ngt 76 HABITAT CONFERENTIE VAN DE V.N. OVER MENSELIJKE NEDERZETTINGEN VANCOUVER 1976 Aanbevelingen voor actie vanwege de FIG Deel I FIG Dc FIG werd in 1878 te Parijs opgericht door afgevaardigden van zeven nationale geodetische beroepsorganisaties uit België, Frankrijk, Duitsland, Spanje, Italië, Groot-Brittannië en Zwitserland. Tegenwoordig maken 41 geodetische organi saties uit 41 landen deel uit van de federatie en wordt contact onderhouden met correspondenten uit 12 andere landen. De structuur van de FIG is als volgt opgebouwd: de Algemene Vergadering, het Dagelijks Bestuur (Raad) en het Bureau (uitvoerend orgaan) die zich voornamelijk bezighouden met het beleid, de administratie en het houden van driejaarlijkse congressen. Het professionele werk wordt uitgevoerd door negen technisch-wetenschappelijke commissies, omvattende: 1. beroepsuitoefening; 2. onderwijs 3. literatuur; 4. zeegeodesie; 5. geodetische instrumenten en methoden; 6. ingenieursmetingen; 7. kadaster en landinrichting; 8. stadsplanning en stadsontwikkeling; 9. schatting en beheer van onroerend goed. De beroepsverantwoordelijkheid van iedere ingenieur ver schilt binnen de verschillende lidorganisaties en van land tot land, maar wordt in het algemeen wel bestreken door of is verwant aan één of meer van de negen technisch-weten schappelijke commissies. Vele leden van de FIG spelen een belangrijke rol bij de menselijke nederzettingen: ten eerste in de verkenning, het onderzoek en het verzamelen van infor matie betreffende de menselijke en natuurlijke hulpbronnen van een gebied en de weergave van dit gebied t.b.v. de plan ners en ontwikkelaars d.m.v. plattegronden en kaarten; ten tweede in de voorstelling en voorbereiding van ontwikkeling ten behoeve van goedkeuring en aanvaarding door regerings autoriteiten, gemeenteraden, rechtbanken en commissies; ten derde in het schetsen en ontwerpen van de vele fysische componenten van menselijke nederzettingen. Een kleiner aantal van de leden houdt zich eveneens bezig met conceptie, analyse, ontwerp, constructie, beheer, besluit vorming en wederopbouw van menselijke nederzettingen. Deel 2 FIG - aandeel in het debat over menselijke nederzettingen a. Het geld en de inspanning die aangewend worden voor een allesomvattend opmetings- en karteringsprogramma zullen een meer tastbare winst opleveren dan welke andere technische activiteit verbonden met het bouwen van menselijke nederzettingen dan ook. De informatie over de hulpbronnen en de omgeving van een gebied moet zeer snel beschikbaar gesteld worden aan en begrijpelijk ge maakt worden voor burgers, administrateurs, planners en ontwikkelaars, die op het punt staan te gaan plannen, ontwerpen en bouwen. Met behulp van adequate op metingen en karteringen kunnen vele fouten in de plaats bepaling van nederzettingen vermeden worden. Platte gronden en kaarten behoren tot één van de meest effec tieve middelen voor communicatie tussen burgers, auto riteiten en multi-disciplinaire groepen in alle fasen van het maken van menselijke nederzettingen. Grote delen van de wereld zijn onvoldoende opgemeten en gekarteerd. De technologie heeft als taak deze zaken economisch en efficiënt uit te voeren. Een illustratie hier van vinden we in de gedetailleerde kaarten van de maan. Het achterland mag niet verwaarloosd worden, aangezien activiteiten in deze gebieden van groot nut kunnen zijn bij de realisatie van de decentralisatie van de bevolking. Het bestaan van opmetingen en kaarten kan een hulp middel zijn bij de verwezenlijking van de autonomie en de vergrote eenheid van een gebied. Daarom wordt voorgesteld dat de Habitat Conferentie in overweging neemt aan te bevelen: dat er bij de bestuur lijke autoriteiten en administratie van iedere gemeente, stad, graafschap, provincie, staat en natie op aangedrongen wordt exploratie, onderzoek, kartering en indeling van alle sociale, fysische en natuurlijke hulpmiddelen te bespoedigen en te vergroten onder hun bijzondere jurisdictie en universeel samen te werken in de éénmaking en uitvoering van deze taak. b. De verhoogde ontwikkelingssnelheid in de elektronische computertechnologie heeft grote invloed gehad op de geodetische en kaartvervaardigende industrie. De auto matische kaartweergave van welke gekozen informatie dan ook wordt snel werkelijkheid. Met de toenemende verstedelijking en ingewikkeldheid van de maatschappij is het erg belangrijk dat de multi-disciplinaire groepen die betrokken en benodigd zijn bij het plannen en bouwen van menselijke nederzettingen in hun werk niet gehinderd worden door gebrek aan gemakkelijk te bereiken in formatie. Daarom wordt voorgesteld dat de Habitat Conferentie in overweging neemt aan te bevelendat er bij de bestuurlijke autoriteiten en administratie van iedere gemeente, stad, graafschap, provincie, staat en natie op aangedrongen wordt samen te werken bij de modernisering van de bestaande vastgoedsystemen door het invoeren van universele geode tische coördinaten, gecomputeriseerde vastgoed-gegevens banken en geautomatiseerde kartografische informatie systemen. c. Ontwikkelingslanden die gebrek hebben aan of in het bezit zijn van minimale geodetische en kaartvervaardi- gingsactiviteiten moeten bij deze uitdaging geholpen worden. Zoals hierboven tot uitdrukking is gekomen zijn de geodesie en de kaartvervaardiging van essentieel be lang voor de plaatsbepaling van de menselijke neder zettingen in een moderne en zich snel uitbreidende wereld. De autoriteiten, planners en ontwikkelaars in de ontwik kelingslanden moeten over het beste materiaal voor de uitvoering van deze taak kunnen beschikken, zonder dat er inbreuk gemaakt wordt op hun autonomie. Het zijn de geodesie en de kaartvervaardiging die aan deze criteria kunnen voldoen. Daarom wordt voorgesteld dat de Habitat Conferentie in overweging neemt aan te bevelendat er bij de ontwikkelde landen van de wereld wordt aangedrongen op het zowel technisch als financieel steunen van de ontwikkelingslanden in hun exploratie, onderzoek en kaartvervaardigings- progranuna's om de planners en administrateurs van deze ontwikkelingslanden te voorzien van informatiemiddelen die gebruikt kunnen worden bij de vestiging van menselijke nederzettingen. d. De vestiging van een hedendaagse menselijke nederzetting vraagt de inzet van vele individuen, instellingen, organisa ties en multidisciplinaire groeperingen. Deze inbreng moet worden begeleid, efficiënt georganiseerd en een voudig geordend, zodat zij tot bevredigende resultaten leidt. Vele waardevolle, goed geplande menselijke neder- 168

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 26