Gedateerd Matisse: Alles wat over kunst kan worden gezegd is van geen betekenis. Het onderstaande dus op uitdrukkelijk verzoek maar, mag het zijn, minstens ten onrechte. Wanneer over 50 jaar na een verhitte discussie over de vraag welk T.H.-gebouw architectonisch gespro ken niet schromelijk gedateerd is, terloops het dus genaamde schilderij wordt gewogen, dan impliceert dit feit reeds dat de achterliggende gedachte ervan zich niet aan een zekere datering heeft kunnen ont trekken. Dat in dit verband uit publikaties van het internationaal instituut voor vredesonderzoek van Stockholm op te maken zou zijn dat 1986 als refe rentiejaar realistischer is dan 1984 zal in een gezel schap dat is ingevoerd in het begrip standaard afwijking ten deze geen bedenkingen oproepen. Trouwens het schilderij wil zelf suggereren dat reke ning moet worden gehouden met een zekere speling in de tijd. Het landschap op het linker paneel wordt, zij het door verschillende irriversibele processen, in wat armere vorm, ook na 1984 aanvankelijk nog voortgezet op het rechter paneel. Voor hoelang, blijft, nog afgezien van het teken dat het midden paneel beheerst, onduidelijk want een indicatie voor een tijdschaal ontbreekt. Overwegingen bij de realisatie Ten aanzien van de idee: Geodeten zijn nauw betrokken bij het bepalen van schalen, soms hebben ze zelfs een beslissende stem. De opleiding zal aan waarde winnen, wanneer het stimuleren van de belangstelling voor boven genoemde tijdschaal mede voorwerp van aan houdende zorg is. Ten aanzien van de vorm: Teneinde de hiervoor beschreven idee zo indringend mogelijk te afficheren, is getracht een tegenstelling op te roepen met een veronderstelde rechtvaardiging van het feit dat dit laboratorium voor geodesie werd gesticht. Dat in dit verband Kanaalweg 4 onvol doende faciliteiten bood om langere afstanden nauwkeuriger te kunnen bepalen klinkt, gelet op de steeds kleiner wordende aarde, niet erg overtui gend. Dat die aarde zich daarbij krommer voordoet dan wel werd aangenomen, om Verstelle vrij te citeren, en dat de bestudering hiervan wellicht vruchten kan afwerpen, levert een veel aanneme lijker aanknopingspunt op. Het is daarom dat gekozen werd voor een over wegend rechtlijnige benadering van de over te brengen gedachte. Jan Loman N.B. Sorry, bij herlezing vraag ik me af of de zaak door de wat badinerende toon niet erg cru overkomt. De la Rochefaucould kon wat milder formuleren: „Onze angst komt eerst veel later dan ons weten". „Gedateerd". De maker, Jan Loman, geeft uitleg Over nu naar het meer inofficiële deel van de dag: Allereerst was daar de receptie van het Bestuur van de Af deling, waar men op de vanouds bekende wijze in de ge legenheid was om oude contacten te vernieuwen en ervarin gen uit te wisselen. Enige opmerkelijke gebeurtenis tijdens deze receptie was de aanbieding van een schilderij door de voorzitter van de NVG, prof. Bogaerts, aan de Afdeling. Het kunstwerk was gewrocht door het NVG-lid J. Loman, en ontlokte aan de toegestroomde menigte een luid applaus. ngt 76 181

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 13