In memoriam C. D. Wolters Op 8 juli 1976 is in Arnhem plotseling overleden Cornelis Douwe Wolters. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie heeft mij verzocht een artikel te zijner nagedachtenis te schrijven voor het Nederlands Geodetisch Tijd schrift. Wolters werd op 13 september 1899 te Groningen geboren. Hij slaagde voor het vergelijkend examen van adspirant-landmeter en begon op 1 januari 1918 in Almelo aan zijn opleiding voor het ambt van landmeter van het Kadaster. In de jaren tussen 1918 en 1925 heeft hij een zevental verschillende stand plaatsen gehad. Op 1 juni 1925 werd Wolters weer in Almelo ge plaatst, waar hij ruim 25 jaar zou wonen en werken, aanvankelijk als landmeter bij de landmeetkundige dienst. Op 1 januari 1941 werd het bureau voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk in Almelo opgericht en Wolters werd aangewezen als hoofd van dat bureau. In deze functie kwamen zijn organi satorische en leidinggevende capaciteiten goed tot ontplooiing. Op 1 februari 1951 werd hij benoemd tot ingenieur verificateur, hoofd van de divisie Groningen. We gens het plotseling overlijden van de I.V. O.J. Jonas kwam korte tijd later de leiding van de divisie Arn hem vacant. Op 1 mei 1951 werd Wolters verplaatst naar Arnhem en aangewezen als hoofd van de divisie Arnhem. Op 1 juli 1961 werden de divisie Arnhem en Groningen samengevoegd tot de divisie Oost, waarvan hij de leiding in handen kreeg. In 1955 werden zijn verdiensten beloond door be noeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Op 1 oktober 1964 na het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd werd Wolters eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. Wolters was een man met grote bekwaamheden, niet alleen op het gebied der techniek, maar niet minder op het juridisch-administratieve terrein. Nog meer kwamen zijn kwaliteiten in het menselijke vlak tot uiting. Wekte hij op degene, die hem ont moette, soms de indruk wat stug te zijn, wie hem beter leerde kennen zag, dat hij een zeer hulpvaar dig en sociaal voelend mens was. Geen moeite was hem te veel anderen te helpen. Voor de Nederduits Hervormde Kerk heeft hij zich bijzonder ingespannen. Aanvankelijk als kerkvoogd van de Arnhemse Hervormde Gemeente werd hij later, na zijn pensionering, voorzitter van de Pro vinciale Kerkvoogdij in Gelderland. In deze functie, die hij tot kort voor zijn overlijden heeft uitgeoe fend, heeft hij belangrijk werk voor de Hervormde Gemeenten in Gelderland verricht. Wolters was een grote steun voor zijn familie. Tref fende woorden van familieleden bij de crematie op 12 juli waren daarvan getuige. Voor zijn echtgenote is zijn overlijden een groot verlies. Moge zij steun vinden in de woorden, die ds. Burgersdijk bij de crematie sprak. Wytema ngt 76 NIEUWE PUBLIKATIES N. J. Wentink en H. L. Rogge, The ITC International Biblio graphy of Photogrammetry (IBP) and The Universal Decimal Classification (UDC) as Applied to the IBP. Enschede, ITC, 1976. 99 pp., 23,5X15,5 cm. Een gebruiksaanwijzing voor de IBP en voor de toepassing van de UDC voor fotogrammetrie. H. L. Rogge, Luchtkaartering voor ontwikkelingslanden. Een overzicht van het ITC en zijn afdelingen. Enschede, ITC, 1976. 89 pp., 21 X 15 cm. 184 E. S. Bos, C. A. van Kampen, F. J. Ormeling (eds.), Pro ceedings Seminar on Regional Planning Cartography, 12-16 May 1975, Enschede, The Netherlands. Council of Europe, ITC, National Physical Planning Agency, 1975. 295 pp. 29 x 21 cm. W. Beck, The Production of Topographic Maps at 1:10,000 by Photogrammetric Methods. Frankfurt, lnstitut fiir An- gewandte Geodasie, 1976. 89 pp., 24,5 x 17,5 cm. OEEPE Official Publication No. 9. Prijs: DM 18, Résultats complémentaires de l'essai d'Oberriet de la Com mission C de l'OEEPE. Frankfurt, lnstitut fiir Angewandte Geodasie, 1975. 158 pp., 24,5x17,5 cm. OEEPE Official Publication No. 10. Prijs: DM 26,50.

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 16