9. voor wat betreft de wiskunde-Ierarenvariant kunnen in de eindstudie ongeveer 2 maanden worden ingeruimd (bijv. i.p.v. de detachering). De resterende 6 maanden zullen in een post doctorale fase moeten worden doorlopen; 10. de ruimte binnen de doctorale opleiding is te beperkt om te kunnen voldoen aan de eisen voor een researchaantekening. De mogelijkheid bestaat om in een postdoctorale periode van ten hoogste één jaar de researchaantekening te verwerven 11. de cursusduur bedraagt voor geodetische op leidingen in het buitenland 4 tot 6 jaar; 12. buitenlandse opleidingen zijn niet goed verge lijkbaar met de Nederlandse, omdat het accent in het algemeen meer ligt op het mathematisch- technische gedeelte van de geodesie; 13. de afronding van de studie in de richting van de planologisch-administratieve geodesie ligt in het buitenland vaak in de sfeer van de beroeps opleidingen. 1 De doelstelling van het onderwijs van de Afdeling der Geodesie De doelstelling van het onderwijs van de Afdeling is het vormen van ingenieurs op een gebied dat globaal kan worden aangeduid als de meetkundige beschrijving van delen van het aardoppervlak en van de aarde als geheel en de getalmatige beschrijving van het uitwendige zwaartekrachtsveldhet verkrij gen, verwerken en verstrekken van bepaalde soorten informatie over de betrekkingen tussen mensen en grond alsmede het aanbrengen en begeleiden van veranderingen in deze relaties. Vanouds is er in de Nederlandse situatie een zekere tweedeling, ener zijds de mathematisch-technische kant, anderzijds de planologisch-administratieve kant. De mathematisch-technische kant omvat het ver richten van metingen voor de bepaling van de onder linge positie op resp. wereldwijde, continentale, landelijke, regionale en lokale schaal, de landmeet kundige opname van terreindetails en de lucht- kartering, een en ander inclusief de bewerking der meetuitkomsten; onlosmakelijk verbonden met deze metingen is de bepaling van het zwaartekrachtsveld, onder meer i.v.m. de hoogtemeting. Voorts o.a. de maatvoering van diverse soorten technische pro- jekten, het gebruik en de evaluatie van navigatie systemen, en diverse aspecten van de vervaardiging van kaarten. De planologisch-administratieve kant betreft het ver krijgen, verwerken en verstrekken van aan meet kundige gegevens gekoppelde niet-meetkundige in formatie omtrent onroerend goed. Deze informatie betreft het gehele terrein van de betrekkingen tussen mensen en grond met als voornaamste aspecten: de bestemming, de inrichting, het beheer en de rechts toestand van de grond. Tevens omvat de planolo gisch-administratieve geodesie het aanbrengen en het begeleiden van veranderingen in de betrekkingen tussen mensen en grond in land- en stadsinrichtings- procedures. Een belangrijk aspect van de planolo gisch-administratieve geodesie is het juridisch- bestuurlijke kader. De doelstelling van het onderwijs van de Afdeling der Geodesie kan niet los worden gezien van het feit dat de Afdeling in Nederland uniek is als onder wijsinstelling die het totale gebied der Geodesie be strijkt. Het onderzoek dat in de Afdeling wordt ge daan is gericht op een zo sterk mogelijke integratie van deelgebieden ten behoeve van het onderwijs. Daarnaast wordt dit onderzoek bepaald door de in Nederland bestaande behoefte en de noodzakelijke internationale contacten. De voornaamste algemene factoren, die gedurende de laatste decennia de ontwikkeling van het weten schapsgebied en de beroepspraktijk hebben bepaald, zijn: a. de ontwikkeling der instrumenten resp. de auto matisering op de gebieden van meten, rekenen, tekenen en administratie, met de daardoor mo gelijke verdieping en uitbreiding van theoretisch onderzoek; b. de toenemende uitbreiding van geodetische acti viteiten tot de ruimte en tot zeeën en oceanen; c. in het bijzonder de laatste jaren, de grote toe neming van de vraag van de maatschappij naar informatie betreffende vastgoed, waarbij het karakter van de gevraagde informatie veel- zijdiger is dan vroeger. BUITENLANDSE OPLEIDINGEN ngt 76 147

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 5