Alle genoemde kaarten worden gedrukt bij de Stads drukkerij van de gemeente Amsterdam. Het kartografisch foto- en reproduktiebureau. Het verrichten van alle noodzakelijke fotografische werkzaamheden t.b.v. de kaartvervaardiging zowel voor de eigen dienst als voor diverse andere ge meenten. Het verkleinen op 70 mm en 35 mm van het Centraal Tekeningenarchief van de dienst. Lichtdruk- en offsetdrukkerij. Het vervaardigen van alle reproduktiewerk van de dienst m.b.v. grote, gedeeltelijk automatische, licht druk- en offsetmachines. Het leidinggeven aan: - het Centraal Tekeningenarchief van de dienst; - een archeologische onderafdeling; - de controle op het gebruik van niet-openbare ge meentegrond. 2.2 De taak van de g.i. bij de exploratie3 In het algemeen kan worden gesteld dat een g.i. die werkzaam is bij de exploratie gedurende zijn loop baan met betrekkelijk veel onderwerpen uit de fysisch-mathematische geodesie zal worden gecon fronteerd. Tevens is door de ontwikkeling der laatste decaden het belang van kennis van de fysische grondslagen van diverse meetmethoden zeer naar voren getreden. Als voorbeeld wordt het werk van een g.i. bij een oliemaatschappij omschreven. Alvorens een overzicht te geven van de meest voor komende geodetische activiteiten, volgt hieronder een korte opsomming van de voornaamste oor zaken die geleid hebben tot deze situatie, met daarna de hiermee verbonden aspecten van het werk. 1Het internationale werkterrein. Kennismaking met verschillende kaartprojecties, ellipsoïden, gevarieerde terreinomstandigheden, werk in ont wikkelingslanden. 2. Mariene werkzaamheden. Overbrugging grote afstanden, verbindingen tussen eilanden, conti nenten, snelle ontwikkeling van nieuwe plaats bepalingsmethoden. 3. Werk in kleine gemeenschappen en daardoor geen gelegenheid om specialisten te raadplegen, of aan te trekken. Hierdoor zowel fotogrammetrie, hydrografie, geodetische berekeningen enz. zelf uitvoeren. 4. Contact met gebruikers. Dit vereist kennis van hun behoeften, en dus grondbeginselen geo fysica, geologie, civiele technieken enz. 5. Randgebieden. Door de geringe specialisatie, zo als onder 3 aangegeven, worden sommige rand gebieden aan de g.i. toebedeeld, zoals hydro grafische en oceanografische waarnemingen, me teorologie, onderwateronderzoek, tekenkamer. In de hierna volgende korte toelichting worden de werkzaamheden van de g.i. nader uiteengezet. a. Door zijn werk in vele landen komt de g.i. met een grote verscheidenheid van kaartprojecties in aanraking. Hij moet hiervan de voornaamste kenmerken onderkennen, maar zal ook vaak de gedetailleerde berekeningsalgoritmen moeten kennen om dit op de lokaal beschikbare com puter te programmeren, hetzij door hemzelf of door een programmeur. b. De g.i. werkt vaak in ontwikkelingslanden waar hetzij onvoldoende meetkundige grondslag aan wezig is of vroeger gemeten punten verloren zijn gegaan. Hij zal dan zelf actief moeten zijn in het opzetten, uitbreiden of verdichten van een geo detisch netwerk. De hieraan verbonden bereke ningen behoren ook tot zijn taak. Deze bereke ningen worden veelal op een ellipsoïde uitge voerd, die als model voor de aarde dienst doet. c. Door het internationale aspect van zijn werk zal hij in aanraking komen met de aansluiting van geodetische netwerken van verschillende landen, al of niet gescheiden door zee, zoals dat bijv. in de Noordzee, Perzische Golf, Rode Zee en In donesia het geval is. d. De snelheid waarmee de resultaten beschikbaar moeten zijn, is vaak een heel belangrijke factor. Hij zal daarom voor de omrekeningen van pun ten op verschillende ellipsoïden soms een ad hoe oplossing moeten vinden welke verantwoord is. AD 3. REPRODUKTIE BIJZONDERE TAKEN 150 1GEODETISCHE BEREKENINGEN EN METINGEN ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 8