e. De g.i. moet de resultaten van doppler-satelliet- plaatsbepalingsystemen en traagheidsnavigatie systemen kwalitatief kunnen beoordelen. Met name in de laatste 10 jaar heeft een aanzienlijk deel van de exploratie naar - en produktie van - koolwaterstoffen plaatsgevonden op zee. Deze bui- tengaatse activiteiten hebben een aantal nieuwe as pecten geïntroduceerd. a. Elektronische plaatsbepaling. Een groot aantal nieuwe systemen, vaak steunend op nieuwe fy sische principes, is op de markt gekomen en het aantal breidt zich nog voortdurend uit. Kennis van deze systemen met hun respectieve mogelijk heden en beperkingen is essentieel. b. Naast bovengenoemde (radio) plaatsbepalings methoden komen er systemen op de markt welke op andere fysische principes berusten. Gedoeld wordt op het gebruik van gyrokompassen, traag- heidsnavigatie-apparatuur, doppler sonar en elek tromagnetische snelheidslog's welke vaak met satellietplaatsbepaling worden geconbineerd tot een geintegreerd plaatsbepalingssysteem. c. Akoestische plaatsbepaling. Kennis van de fy sische eigenschappen van akoestische signalen in water is belangrijk voor het beoordelen van de waarde van deze systemen voor plaatsbepalings doeleinden. Het toenemend gebruik van minia- tuur-duikboten voor het opnemen van de topo grafie van de zeebodem verhoogt het belang van deze methode. d. Het bepalen van de waterdiepte en van de diepte van een onderzeeboot of van een al dan niet op afstand bestuurde „vis", behoort ook tot het terrein van de g.i. Hij zal bovendien akoestische methoden en methoden waarbij de hydrosta tische druk gemeten wordt, tegen elkaar moeten afwegen. a. Uitbesteding en toezicht op de uitvoer van foto- grammetrische opnamen behoren tot de taken van de g.i., ook indien de opname voor foto- geologische doeleinden geschiedt. b. Paspuntsbepaling, nauwkeurigheidseisen en toe- ngt 76 zicht op het later volgende karteringswerk dat wordt uitbesteed aan gespecialiseerde firma's, c. Gebruik van alternatieven, zoals Side-Looking Airborn Radar, voor geologische doeleinden met hun beperkende eigenschappen. a. Vooral voor de plaatsbepaling ten behoeve van seismisch onderzoek op zee worden per jaar vele tienduizenden posities bepaald. Verwerking, op slag en hernieuwde uitvoer van gegevens, hetzij als coördinatenlijsten of als kaarten op verschil lende schaal en kaartprojecties is een belangrijk onderdeel van het werk van de g.i. b. Afhankelijk van de grootte van de lokale maat schappij zal de capaciteit en het type van de com puter wisselen. Herprogrammering of aanpas sing van bestaande programma's is daarom vaak nodig. c. Toenemend gebruik van data management sys temen vereist inzicht in de werkwijze hiervan. De kaart is vaak een belangrijke wijze van uit voer van de gegevens in een dergelijke data bank. Toenemende digitale opslag van kustlijnen en van andere topografische details vereisen de aan dacht van de g.i. Als belangrijk kenmerk van het werk van een g.i. bij een oliemaatschappij kan worden gesteld dat hij geconfronteerd zal worden met het directe prak tische gebruik van de resultaten van zijn werk. Daar veel van het werk geschiedt op verzoek van deze ge bruiker is het de taak van de g.i. om de behoeften van deze gebruiker in nauwkeurigheidseisen en meetmethoden te „vertalen". Dit vereist een basiskennis van deze diensten- vragende disciplines om tot een vruchtbaar overleg te komen. De meest belangrijke zijn: 1. geofysica, omvattende, naast seismiek (de be langrijkste) ook de gravimetrie en (aero)magne- tometrie; 2. civiele technieken. Voorbeelden zijn bouw van opslagtanks, pijpleidingenaanleg, zowel op land als in zee, grondonderzoek, plaatsing en 2. PLAATSBEPALING OP ZEE 3. FOTOGRAMMETRIE EN REMOTE SENSING 4. INFORMATIEVERWERKING 5. CONTACTEN MET ANDERE DISCIPLINES 151

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 9