Bijhouding GBK H. Roosma Inleiding Toen in 1973 normblad NEN 3116 door het NNI werd uitgegeven waren begrippen als „basiskaart" en „beheerkaart" bij de leidingbeheerder nog geen gemeengoed. Men sprak meer over „ondergronden" en „revisietekeningen". Inmiddels is het begrip basiskaart, mede door het rapport van de kommissie GBK, bij velen al beter bekend. Hier was echter duidelijk sprake van een tot dan weinig gebruikte omschrijving. Anders is het met het „bijhouden" in relatie tot een grootschalige basiskaart. Zowel kaartvervaardigers (geodeten) als kaartge bruikers (leidingbeheerders) gebruiken dit woord reeds langer. Eilaas, hierdoor dringt het slechts moeizaam tot een van beiden door dat wel hetzelfde woord wordt gebruikt, doch dat de inhoud voor de ander totaal anders is. Dit is reeds vele malen oor zaak van een ware Babylonische spraakverwarring geweest. Met als gevolg ergernis en verwijten. Dat bijvoorbeeld „bijhouding" en „vernieuwing" in het rapport van de kommissie GBK als syno niemen worden gebruikt is voor de meeste leiding beheerders onbegrijpelijk. Teneinde een aanzet te geven tot oplossing van deze spraakverwarring wil ik graag uiteenzetten wat wij, als leidingbeheerders, onder bijhouding van de basiskaart verstaan. Ik doe dit mede aan de hand van ervaringen met deze methodiek die in een pro- jekt van totaal rond 26.000 ha reeds enkele jaren wordt gevolgd. Voor de duidelijkheid heb ik daarbij de beschrijving in overeenstemming gebracht met de zin van het KB 410 d.d. 9 juli 1975. In artikel 1 van dit KB wordt: „vervaardiging, bijhouding en uitgifte van een grootschalige basiskaart van Neder land opgedragen aan de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers". Over de hier genoemde vervaardiging is bij de diverse onderhanden of in voorbereiding zijnde projekten reeds uitvoerig van gedachten gewisseld. Niet echter over de bijhouding. Deze krijgt ten on rechte steeds pas aandacht in de 2e fase. De bijhouding van grootschalige basiskaarten ten behoeve van de leidingregistratie Bij de bijhouding kunnen wij onderscheiden: a. de omvang van de bijhouding („wat") b. de wijze van bijhouding („hoe") c. de frekwentie van bijhouding („wanneer") d. de verantwoordelijkheid voor en de uitvoering van de bijhouding („wie") e. de kosten van de bijhouding („hoeveel") (in clusief de verdeling van die kosten). a. wat Aangenomen mag worden dat bij de totstand koming van een overeenkomst tot aanmaak van grootschalige basiskaarten grondig wordt nagegaan wat wel en wat niet op de kaart moet worden aange geven. Ook de nauwkeurigheid is doorgaans een onderwerp van diepgaande discussie, mede in ver band met het kostenaspekt. Aangezien een van de zwaarst wegende faktoren welke, met name voor nutsbedrijven, aanleiding zijn tot deelname, de uniforme toepassing van alle gebruikers van dezelfde uniforme GBK zal zijn, moet grote waarde aan de handhaving van deze uniformiteit worden toegekend. Slechts voor enkele deelnemers, doorgaans niet de nutsbedrijven, is de grote nauwkeurigheid, als in het rapport van de kommissie GBK voorgesteld, het zwaarst wegende argument. De bijhouding moet echter ook hierom zodanig geschieden dat de vereiste nauwkeurigheid blijft gehandhaafd. Om bovengenoemde redenen moet alles, wat op de kaart is afgebeeldworden bijgehouden dat wil zeg gen alle mutaties moeten worden verwerkt. b. hoe De bijhouding moet centraal op de moederkaart geschieden. De voor de bijwerking benodigde me tingen kunnen ook door anderen dan het Kador geschieden. Deelnemers, welke over voldoend ge schoold personeel en de benodigde uitrusting beschikken, zullen daarmee een bijdrage tot een efficiënte werkwijze kunnen leveren. Door alleen de moederkaart te muteren en de deel nemers/gebruikers maatvaste kopieën te verstrekken wordt de kwaliteit en nauwkeurigheid optimaal ge handhaafd. Door deze maatvaste kopieën tegen de laagst mogelijke kostprijs te leveren wordt voor komen dat deelnemers vanaf witdrukken de eigen nflt 77

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 10