puntsbepalingsrr.ethoden ook in een land als het onze het veld moeten ruimen. De afdeling hoopt binnenkort in samenwerking met andere Nederland se instellingen ook praktisch op dit gebied te kun nen gaan werken. De andere territoriale uitbreiding van de geodesie slaat op de offshore werkzaam heden waar geodeten met o.a. radioplaatsbepalings- systemen en akoestische meetmethoden diensten verlenen bij exploraties, het plaatsen van platforms en de kustwaterbouw. Ten slotte komt een derde, en zeer belangrijk ge bied van ontwikkeling voort uit de grote toeneming van de vraag van de maatschappij naar informatie betreffend onroerend goed en naar planning op basis daarvan. Het karakter van de gevraagde in formatie is veelzijdiger dan ooit vroeger het geval was. Dit informatie- en planningsaspect ligt uiter aard voor een belangrijk deel op het gebied van de ruimtelijke ordening, en de beste illustratie van deze ontwikkeling is de overgang, enige jaren geleden, van de dienst van het Kadaster en de Openbare Registers - de grootste werkgever van geodetisch ingenieurs in ons land - van het ministerie van Financiën naar dat van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening. De taak van de geodeet op dit ge bied ligt niet alleen bij het registreren, verwerken en verstrekken van de veelsoortige informatie, maar ook bij de voorbereiding, de uitvoering en de be geleiding van de veranderingen die dagelijks in een hoog ontwikkeld en dicht bevolkt land plaatsvin den. Om een paar cijfers te noemen: het kadaster verwerkt jaarlijks meer dan anderhalf miljoen mu taties op een totaal van zes miljoen kadastrale per celen en ontwerpt plannen voor een nieuwe rechts toestand in het kader van de inrichting van een groot deel van ons land. De identiteit, plaats en grootte van vastgoed wordt meetkundig vastgelegd, maar hieraan zijn gekoppeld vele menselijke betrekkingen op het gebied van bestemming, inrichting, beheer en zakelijke rechtstoestand, waarop de juridische, planologisch-geodetische en administratief-geode- tische vorming van de geodeet is gericht. Het feit dat de geodesie de enige studierichting is die met het recht betreffende het onroerend goed in alle sec toren en facetten te maken heeft, is een van de oor zaken dat een onderzoek-zwaartepunt bij deze Technische Hogeschool is: de systeemontwikkeling van een veelomvattend gebied van administratieve wetgeving, o.a. betreffende bestemming, inrichting en beheer van onroerend goed. Dit onderzoek ge schiedt in nauwe samenwerking met een aantal in stellingen, waaronder de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening. Koninklijke Hoogheid, dames en heren, Elke geodeet moet wel eens de elementaire vraag beantwoorden of de hele wereld nu al niet in vol doende mate opgemeten is. Het antwoord hierop moet luiden: hoe meer de ontwikkeling van een land voortschrijdt, hoe meer geodetisch werk van alle categorieën nodig is. Graag zou ik in aansluiting op wat de heer Schwarz heeft gezegd daarom nog en kele opmerkingen maken. De behoefte aan geo detisch ingenieurs op alle geschetste terreinen is on miskenbaar, maar kwantitatief niet groot. Qua aantal beoefenaren wekt de geodesie de indruk van een smal werkterrein, een specialisme. Maar in werkelijkheid beslaat zij een breed interdisciplinair terrein, zoals uit de diversiteit van activiteiten blijkt. Maatschappelijk heeft de afdeling het niet verantwoord geacht een vroege splitsing naar deel gebieden in de opleiding aan te brengen, wij kennen dus een brede basistudie die alle aspecten van de geodesie beslaat. In de eindstudie is ruimte voorzien voor een verdieping op deelgebieden die de student De grote practicumzaal tijdens de openingsceremonie ngt 76 177

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1976 | | pagina 9