weken bij de praktische diensten. Mede gezien de ervaringen gaat de voorkeur van de Afdeling in het nieuwe studieprogramma uit naar een detachering van 2 maanden. Deze komt overeen met een studie belasting van 300 uur. Deze detachering zal na het derde of vierde studiejaaar moeten plaatsvinden. Voor die studenten die zich willen gaan speciali seren op de zeegeodesie is een wat langere praktische ervaring op zee gewenst. In het algemeen werkt de geodeet in de praktijk multidisciplinair, d.w.z. dat hij bijv. voor projecten van land- en stadsinrichting samenwerkt met plano logen, bouwkundigen, juristen, economen enz. Om hem op deze taak voor te bereiden vindt de Afdeling het noodzakelijk dat in de eindstudie de student kan deelnemen aan projectonderwijs. Hieraan moeten bij voorkeur ook studenten van andere disciplines deel nemen. De Afdeling heeft reeds gedurende vijf jaren ervaringen opgedaan met projectonderwijs in het vierde studiejaar, waarbij de projecten een tijdsduur hadden van 3 maanden. De ervaring heeft geleerd dat deze periode te kort is en bij voorkeur moet worden uitgebreid tot 5 maanden. Speciaal voor de studenten die belangstelling hebben voor de planologische geodesie moet de mogelijk heid worden geboden in plaats van het eigen pro ject deel te nemen aan de Interuniversitaire Studie groepen (Stedebouwkundige Studiegroepen), waar van de organisatie berust bij de Afdeling Bouw kunde. De ervaring heeft geleerd dat de tijd, die hieraan wordt besteed, ongeveer 8 a 9 maanden bedraagt. De studie voor geodetisch ingenieur kan niet wor den afgesloten zonder dat de student blijk heeft gegeven dat hij zelfstandig een onderzoek kan uit voeren en daarna een behoorlijk mondeling en schriftelijk verslag kan uitbrengen. Dit betekent dat iedere student een afstudeerscriptie maakt. Daar- naast bestaat de mogelijkheid dat deze individuele taak vervangen wordt door een onderzoek dat wordt uitgevoerd in klein groepsverband, waarbij wel iedere individuele prestatie behoorlijk wordt getoetst en waarbij ook een individuele mondelinge en een schriftelijke rapportage gehandhaafd blijven. Mocht in de eindfase door de studenten gekozen worden voor samenwerking in klein groepsverband dan zal de Afdeling ernaar streven dat in deze groe pen ook andere disciplines vertegenwoordigd zijn. Gezien de ervaring die de Afdeling heeft met het afstudeerwerk, zowel voor wat betreft de individuele afstudeeronderwerpen als de samenwerking in klein groepsverband als de deelname aan projectonder wijs, moet voor de eindfase van de studie op onge veer 1300 uur studiebelasting worden gerekend. Dit brengt de totale studiebelasting van de eindstudie op 3400 uur, hetgeen een tijdsduur van twee jaar betekent. Een en ander wordt nog eens samengevat weergegeven in tabel 4. Tabel 3. Geodetisch gedeelte van de eindstudie groepen Fysisch-mathematische geodesie Landmeetkunde Planologisch-administratieve geodesie verplichte geodetische vakken (geïntegreerde blokken) indicatie van keuzemogelijkheden aantal uren fysische geodesie mathematische geodesie zeegeodesie mathematische geodesie toegepaste geodesie fotogrammetrie kartografie vastgoedsystemen planologische geodesie recht kartografie toegepaste geodesie fotogrammetrie kartografie vastgoedsystemen recht zeegeodesie mathematische geodesie fotogrammetrie toegepaste geodesie 1000 1000 1000 ngt 76 Tabel 4. Eindstudie voor geodetisch ingenieur eindstudie tijd 1Keuze uit de volgende geodetische vakken: fysische geodesie; mathematische geodesie-, zeegeodesie; toegepaste geodesie (instrumenteel); fotogrammetrie; kartografie; vastgoedsystemen planologische geodesie; recht 1000 uur 2. Ondersteunende vakken 800 uur 3. Detachering 300 uur 4. Projektonderwijs of deelname aan een Interuniversitaire Studiegroep 700 uur 5. Afstudeerscriptie, resp. samenwerking in klein groepsverband 600 uur Totaal 3400 uur 163

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 21