De herprogrammering van de studie voor geodetisch ingenieur 6e jaargang no. 9, november 1976 Ingevolge de Wet Herstructurering Wetenschappelijk Onderwijs moeten de verschillende instellingen van hoger onderwijs hun studies herprogrammeren. De cursusduur wordt 4 jaar, tenzij aangetoond kan worden dat een langere duur noodzakelijk is. Op de afdeling der geodesie van de Technische Hogeschool te Delft is een commissie ALS (Aanvraag Langere Studieduur) belast met het doen van herprogrammeringsvoorstellen. Deze commissie heeft rapport uitgebracht aan de Afdelingsraad, die de voorstellen op 23 september jl. goedkeurde. De rapporten van de verschillende afdelingen worden nu op TH-niveau behandeld, waaruit ongetwijfeld amendementen zullen resulteren en voor stellen aan de minister. Omdat het rapport naar de mening van de redactie van het NGT een goed beeld geeft van zowel de geodetische beroepspraktijk als de doelstellingen en inhoud van de geodetische studie, wordt het hier (in de door de Afde lingsraad goedgekeurde versie) gepubliceerd. De vergelijking met de buiten landse opleidingen moest helaas wegens de te grote omvang worden weg gelaten. 0 Samenvatting en conclusies Samenvatting van het rapport Dit rapport betreffende de herprogrammering van de studie voor geodetisch ingenieur is als volgt samengesteld. In hoofdstuk 1 wordt de doelstelling van het onderwijs van de Afdeling der Geodesie beschreven. Een eerste inzicht wordt gegeven in de breedte van het vakgebied met daarbij de twee zwaartepunten: de mathematisch-technische en de planologisch-administratieve geodesie. In dit hoofd stuk wordt het maatschappelijk belang beschreven van de door de Afdeling bestreken vakgebieden. Een rapport als dit is niet volledig als daarin niet tevens het beroepsbeeld van de geodetisch inge nieur wordt geschetst. Hoewel legio voorbeelden aanwezig waren hebben de samenstellers van dit rapport zich beperkt tot een omschrijving in hoofd stuk 2 van de taken van de geodetisch ingenieur bij een gemeentelijke landmeetkundige dienst, bij de exploratie, bij de kadastrale ruilverkavelingsdienst (bedoeld is: het Kadaster (red.)) en bij een gemeen telijk grondbedrijf. Met deze vier taakomschrij vingen wordt een behoorlijk overzicht gegeven van het werk dat de geodetisch ingenieur in de praktijk verricht. Van een beschrijving van de werkzaam heden van de geodetisch ingenieur bij onderwijs- en onderzoekinstituten is in dit rapport afgezien. In het volgende hoofdstuk worden de eindtermen voor de geodetische opleiding beschreven. De eind termen die gericht zijn op de functies en die ge richt zijn op het inzicht zijn geldig voor iedere ingenieursopleiding. De eindtermen gericht op vaar digheden en kennisaspecten zijn toegespitst op de taak van de geodeet in de maatschappij. Omdat, AFDELING DER GEODESIE, TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT ngt 76 145

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 3