öJ rm A Prof. F. Kaiser, directeur Leidse Sterrenwacht 1837-1872 Lb 7e jaargang no. 3, maart 1977 Als bron voor de hieronder volgende gegevens heeft in hoofdzaak gediend de „levensschets van Frederik Kaiser door J. A. C. Oudemans", gepubliceerd in het jaarboek van 1875 van de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen [1], Frederik (Friedrich?) Kaiser werd 10 juni 1808 te Amsterdam geboren. Na de vroege dood van zijn vader, een huisonderwijzer van Duitse afkomst, werd hij opgevoed door zijn oom, J. F. Keyser (1766-1823). Deze oom (een broer van zijn vader die echter aan een Nederlandse spelling van zijn naam de voorkeur gaf) had zich in 1795 als privaat onderwijzer in de wis- en sterrenkunde te Amster dam gevestigd. Hij was in het eerste kwart van de 19e eeuw één van de weinigen in Nederland die de praktische sterrenkunde beoefende waarvoor hij uit eigen middelen de allernoodzakelijkste instru menten moest aanschaffen. Als waardering voor zijn verdienstelijk werk werd hij benoemd tot lid van de le klas van het Koninklijk Nederlandsch Instituut van Wetenschappen, Letterkunde en Schoone Kunsten (de huidige Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen). Zijn grote voorliefde voor de sterrenkunde bracht Keyser op zijn jeugdige neef over en het spreekt haast vanzelf dat deze van hem zijn eerste wetenschappelijke op leiding kreeg. Naast grote belangstelling had de jonge Kaiser blijkbaar ook een grote natuurlijke aanleg voor de astronomie. Oudemans schrijft hierover: „Op zijn twaalfde jaar was hij reeds zeer vaardig in de behandeling van het sextant en het uitvoe ren van allerlei sterrekundige berekeningen, en verried in alle opzichte een talent, dat ieder trof, die hem leerde kennen[1, blz. 40]. Zijn vroege bedrevenheid in het waarnemen en be rekenen blijkt uit het feit dat hij, twaalf jaar oud, op 7 september 1820 deelnam aan de waarneming van een zonsverduistering en op vijftienjarige leeftijd (in 1823) samen met de toen achttienjarige F. J. Stamkart (1805-1882), eveneens een leerling van zijn oom [2, blz. 10], een berekening zond aan de Algemeene Konst- en Letterbode voor de op 8 juli 1823 te verwachten zonsverduistering [1, blz. 40], In 1823 kwam door de dood van zijn oom een abrupt einde aan zijn opleiding. Tot 1826 bleef hij in Am sterdam wonen en voorzag in zijn levensonderhoud 77 N. VAN DER SCHRAAF Frederik Kaiser ngt 77 43

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 3