calques gaan bijwerken. De uniformiteit en de nauwkeurigheid komen door dit laatste ernstig in gevaar. Bij lage kopieprijs wordt een overlay- of eventueel fotolyse-systeem al vlug goedkoper dan handmatige bijwerking. c. wanneer Nutsbedrijven streven er over het algemeen naar hun beheerkaarten zoveel als mogelijk up to date te houden. Dit resulteert bijvoorbeeld voor de NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland in het feit dat 2 weken na het leggen van hoofdleidingen deze op de beheerkaarten zijn ingetekend. Dat daaruit bepaalde eisen ten aanzien van het „bij" zijn van de basiskaart voortvloeien is een duidelijke zaak. In de praktijk van het eerdergenoemde projekt blijkt een termijn van 7 maanden te voldoen en goed uitvoerbaar te zijn. Iedere wijziging in de afgebeelde topografie moet daarbij binnen deze termijn op de kaart verwerkt zijn. De binnen deze termijn te ver richten handelingen kunnen worden onderschei den in 1het signaleren van mutaties 2. het opnemen c.q. inmeten van de mutaties 3. het verzamelen, kontroleren en kompleteren van de gegevens 4. het muteren van de kaarten (fig. 1) ad 1. Voor het signaleren van mutaties is in het al gemeen de gemeente de aangewezen instel ling. Hier komen immers alle gegevens bin nen over bouw, afbraak, wegverlegging, bouw kunstwerken enz. De gemeente kan in principe volstaan met het, bijvoorbeeld in rood op een witdruk van de GBK, aangeven van de plaats en aard van ngt 77 Figuur 1 51

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 11