ad 4. Zodra alle gegevens voor een kaartblad binnen zijn wordt begonnen met de mutatie van de moederkaart. Deze mutatie wordt alleen uitgevoerd in de overeengekomen schaal. Is een blad dus getekend op 1:2000 en daarna vergroot naar 11000 dan worden de bladen 11000 alleen gemuteerd. Hierbij komen wij aan punt: d. wie Zoals in het voorgaande reeds genoemd is het Ka daster in het KB belast met uitgifte en bijhouding van de GBKN. Het Kadaster zal dus ook de ver antwoordelijkheid dragen voor de bijhouding. Ter bepaling van de draagwijdte van deze verantwoor delijkheid dienen de voorgaande punten a, b en c in de overeenkomst nauwkeurig te zijn geregeld en vastgelegd. Een en ander impliceert echter niet dat het Kadas ter ook zelf de bijhouding moet uitvoeren. Zij kan dit uitbesteden aan diensten van Rijk, Provincie of Gemeente of aan particuliere bureau's. Hier zal al tijd sprake zijn van uitbesteden en dus niet van de legeren. In een dergelijk geval is de andere dienst niet verantwoordelijk tegenover de afnemer/gebrui ker van de kaart. Tenslotte punt: e. hoeveel Aangezien de kosten in vele gevallen bepalend zijn voor een deelneming aan een projekt, zullen deze kosten zeer nauwlettend moeten worden bewaakt. Dit geldt zowel voor de aanmaak als voor de bij houding. Teneinde een juist inzicht in de werkelijke kosten te krijgen zullen twee punten van belang zijn: 1Alle dienstverlening (dus ook van de gemeenten) moet in geld worden doorberekend. Het tegen over dienstverlening door de gemeente (signa lering en meetwerk) gratis beschikbaar stellen van maatvaste calques versluiert een deel der kosten. 2. De deelnemers zullen periodiek inzage moet hebben in een gespecificeerde kostenberekening per blad. Een en ander zal voor alle partijen het inzicht in de werkelijke kosten van de aanmaak, de bijhouding en het gebruik van de GBKN vergroten. Een punt dat ik in het begin onder a reeds aanroerde is de handhaving van de uniformiteit en nauw keurigheid. Alle eisen welke bij de aanmaak hieraan zijn ge steld worden in enkele jaren geheel te niet gedaan wanneer meerdere gebruikers de mutaties van de basiskaart op hun eigen kaarten, aan de hand van lichtdrukken van die basiskaart, gaan verwerken. De enige werkwijze, waarbij uniformiteit en nauw keurigheid gehandhaafd kunnen blijven, is de toe passing van overlay of fotolyse. Bij deze beide werkwijzen wordt met een maatvaste kopie van de moederkaart een nieuwe werkkaart samengesteld. Deze werkwijzen eisen echter een vlakdrukraam en een fotografische ontwikkelmachine. In het laatste geval tevens nog een ruimte met getemperd licht. Deze voorzieningen vragen investeringen die alleen verantwoord zijn wanneer daar voordelen tegen over staan. De voordelen zijn: - het genoemde kwaliteitsbehoud en - het ontbreken van tekenwerk voor het over nemen van mutaties. Hiertegenover staat eveneens de aanschaf van de maatvaste kopie van de moederkaart. In een GBKN-proefprojekt heeft Kador voor de eerste drie jaar een prijs van zo'n kopie bepaald op 75,Onze ervaring is dat zo'n kopie, bij een oplaag van 4 stuks, op fotografisch-materiaal (Agfa- Gevaert) 30,en op lichtdruk-materiaal (Océ) 14,kost. Hierin zijn begrepen loon overhead, versnelde afschrijving op apparatuur (1000 uur), chemicaliën en huisvesting. Btw is buiten beschou wing gelaten. De prijs van Kador komt voor ons overeen met 2\ uur tekenaar terwijl onze eigen kalkulaties over eenkomen met respectievelijk 1 uur en uur teke naar. Het is duidelijk dat deze laatste prijsstellingen het al snel goedkoper doen zijn om een maatvaste calque te kopen en een nieuwe werkkaart op diazo polyester te maken, dan op eigen kaarten te raderen en bij te tekenen. De kosten van metingen, de signalering enz. moe ten geheel in de berekening worden opgenomen. ngt 77 53

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 13