De Afdeling staat op het standpunt dat de studenten niet vrijgelaten mogen worden in de keuze van de in tabel 1 genoemde geodetische vakken, maar dat slechts van een beperkte keuze sprake mag zijn om een zo groot mogelijke integratie te bevorderen. Integratie doelt hier op het ontwikkelen van effi ciënte systemen van verwerving, verwerking en ver strekking van technische of administratieve gege vens gericht op de doeleinden geformuleerd in andere vakgebieden of door de maatschappij. In deze systemen zijn elementen van planning en waardebepaling gemeenschappelijk. Eveneens gemeenschappelijk is de noodzaak van evaluatie van beschikbare modellen uit verschillende, al dan niet geodetische, vakgebieden, alsmede van mogelijk heden van onderlinge koppeling of afstelling. Tot op zekere hoogte zal dit niet van alle deelnemers aan de eindstudie worden verlangd. Dit idee van integratie maakt het mogelijk de werk zaamheden van de enkeling te richten op een speci fiek voorbeeld van deze systemen of op één uit een groep van verwante systemen. Beschouwt men de maatschappelijke aanrakings- gebieden van de geodesie nader, dan valt een inde ling in groepen van systemen te bespeuren: - een groep gericht op het oplossen van technisch- landmeetkundige problemen; - een groep gericht op planologisch-administratief- landmeetkundige problemen (beide hebben be trekking op delen van het aardoppervlak en zijn dus in wezen tweedimensionaal); - een groep gericht op fysische en mathematische problemen op en buiten de gehele aarde (ruimte lijk en dus in wezen driedimensionaal). De eerste en de derde groep bouwen voort op het vanouds beoefende vakgebied der technische geode sie en zijn in de laatste decennia door ontwikkeling van instrumenten, rekentechniek en ruimtevaart in hoge mate gestimuleerd. Driedimensionale modellen hebben hierbij de tweedimensionale zienswijze sterk beïnvloed, zodat ook in de toekomst verwacht mag worden dat impulsen tot modelverbetering veelal uit zullen gaan van de derde groep. De tweede groep is sinds betrekkelijk korte tijd onder druk van maatschappelijke invloeden geken merkt door een bijna explosieve ontwikkeling, al kan ook hier een voortbouwen op reeds bestaande ele menten van de geodetisch opleiding geconstateerd worden. Hoewel de systemen in deze groep veelal duidelijk anders zijn geaard dan die in de eerste groep, wordt de noodzaak van verdere interactie tussen systemen van beide groepen steeds duide lijker. Verwacht mag worden dat de noodzaak tot modelbouw of-verfijning bij voortgaande ontwikke ling van de tweede groep zal leiden tot een vierde groep. De theorievorming in deze vierde groep zal de ontwikkeling in de tweede groep stimuleren. Modelelementen van grondgebruikrecht, plannings theorie en bestuurlijke informatica gericht op de specifieke gegevensstructuren die in de geodesie voorkomen, zullen dan tot volle ontwikkeling kun nen komen. Zo komt men, aansluitend bij de twee hoofdlijnen binnen de studie voor geodetisch ingenieur, tot het volgende schema (schema 1). Ziet men voorshands af van een nadere formulering van de vierde groep, dan kan een eerste omschrijving van de drie andere groepen als volgt luidenDe eerste groep wordtvanouds genoemd de landmeetkunde. Het gaat hierbij hoofdzakelijk om de vormbepaling van betrekkelijk kleine delen van het vaste land, het zee oppervlak en de zeebodem. Het zwaartepunt ligt hierbij op de metingen, de registraties van metingen, de berekening en de kartering. Tot deze groep be horen zeker de elementen van de mathematische geodesie, zowel voor wat betreft de modeltheore- tische als de meettechnische aspecten, de toegepaste instrumentele geodesie, d.w.z. de toepassing van instrumentele systemen, de automatisering van de registratie en de financiële en organisatorische as- Schema 1 Fysisch-mathematische geodesie (3e groep) Landmeetkunde (le groep) Planologi8ch-administratieve (2e groep) (4 groep) 1 HOOFDLIJN 2 HOOFDLIJN ngt 76 161

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 19