naar aanleg en belangstelling kan kiezen, een ver dieping die zijn wetenschappelijke vorming moet afronden, maar die hem niet onbruikbaar maakt voor andere deelgebieden van de geodesie. De af deling is dankbaar dat zij nu over een goede be huizing beschikt, met o.a. eindelijk een eigen foto- grammetrisch en kartografisch laboratorium, om de studenten een brede en moderne ingenieurs opleiding te kunnen bieden. Naast de vorming van de studenten heeft de afdeling een nationale taak die in de meeste andere landen toevalt aan speciale onderzoekinstituten of aan af delingen voor onderzoek en ontwikkeling van grote rijksdiensten-ik bedoel het niet rechtstreeks aan on derwijs gebonden onderzoek, en specialistische metingen en berekeningen in nationaal en inter nationaal verband, meestal onder auspiciën van de Rijkscommissie voor Geodesie. Maar ook het onderwijsgebonden onderzoek, zowel op maat- schappelijk-juridisch als op technisch-mathematisch gebied, komt door de vele relaties van de afdeling met overheidsdiensten en andere bedrijven en onderwijsinstellingen ten goede aan de Nederlandse vakwereld. Onze verbondenheid met die niet om vangrijke maar hecht samenhangende vakwereld blijkt vandaag uit de verheugend grote opkomst van collega's uit het hele land. In het kader van onont koombare besnoeiingen bij het Wetenschappelijk Onderwijs heeft ook de afdeling al menige veer moeten laten, waaronder in de laatste jaren 10% van haar personeelsbestand. Zij verkeert nu boven dien in een moeilijke situatie door het gelijktijdige optreden van enkele zeer belangrijke docenten vacatures. Wij hopen dat wij in staat gesteld zullen worden onze nationale en internationale positie als Nederlands geodetisch onderzoekinstituut te hand haven. Koninklijke Hoogheid, U hebt een grote en daad werkelijke belangstelling voor de ruimtelijke orde ning, getuige uw lidmaatschap van het Presidium van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening. Het grootste deel van de geodetisch ingenieurs in ons land is werkzaam in de sfeer van de ruimtelijke ordening en inrichting, en ik heb getracht te schet- sen hoe onze afdeling niet alleen door het onderwijs maar ook door het onderzoek en vele banden met de praktijk aan deze sfeer is verbonden. Dit ver leent voor ons een extra betekenis aan de eer die u ons bewijst door dit gebouw te willen openen. Graag wil ik u namens de afdeling een aandenken aan bieden dat ook in de sfeer van ons vak ligt: een oude kaart, van een gebied in Afrika dat u uit eigen ervaring kent nl. de Ivoorkust. Naast de afbeelding van het land zijn op deze kaart de mensen niet ver geten. En dan heb ik nog een kleine bescheiden toegift - ook een afbeelding, maar dan van iets wat veel dichter bij huis is, in het bijzonder voor u. Eén van onze medewerkers kwam in het Rijksarchief in de provincie Utrecht een oude tekening van Draken steyn op het spoor. Het origineel moest uiteraard in het rijksarchief blijven, maar omdat de tekening nogal onbekend is, hopen wij u een genoegen te doen met deze reproduktie. Lector Alberda biedt een kaart van Ivoorkust aan 178 Dekaan Ligterink, Prins Claus, ir Schwarz en staatssecretaris Klein bekijken het tweede cadeau, een prent van Drakensteyn Hierna werd het officiële deel van de bijeenkomst besloten door Ligterink: ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 10