Maar het invullen van de vierde groep betreft natuurlijk een stuk theorievorming, die voor beide leerstoelen nog in de kinderschoenen staat. Vraag 2: Hebben de beslaande systemen een pre- wetenschappelijk karakter? B. Ik geloof datje deze vraag van twee kanten moet bezien. Vastgoedsystemen leveren informatie voor een bepaald doel. Laten we zeggen je hebt systemen, die informatie leveren ten behoeve van de bestem ming of de zakelijke rechtstoestand van vastgoed. Als je die betreffende wetenschapsgebieden bekijkt, zitten daarvan voldoende elementen in de vastgoed systemen ingebouwd. Maar ik denk dat jullie met deze vraag bedoelen: komt het specifieke weten schapsgebied van de vastgoedsystemen wel behoor lijk naar voren en dan moet ik zeggen nee, maar dat kan natuurlijk ook nog niet, omdat dit wetenschaps gebied zo nieuw is. Het gedeelte van de bestuurlijke informatica bijvoorbeeld, dat een belangrijke rol speelt bij vastgoedsystemen, is zo nieuw dat je de praktijk nauwelijks kwalijk kunt nemen dat ze daar nog niet goed op zijn ingespeeld. Een voorbeeld hiervan is de geautomatiseerde ruilverkavelings administratie, die al in 1970 tot stand kwam, terwijl pas een jaar later het belangrijke rapport van de Codasylgroep, het Database-Taskgroup-rapport verscheen, waarin richtlijnen voor de opzet van een dergelijke gegevensadministratie zijn opgenomen. Wat het meest ontbreekt in de praktijk is dat er geen behoorlijke bepaling van de informatiebehoefte wordt uitgevoerd en dat er nauwelijks een wettelijke basis is voor de informatievoorziening. Door dit laatste is er een grote janboel op het gebied van de vastgoedsystemen in Nederland ontstaan. Ook erg slecht is dat bij bestaande systemen veel te snel wordt geautomatiseerd. De computer wordt inge voerd zonder dat men behoorlijke kennis heeft van de bestuurlijke informatica en dat betekent dat er eigenlijk nog al eens iets misgaat. Bij het invoeren van de computer lijken de systemen net ballonnen, die opeens worden opgeblazen. Je ziet ze dan ook wel eens uit elkaar klappen. Er zijn in het buiten land (Denemarken, Amerika) voorbeelden dat de informatievoorziening opeens misloopt. En in Nederland? B. Een voorbeeld hier zijn de leidingenregistraties, waarvan sommige worden geautomatiseerd. Lei dingen hebben een vaste plaats ten opzichte van het aardoppervlak. Die vaste ligging wordt niet goed bepaald. Men zou, naar mijn mening, eerst de energie en het geld moeten besteden om alle gegevens in één goed coördinatenstelsel op te meten. Daarna kan je pas denken aan automatiseren. Dit is maar één voorbeeld, maar er zijn er natuurlijk nog veel meer. Vraag 3: Is de vraagstelling uit de praktijk zodanig dat er ruimte is voor grensverleggend onderzoek? B. Grensverleggend onderzoek in de leer der vast goedsystemen ligt momenteel vooral op het terrein van de betrekkingen die zouden moeten bestaan tussen de systemen en op het terrein van de relaties tussen de gegevens en daarnaast weer op de relaties die tussen deze relaties bestaan. Dit geeft bijvoor beeld mogelijkheden om onderzoek te doen naar veranderingen in de loop der tijd. Dit laatste is erg belangrijk voor planologen, inrichters en beheer ders. Uit de praktijk worden de vragen voor dit onderzoek niet duidelijk geformuleerd. Dit komt omdat men bij de informatiesystemen vaak werkt met een beperkte, enkelvoudige doelstelling. Boven dien geven de jaarlijkse begrotingen van de overheid weinig ruimte voor het doen van onderzoek. Toch is er in de praktijk voor dit onderzoek belang stelling. Er worden steeds weer nieuwe commissies gevormd die zich met dezelfde problematiek bezig houden. Dat ze eigenlijk met weinig succes werken komt naar mijn idee doordat er nog teveel aan de theorievorming mankeert. Dit bedoel ik zowel in technische als in juridische zin. In Amerika is men wat dat betreft veel verder, om dat men daar ook in de bestuurlijke informatica veel verder is. Ieder jaar wordt over dit onderwerp een groot congres gehouden en er is zelfs een insti tuut opgericht dat Modernization of Land Data Systems heet. Ik hoop daarover binnenkort een pu- blikatie uit te brengen in onze eigen reeks over pla nologische en technisch-administratieve geodesie. ngt 77 29

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 15