-goed-recht zodanig geïntegreerd is in de geodetische studie dat het in dit overzicht als een geodetisch vak wordt beschouwd. Twee belangrijke doelstellingen voor de eindstudie in vergelijking tot de basisstudie zijn: - een toenemende integratie van de vakken; - het bieden van keuzemogelijkheden in de eindstudie. De Afdeling is van mening dat na de gemeenschap pelijke basisstudie nog ongeveer 1000 studie-uren zullen moeten worden besteed aan typisch geode tische vakken om aan de eindtermen gericht op vaardigheden en kennisaspecten te kunnen voldoen. ngt 76 160

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 18