Boekbespreking Literatuurinformatie „Sea Surveying", A. E. Ingham (redakteur). John Wiley and Sons 1975. 2 delen, respektievelijk 306 en 233 blz. Prijs voor 2 delen 1" 112, Het boek bestaat uit twee losse delen. Deel 1 bevat de tekst, deel 2 de figuren. „Sea surveying" betekent hier: het in kaart brengen van de zee, meer in figuurlijke dan in letterlijke zin. Het boek geeft een breed, maar niet zeer diepgaand overzicht van de werk zaamheden die hiervoor nodig zijn, waarbij veel aandacht besteed wordt aan de planning en de organisatie. In dit verband worden behandeld de hydrografie, de geologi sche opneming van de bodem en de bepaling van de samen stelling van het water en stromingen in het water. Enkele onderwerpen: elektromagnetische golven, onderwater- akoestiek, getijden en automatisering, worden in aanhangels iets verder uitgewerkt.In het eerste hoofdstuk wordt de zee als omgeving nader beschreven. Het tweede hoofdstuk geeft een kort overzicht van methoden van plaatsbepaling aan de kust en op zee terwijl ook enige aandacht besteed wordt aan geodetische berekeningen en kaartprojekties. Beide hoofd stukken vormen een inleiding op het eerder beschreven deel. De tekst in het eerste deel is zuiver beschrijvend; de figuren in het tweede deel zijn zeer duidelijk en geven dikwijls meer informatie dan de tekst. De uitvoering van de beide delen is goed. Als voorkennis is de stof van een middelbare school ruim voldoende. Simo H. Laurila, Electronic surveying and navigation. John Wiley and Sons, 1976. 545 blz. Prijs ca. f 90, Dit boek geeft een grote verzameling van meer en minder nuttige gegevens over elektronische afstandsmeting, radio plaatsbepaling en over een aantal elektronische navigatie middelen die binnen het gezichtsveld van geodeten liggen. Het boek bestaat uit drie gedeelten: Deel 1 (82 blz.) bevat enige basisstof over elektronika, onder delen en voortplanting van radiogolven. Dit deel is gebaseerd op oudere stof die, niet geheel, aangepast is aan de laatste ontwikkelingen. Deel 2 (318 blz.), dat heet „Electronic Surveying", bevat zeer veel gegevens die van belang zijn voor allerlei geodetische methoden van elektronische afstandmeting en radioplaats bepaling. Het grootste gedeelte van deel 2 behandelt algemene zaken zoals formules voor de brekingsindex, voor de baan- kromming, hyperbclennetten, metingen naar satellieten, in vloed ionosfeer en troposfeer, line crossing methoden, enz. enz. De verschillende gedeelten zijn vaak weinig gecoördi neerd. Oudere en nieuwere methoden staan dikwijls zonder veel commentaar naast elkaar. Wel vindt men in kort bestek veel details die men zonder dit boek slechts met grote moeite uit de litteratuur bij elkaar kan garen. Het laatste hoofdstuk van deel 2 geeft gedetailleerde beschrij vingen van een aantal, deels verouderde elektronische af standmeters en instrumenten voor radioplaatsbepaling. Deel 3 geeft gedetailleerde beschrijvingen van verschillende navigatiesystemen zoals Decca navigator, Loran C, doppler navigatie, doppler satellieten en andere. Het boek is goed uitgevoerd en bezit een uitvoerige litteratuur lijst en een goede index. Het boek is echter niet vrij van enige hinderlijke drukfouten of slordigheden. Als voorkennis is de natuurkunde en de wiskunde van de mid delbare school ruim voldoende. J. C. de Munck Allgcmcine Vei messungs-Nachrichten 83(1976)10 Welsch: Zur Berechnung mehrfach beobachteter Polygonzüge bei genauen Ingenieurvermessungen. - Koch: Schatzung einer Kovariarzmatrix und Test ihrer Identitat mit einer gegebenen Matrix. - Oberholzer: Der Wald in der Flurbereinigung. - Riieger: Probleme bei der gemeinsamen Bestimmung von zyklischen Fehlern und Additionskonstante bei elektrooptischen Distanzmessern. - Fleischer/ Ritter/ Weiser: Vergleichende Untersuchungen von Nahbereichsent- fernungsmessern 1974 im Testnetz Wendhausen. - Bopp/ Krans: Der kürzeste Abstand eines Punktes von einern Rota- tionsellipsoïd. - Fitten/Holder: Zur Ausgleichung von ver- mittelnden unabhangigen Beobachtungen mit Kleinrechnern. - Lichte: Professor Nittinger 70 Jahre. 83(1976)11/12 Draheim/Schlemmer: 60. Deutscher Geo- datentag Miinchen. - Kreiling: 13. Kongress der Internationa len Gesellschaft für Photogrammetrie vom 12.-23. Juli 1976 in Helsinki. - Schlemmer: VII. International Kurs für Inge- genieurmessungen hoher Prazision Darmstadt, 29.9. bis 8.10.1976. - Lindner: Internationale Geodatische Woche Oberguigl 1976. - Tiemann: Probleme und Problematik der Ermittlung von Bodenrichtwerten. - Tiemann: Sachliche und rechtliche Anforderungen an Gutachten der Gutachter- ausschüsse. - Meissner: Aufhebung eines Mietvertrages. Gerardy/Möckel/Tiemann: Zur Ermittlung von Grundstücks- werten. 84(1977)1 Köhl: Infrastrukturausstattung und Lebensquali- tat. - Ehlert/KriefaU/Schmidt: Die Diagnoseausgleichung des Deutschen Hauptdreiecksnetzes. - Kanngieser: Automations- gerechte Neugestaltung der topographischen Kartenwerke. - Saxetta: Marine Geodesy - A Definition. - Böhm/Foramitti: Sehr kurze Aufnahmedistanzen bei gewissen Anwendungen in der Kulturgüterphotogrammetrie. - Müksch: Die Ver- wendung von Mini-Computern in der vermessungstech- nischen Ausbildung und Arbeit in Entwicklungslandern. 84(1977)2 Johannsen/Uhrig: Digitalisieren - Umwandlung graphischer Vorlagen in computergerechte Form. - Schmie- derer: Digitalisieren im Vermessungswesen. - Baumgartner/ Muller: Digitalisieren im Landumlegungsverfahren. - Hofmann: Kartoscan - Ein neues MBB-Datenerfassungs- system für die Kartographie. - Till: Die neuen Digitalisie- rungsgerate Haropen. - Nittinger: Sitzung der Beratungs- gruppe für Entwicklungshilfe im Vermessungswesen (BEV). Zeitschrift fur Vermessungswesen 101(1976)9 Leber!: Interpolation mittels Stützpunktgruppen unterschiedlicher statistischer Eigenschaften. - Kager: Nume- rische Aspekte der Interpolation nach kleinsten Quadraten. - Boedecker: Zur Rolle des Co-Geoides bei Lotabweichungs- interpolation und Geoidbestimmung. - Riieger: Der Einfluss von Phaseninhomogenitaten bei der Verwendung von Plan- spiegeln zur elektrooptischen Distanzmessung. - Konstanzer: Zur Perscnalsituation im Vermessungswesen. 101(1976)10 Nittinger: Aus- und Fortbildung auslandischer Vermessungsfachkrafte aus der Sicht der Bundesrepublik Deutschland. - Kischkel: Gedanken zum zentralen Leitungs- kataster. - Schriever: Leitungskataster - Grenzen zwischen hoheitlicher und privatwirtschaftlicher Aufgabenverteilung. - Spanagel: 100 Jahre Tübinger Leitungskataster. - Magel/ Reiser: Möglichkeiten und Probleme der Netzplantechnik in der Flurbereinigung. 56 ng t ll

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 16