onderwerpen aan de orde als privacy, dus de be scherming van de persoonlijke levenssfeer, die ook een rol speelt in dit hele veld van vastgoedsystemen. Beveiligingen, problemen die je krijgt op het gebied van het machtsevenwicht enz. Het derde gedeelte van dit vak is de verstrekking van informatie. Ik praat nu eigenlijk niet meer over gegevens, maar echt over de informatieverstrekking. Dan krijg je eerst het probleem hoe je die zaak pre senteert. Vooral de grafische presentatie is een onderdeel van het vakgebied. Verder is de analyse van gegevens een heel belangrijk onderdeel. Met dit punt kan weer een link gelegd worden met de rest van de theorieën die in de geodesie wordt ge bruikt. Dan krijg je de bestudering van de gebieden waar die informatie naar toegaat. Dat is het bekende rijtje bestemming, inrichting, beheer en zakelijke rechtstoestand. Tenslotte behoren ook bij het vak gebied de informatiesystemen, dus de vastgoed systemen, die in ontwikkelingslanden gebruikt worden. Ik vind het niet helemaal een antwoord op vraag 1, omdat we ook erg benieuwd waren naar de intrin sieke inhouddus niet alleen de inhoudzoals die ge geven wordt en zoals die door u wordt gezien. Er wordt gepraat over de leer der vastgoedsystemen, dat suggereert een bepaalde wetmatigheid in al deze dingen. B. Die is er natuurlijk ook wel, maar deze leer is nog niet zo precies te definiëren, o.a. omdat dit de eerste leerstoel in de hele wereld is op dit gebied. Je moet niet vergeten dat er geen academische traditie is. Dat betekent dat de nodige literatuur ontbreekt. Het vak moet hier worden opgebouwd. Dus je kan niet anders krijgen dan deze opsomming, deze drie deling van verzamelen, verwerken en verstrekken van gegevens en al datgene wat er bij hoort. Maar wordt er in de toekomst wel verwacht dat er zich een soort wetmatigheid vertoont in deze materie? B. Dat moet wel. We zijn er mee bezig om daar een bepaalde onderbouw aan te geven. Er zal voorname lijk een wiskundige theorievorming plaatsvinden op het gebied van de gegevens- en de opslagstructuren. Daarnaast moet de gehele informatievoorziening in een wettelijk kader worden geplaatst. Wij zijn met name geïntrigeerd door de uitdrukking „leer der vastgoedsystemen". Meestal wordt er met de naamgeving van een nieuwe wetenschap nogal ge worsteld. Aflmnkelijk van het karakter van die nieuwe wetenschap zou men kunnen kiezen uit termen die eindigen op -nomie, -logie, -isme of uit andere klas sieke uitgangsvormen. Nu komt hier opeens de „leer der vastgoedsystemenom de hoek kijken. Waarom is dat zo geformuleerd? B. Ik vind de naam leer der vastgoedsystemen wat ongelukkig gekozen. Deze leerstoel heette eerst geo detische informatica. Op basis van deze benaming is die leerstoel door het Ministerie afgewezen, omdat er teveel informaticaleerstoelen werden aangevraagd medische informatica, juridische informatica en noem maar op. Toen is de inhoud en de naam van de leerstoel gewijzigd en het is de „leer der vastgoed systemen" geworden. Ik zelf zou liever de naam technisch-administratieve geodesie hebben gehad, maar dit zou opnieuw een vertraging in de toewij zing van de leerstoel aan de Afdeling hebben be tekend. Ik mis in de naam van deze leerstoel het woord geodesie. Die vraag over de intrinsieke inhoud, die nadere vraag stelling, die vindt men ook terug in het ALS-rapport, dat gepubliceerd is in het tijdschrift van november jl„ de herprogrammering van de studie voor geodetisch ingenieur. Daar wordt gesproken over twee groepen systemen, waarvan de tweede groep, de planologisch- administratieve geodesie, haar impulsen tot model bouw en modelverfijning moet krijgen uit een nog in te vullen vierde groep. Ligt het invullen van die vierde groep op het terrein van deze leerstoel der vastgoed systemen? B. Dat ligt zowel op het terrein van de vastgoed systemen als op het terrein van de planologische geodesie. Ik geloof dat in de leerstoel planologische geodesie nog meer nieuwe dingen zitten voor de geodeten dan in de leerstoel vastgoedsystemen. ngt 77 28

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 14