B. Iedereen die tentamens en examens aflegt kan in feite zelf bepalen hoeveel herkansingen hij krijgt. Als je genoeg zin en geld hebt kun je in principe net zo lang over de studie doen als je wilt. Overigens is het wel zo dat de veel geroemde en verguisde studievrijheid selecterend werkt, niet zozeer op het terrein van de intelligentie maar wel van de persoon lijkheid. Het didaktisch aspect Vraag 7: Hoe wordt de leer der vastgoedsystemen gestructureerd in het onderwijsprogramma? B. Dat kun je eigenlijk in het ALS-rapport lezen, dat in het novembernummer van het NGT staat. Maar laat ik het nog maar even recapituleren. Aan vastgoedsystemen wordt in de driejarige gemeen schappelijke basisstudie ieder jaar twee semester uren besteed. Dat zijn dus totaal zes keer dertien college-uren plus nog een praktikum in het tweede jaar van dertig middagen. Daar hoort natuurlijk nog bij het informatica-onderwijs, dat wij speciaal ten behoeve van dit vakgebied in de studie hebben opgenomen. Met de herprogrammering van de eind- studie zijn we druk bezig. Er worden drie thema's gevormd: fysisch-mathematische geodesie, land meten en planologisch-administratieve geodesie. In de planologisch-administratieve geodesie is vast goedsystemen een verplicht hoofdvak dat 200 uur studie vraagt, naast de specifieke afstudeeronder werpen die in de richting van vastgoedsystemen kunnen worden gekozen. Bij het thema landmeten wordt het vak als keuzepakket opgevoerd. Ik wil er nog bij zeggen dat dit een vrij zware belasting voor de docent is. leder studiejaar moet een nieuw gedeelte van het vak worden aangeboden. Als je een bestaand vak overneemt, dan kun je even voor uit met de bestaande boeken en dictaten. Maar dit is allemaal nieuwe stof en ik vind het zelf een veel eisende taak. Hoe is de inhoud van het vakgebied bepaald? Je zegt dat het allemaal nieuw op poten gezet moet worden. Is dat intussen al gebeurd? B. Ja, de herprogrammering van de studie is in zoverre gevorderd, dat de derdejaars momenteel met het nieuwe programma bezig zijn. Overigens moet je bij een nieuw vak op ongeveer drie jaar rekenen voordat het enigszins is uitgekristalliseerd. Vraag 8: Zal de ruimte die de teer der vastgoed systemen in het studieprogramma vraagt dwingen tot vermindering van alle overige deelgebieden van de geodetische opleiding, dit mede gezien in het licht van de mogelijke beperking tot een vierjarige studie duur? B. Deze vraag slaat eigenlijk op vraag 6. Je ver mindert iets zeer waardevols en het is de vraag of het verstandig is dat je dat hebt gedaan. Ik kan er niets anders over zeggen dan dat er uitvoerige dis cussies over geweest zijn. Inderdaad zit er nu een grote ruimte voor vastgoedsystemen en ook voor het vak planologische geodesie nieuwe stijl in de studie. Dat is ten koste gegaan van andere vakken en met name van de mathematische geodesie. De toekomst zal leren of we daar goed aan hebben ge daan. Overigens is deze vraag met de publikatie van het ALS-rapport in het novembernummer van het NGT al uitgebreid aan de orde gesteld. Mag ik nog even over die vierjarige studieduur praten? Het is zo dat in de Wet Herstructurering Weten schappelijk Onderwijs alle richtingen aan universi teiten en hogescholen teruggebracht moeten worden tot een cursusduur van vier jaar. De TH heeft in zijn geheel besloten voor alle richtingen vijf jaar aan te vragen en wij doen daar als geodeten aan mee, ondanks dat er op de afdeling nog verschil van mening over bestaat. De neiging bestaat om in de hoek van de planologisch-administratieve geodesie een lange cursusduur te vragen, terwijl naar mijn gevoel in de vakgroep geodesie en theoretische land meetkunde wel stemmen opgaan om het in minder dan vijfjaar te doen. Het gaat ook bijv. om de deel name aan Interuniversitaire Studiegroepen, die we veilig willen stellen door een niet te korte cursus duur in te voeren. Er zijn meer overwegingen, maar dat soort overwegingen speelt een rol. ngt 77 Ja. 34

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 20