Openingswoord door dr. ir. G. H. Ligterink Rede van ir. N. F. I. Schwarz Koninklijke Hoogheidzeer geachte aanwezigen, U allen heet ik hartelijk welkom als dekaan van de Afdeling der Geodesie. Wij zijn verheugd dat zo velen gehoor hebben gegeven aan de uitnodiging van het College van Bestuur van de Technische Hogeschool Delft, om de officiële opening van het gebouw voor Geodesie bij te wonen. Want het is voor de T.H. en speciaal voor de Afdeling der Geo desie een bijzonder feestelijke dag. Allen hartelijk welkom! En hiermede geef ik graag het wpord aan de waar nemend voorzitter van het College van Bestuur, de heer Schwarz. Koninklijke Hoogheid, Uw aanwezigheid hier en uw bereidheid de officiële ingebruikneming van het nieuwe gebouw voor de Afdeling der geodesie te willen verrichten, menen wij te mogen zien als een blijk van uw belangstelling voor de ingenieursopleiding in het algemeen en die voor geodetisch ingenieur in het bijzonder. Dit mochten wij trouwens reeds afleiden uit uw lid maatschap van het Presidium van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening met een werk terrein waar ook de geodetisch ingenieur veel mee te maken heeft. Mijnheer de Staatssecretaris, Mijnheer de Commis saris van de Koningin, Mijnheer de vertegenwoor diger van de Burgemeester, wij zijn bijzonder ver heugd dat u de tocht naar deze uithoek van de TH- wijk hebt willen maken. Dames en Heren, Wij vinden dat u terecht van uw belangstelling blijkt geeft. Immers de Afdeling der geodesie neemt een belangrijke plaats in als enige opleiding voor geodetisch ingenieur in ons land. Wij hebben hier trouwens in Delft een aantal van deze voor Neder land unieke opleidingen, kleine zoals Metaalkunde, grote zoals Civiel. Wij koesteren ze alle als beminde kinderen, want zij zijn onvervangbaar. Zij kunnen niet ter verhoging van de efficiency met afdelingen van andere TH's gecombineerd worden. De Afdeling der geodesie is niet alleen uniek, maar behoort ook tot de kleinere afdelingen van de TH. Deze kleinere afdelingen hebben vaak een on gunstige student/staf-verhouding omdat men aan een zekere minimum basisvoorziening is gebonden en het studentenaantal soms beneden de capaciteit blijft. Deze afdelingen beïnvloeden de student/staf verhouding voor de TH dus ongunstig en wij leggen dit herhaaldelijk en gaarne uit bij de bezuinigings- gesprekken met het departement van Onderwijs en Wetenschappen. Augustus vorig jaar is Geodesie gepromoveerd, van de status van onderafdeling van Civiele Techniek naar die van een zelfstandige afdeling. De verwer ving van deze zelfstandigheid liep nagenoeg parallel met de officieuze ingebruikneming van dit gebouw. De Afdeling der geodesie telt nu ongeveer 100 stu- Ontvangst van ZKH Prins Claus De waarnemend voorzitter van het College van Bestuur van de TH, ir. N. F. I. Schwarz, aan het woord 172 ngt 76

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 4