Maatschappelijk belang van de door de Afdeling bestreken vakgebieden Geodetische werkzaamheden worden van maat schappelijk belang geacht als zij rechtstreeks of op indirecte wijze ten goede komen, of naar verwach ting zullen komen, aan de samenleving. De samen leving heeft behoefte aan geodetische inbreng bij plaatsbepaling op aarde (te land en ter zee), bij de verdeling van grond naar verschillende kenmerken (eigendom, gebruik, beheer, bestemming), bij de be paling van het zwaartekrachtsveld (o.a. in verband met de loop van het water) en bij de uitvoering van werken van velerlei aard en omvang. De geode tische bijdrage in deze zaken is vaak duidelijk aan wijsbaar, maar soms ook vanuit de samenleving moeilijk op zijn belang te waarderen. Tóch is, ook als dit laatste het geval is, de geodetische bijdrage vaak onmisbaar. Dit is in versterkte mate het geval in een dicht bevolkt land als het onze, waar het grondgebruik zeer intensief en zo doelmatig moge lijk moet zijn. Deze intensiteit en de daarmee samen hangende behoefte aan doelmatigheid vragen om doelmatige en wetenschappelijk opgezette geode tische werkwijzen. Dit geldt zowel voor de mathe- matisch-technische als voor de planologisch-admini- stratieve geodesie. De beoefening van de geodesie heeft tevens een maatschappelijk belang voor het gebruik ten be hoeve van andere wetenschapsgebieden, zoals de geofysica en de oceanografie. Met name deze weten schapsgebieden kunnen mogelijk mede met gebruik van geodetische gegevens bijdragen tot oplossing van milieuvraagstukken; onderkenning van bodem daling en rijzing van de zeespiegelvoorspelling van aardbevingen. De Geodesie is in de eerste plaats dienstverlenend en levert een grondslag voor vele maatschappelijke activiteiten. De ervaring van de laatste halve eeuw heeft uitgewezen dat verwaarlozing van deze grond slag tot kostbare fouten en conflicten kan leiden, zowel bij de uitvoering van technische projecten als bij planologische maatregelen en bij het rechtsver keer betreffende onroerend goed. Het totale gebied waarop de geodeet aan de maat schappij diensten verleent kan globaal worden ver deeld in een aantal sectoren die met de volgende trefwoorden kunnen worden aangeduid: I Iverschaffing van meetkundige gegevens en basis- kaarten; 2. registratie van onroerende goederen; 3. land- en stadsinrichting; 4. technische projecten, te land en ter zee; 5. onderwijs; 6. diversen. De sectoren 1 en 2 kan men kenschetsen als het vast leggen, bewerken en verstrekken van informatie voor algemene doeleinden, de sectoren onder 3 en 4 als het in samenwerking met anderen aanbrengen van veranderingen in de omgeving. De sectoren 5 en 6 spreken voor zichzelf. De ontwikkelingen die de planologisch-administra- tieve kant van de opleiding betreffen houden ver band met de behoeften van ruimtelijke ordening en ruimtelijk beheer in ons land. 2 De beschrijving van de beroepspraktijk Aangezien het gebied van de geodesie erg breed is en het aantal beoefenaren van de geodesie betrek kelijk gering, is het moeilijk taakomschrijvingen van representatieve groepen geodeten te vervaar digen. De samenstellers van het rapport hebben de keuze laten vallen op taken bij een gemeentelijke landmeetkundige dienst, bij de exploratie, bij de kadastrale ruilverkavelingsdienst (bedoeld is: het Kadaster (red.)) en bij een gemeentelijk grond bedrijf. Aan een aantal personen, werkzaam bij deze instellingen, is gevraagd hun taakomschrijving op papier te zetten ten behoeve van dit rapport. Voor deze medewerking van mensen uit de beroepsprak tijk is de Afdeling zeer erkentelijk. Met deze vier omschrijvingen wordt een behoorlijk beroepsbeeld van de g.i. geschetst. 2.1 De taak van de g.i. bij een gemeentelijke landmeetkundige dienst Voor de beschrijving van de taak van een g.i. bij een gemeentelijke landmeetkundige dienst is ge kozen voor de functiebeschrijving van een land meter in dienst van de gemeente Amsterdam. In het algemeen kan men zeggen dat de g.i. te werk gesteld bij een grote landmeetkundige dienst in aan- 148 ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 6