ding met een directe inning, dus geen verpachting, zoals dat vroeger geschiedde met als gevolg lagere perceptiekosten.3 Het is de verdienste van Gogel geweest de belasting hervorming - niet alleen voor de grondbelasting - met grote bekwaamheid te hebben doorgevoerd. Wij zullen ons echter beperken tot de grondbelasting omdat daaraan het kadaster was gekoppeld. In juli 1806 bood Gogel een wetsvoorstel aan tot de heffing van de verponding, dat de koning daags daarna aan de Raad van State toezond ter bestu dering. Intussen kreeg Gogel opdracht alles voor te bereiden wat nodig was om tot de uitvoering van die wet te komen. Reeds op I augustus van dat jaar doet hij zijn voorstellen aan de koning toekomen en schrijft zo heb ik gemeend niet beter aan de inten- tiën van Uwe Majesteit te kunnen beantwoor den, dan door de zorg van deze administratie geheel toe te vertrouwen aan een bijzondere Hoofdcommissie, welke haar zittingen in de Residentie zal houden enz. Die commissie zou bestaan uit drie leden en een secretaris te weten Mr. C. van Breugel,4 president, de luitenant-kolonel le Fevre de Montigny5 lid, een nog niet gevonden lid en als secretaris Mr. J. G. de Meij van Streefkerk. De leden zouden ƒ4000, 's jaars toucheren, bij le Fevre de Montigny onder aftrek van zijn salaris als militair en de secretaris 2500,Bovendien zouden aan de commissie nog drie honoraire leden worden toegevoegd: baron Ghijben en Diepers, behorende tot het departement van financiën en Hoyting, lid van de Raad van Financiën in het departement Holland. De drie laatst genoemden zouden de commissie van advies moeten dienen. Gogel vervolgt Voor het Bureau zal ik de gewone bepalingen niet exuderen (overschrijden) en daarop jonge lieden die hunne studieën volbragt en een goede aanleg tot zaken van administratie hebben weten te plaatsen, overigens mij tot uitgevallen ambtenaren bepalende. De Bode behoort het gewoon Tractement van ƒ800,te genieten, waarop alle de Bodens bij mijn Departement fungeren. De koning antwoordt drie weken later vanuit Aken, waar hij heil zocht voor zijn reumatiek. Je suis étonné que vous nommiez des commis sions et fixiez des traitemens, ce que ne peut être que le résultat d'un acte signé de moi. Hij is kennelijk in de kuif gepikt, maar verzoekt toch om een concept-K. B. mits er rekening wordt gehou den met zijn wens dat de commissie zou worden samengesteld uit aanwezige ambtenaren of beamb ten, omdat hij die commissie als tijdelijk zag. Hij schrijft verder A la fin de leur travail je leur accorderai des indemnités s'ils ont montré du zèle et de factivité. (Dat was voor die ambtenaren dan maar afwachten geblazen!). Gogel is het met die beslissing helemaal niet eens en geeft daarvan uiting in gepaste maar niet mis te verstane bewoordingen. kan ik niet ontveinsen dat de beweeg redenen welke Uwe Majesteit tot deeze terug zending hebben aanleiding gegeven, mij op de gevoeligste wijze hebben getroffen. Ik durf mij met Uwe volkomene approbatie vleijen, daar ik niets anders ten oogmerk had, dan ter be vordering van 't hoogste belang van den Staat, de orders van Uwe Majesteit te volbrengen, nog heb ik de overtuiging dat ik ten dien einde geen beter middel zoude kunnen uitdenken dan ngt 77 Isaak Jan Alexander Gogel 18

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 4