pecten, de fotogrammetrie, waaronder moet wor den gerekend de klassieke fotogrammetrie, de re mote sensing technieken en in iets mindere mate de foto-interpretatie. Ook hoort hierbij de kartografie, zowel grootschalig als kleinschalig. Bij deze groep kan nog worden gekozen tussen het vakgebied van de vastgoedsystemen in verband met de grote hoe veelheden waarnemingen die vaak automatisch moeten worden verwerkt en het recht, waarmee hier bedoeld wordt het grondgebruikrecht met de na druk op het privaatrechtelijke gedeelte. Wil men zich speciaal gaan richten op de zeegeodesie dan kan bij deze groep de zeegeodesie worden gekozen, d.w.z. de plaatsbepaling op zee en eventueel het recht dat betrekking heeft op de zee. De tweede groep wordt verder aangeduid als de planologisch-administratieve geodesie. Hier is de op leiding vooral gericht op de verwerving, verwerking en verstrekking van informatie omtrent onroerend goed, ten dienste van rechtszekerheid, bestemming, inrichting, beheer en belasting van onroerend goed. Daarnaast is deze opleiding sterk gericht op de in richting en het beheer van landelijke en stedelijke gebieden op het kleinschalige niveau van rechts- perceel en individuele belanghebbenden. Het gaat hierbij om planmatige aankoop, beheer, uitgifte, ruil- en herindeling van rechtspercelen in het kader van overheidsmaatregelen als ruilverkaveling, her verkaveling, land- en stadsinrichting en beheer van landelijke en stedelijke gebieden. In deze groep zal het grondgebruikrecht, zowel voor wat betreft de privaatrechtelijke als de publiekrechtelijke aspecten een belangrijke rol spelen. De vakken die hiervoor erg belangrijk zijn, zijn vastgoedsystemen, plano logische geodesie, recht en kartografie. Dit laatste wordt vooral gericht op de thematische kartografie (bijv. planologische kartografie, milieukartering en automatisering). Daarnaast zullen de studenten een keuze moeten maken uit de mathematische geodesie (de puntsbepaling), de fotogrammetrie, waarbij de remote sensing technieken en de foto-interpretatie een belangrijke rol spelen en de toegepaste geodesie, voor zover dit de automatische registratie van ter- restische metingen betreft. De derde groep wordt genoemd de fysisch-mathema- tische geodesie. De opleiding is hier gericht op de meettechnische en modeltheoretische aspecten van - de vormbepaling van het aardoppervlak in zijn geheel of in groot verband; - de plaatsbepaling van het vaste land in groot wereldwijd verband - de vormbepaling van en de plaatsbepaling op het zee-oppervlak en de zeebodem - de bepaling van het uitwendige zwaartekrachts- veld van de aarde, mede in onmiskenbare samen hang met de vormbepaling van het aard- en zee oppervlak. De geodetische vakken die hierbij een rol spelen zijn in ieder geval de fysische geodesie, de mathe matische geodesie en de zeegeodesie, terwijl daar naast nog een keuze kan worden gemaakt uit toe gepaste geodesie, fotogrammetrie en kartografie. Opgemerkt moet worden dat deze groep voorziet in de behoefte van de g.i. die werkzaam is in inter nationale projecten en de exploratie. Een en ander wordt nog eens in tabel 3 in schema- vorm weergegeven. Naast deze 1000 uur, die elke student in zijn eind- studie aan de geodetische vakken moet besteden, is het noodzakelijk dat hij voor de verbreding van zijn kennis en inzicht nog een aantal ondersteunende vakken bij andere afdelingen volgt. De keuze van deze vakken hangt sterk af van de geodetische onderwerpen, die hij in de eindstudie bestudeert. Enkele voorbeelden hiervan zijn: - onderwerpen uit de potentiaaltheorie ten behoeve van de fysische geodesie; - onderwerpen uit de toegepaste wiskunde voor de mathematische geodesie; - onderwerpen uit de bestuurlijke informatica voor vastgoedsystemen - onderwerpen uit de civiele planologie en stede- bouw en volkshuisvesting voor planologische geodesie. Hieraan zal door de studenten gemiddeld 800 uur moeten worden besteed. De Afdeling is van mening dat de studenten tijdens de studie reeds kennis moeten maken met de geo detische praktijk. In het verleden was in de studie voor geodetisch ingenieur een detachering van totaal 1\ maand opgenomen. De laatste jaren werd dit ingekort tot een verblijf van 2 maanden en 3 162 ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 20