B. Ja, daar zijn we in feite te vroeg mee gestart. Ik hoop aan de hand van de net genoemde publikatie de leden van de commissie een brief te schrijven, waarin ik meedeel wat de resultaten van de unifor mering in de Verenigde Staten zijn en wat wij hier mee kunnen doen. Ik hoop dat dit weer een uit gangspunt is om de zaak opnieuw te starten. Het blijft voor mij een heel belangrijke zaak. Ik dacht dat het ook voor de Nederlandse maatschappij be langrijk is. B. Gegevens van vastgoedsystemen gaan naar ver schillende toepassingsgebieden. Dat kunnen bijvoor beeld zijn: de bestemming, de inrichting, het beheer van vastgoed, de bepaling van de zakelijke rechts toestand en de belastingen. Er zijn er nog wel meer te noemen. Nu moetje volgens mij niet een disci pline hebben die specifiek één toepassingsgebied bestrijkt, zoals bijvoorbeeld planologie. Bestuurs kunde is een gebied waar de leerstoel eventueel wel bij ondergebracht zou kunnen worden. Ik zou me ook wel thuisgevoeld hebben bij de vakgroep infor matica van Wiskunde. Die heeft ons deze leerstoel overigens ook betwist. Ik geloof dat Geodesie een heel juiste keuze is. Tenslotte is het enige onveran derlijke gegeven van vastgoed de vaste ligging ervan ten opzichte van het aardoppervlak. Je ziet nu in alle gegevensbanken van vastgoedgegevens, dat de aan duiding hiervan coördinaatgegevens worden. De conventionele aanduidingen, zoals adressen, namen en nummers, zijn op de terugweg. Vooral in landen als de Verenigde Staten en Zweden, waar men al erg ver is met de automatisering van de vastgoedregistratie, spelen die coördinaataandui dingen een belangrijke rol. Als nu de leer der vast goedsystemen niet bij Geodesie wordt onderge bracht, dan krijg je het verschijnsel dat, zoals in Zweden, een hoogleraar op de gedachte kwam dat je het beste één uniform coördinatenstelsel kon in voeren. B. Nee, die schreef gewoon een verhaal over een coördinatenstelsel. Dat was het beste om toe te passen en hij schreef dat je er berekeningen in uit kon voeren en gaf voorbeelden, waarbij hij bedacht had dat je door achterwaartse insnijding punten kunt bepalen. B. Het lijkt mij, dat een dergelijke leerstoel wel op de Technische Hogeschool thuishoort. De T.H. kent geen afdeling bestuurskunde. Er zijn wel groepe ringen die zich met bestuurskunde bezighouden, o.a. prof. Wessel, maar dat zijn incidentele vakken. Het voordeel van Geodesie is, dat daar zoveel aan dacht aan het recht wordt besteed en met name de laatste jaren aan publiekrecht. B. Daarbij moetje toch ook in aanmerking nemen dat de geodeten al van ouds af aan ervaring hebben in het beschrijven van het onroerend goed. Dat moetje geloof ik nog wel even expliciet noemen. Dat dit nu uitgebreid wordt met niet-landmeetkundige informatie, dat is extra, maar ik geloof dat wij als geodeten toch op de langste traditie kunnen bogen. ngt 77 Is de, onder de vlag van de Rijkscommissie voor Geo desie opererende Uniformeringscommissiein dit opzicht prematuur? Vraag 4: De leerstoel in de vastgoedsystemen zou eventueel ook ondergebracht kunnen zijn bij facul teiten als administratief recht, planologie, wiskunde of bestuurskunde. In hoeverre wordt de invalshoek van waaruit het vakgebied benaderd wordt mede be paald door de gekozen plaats: de Afdeling der Geodesie? Dat was een niet-geodeet dus, die misschien niet eens wist dat er een geodetische wetenschap was Hier is een tweede Sn el li lis opgestaan! Wij dachten aan plaatsing bij Bestuurskunde, omdat vastgoedsystemen hoofdzakelijk een instrument van het openbaar bestuur zullen zijn. Wij stellen deze vraag niet om de leerstoel bij Geo desie weg te praten, maar om te achterhalen waarom die nu met alle geweld op Geodesie terecht moest komen. Ja, er is een historische achtergrond. Bij het tweede gedeelte van vraag 4 hebben we de 30

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 16