kaart van Nederland) en andere kaarten Voor de vorm van de kaart kan men kiezen tussen een eiland- kaart en een raamkaart Men kan zowel een zelf standige kaartering laten verrichten als een inpas sing op een bestaand kaartblad, waarbij men een aantal inpaspunten moet opgeven Verder worden verschillende versies van een kaart onderscheiden, zoals inktversie, balpenversie, gravure. Tenslotte kan men verschillende wensen opgeven met betrek king tot de beschrijving van de kaart, zoals het ruitennet, de randbeschrijving en de randaanduiding. 6 Coördinatenkadaster Reeds in de inleiding is gesteld, dat het systeem Detailmeting 76 geschikt is voor de verwerking van bijhoudingsmetingen en zorg kan dragen voor de opbouw en instandhouding van een coördinaten- bank en een percelenbank. Deze methode wordt aangeduid met de naam coördinatenkadaster in tegenstelling tot bijvoorbeeld het thans gebruike lijke getallenkadaster, waarbij de aan de kaart ten grondslag liggende gegevens worden bewaard in de vorm van een aantal aan elkaar gerelateerde maten. Voor een deel wordt bij het Kadaster ook het gra fisch kadaster gebruikt, nl. in niet-hermeten ge bieden en in fotogrammetrisch hermeten gebieden, die echter successievelijk worden omgevormd tot getallenkadaster door een reeks van bijhoudings metingen. De introductie van het nieuwe systeem Detail meting 76 kan een eerste stap betekenen op weg naar een coördinatenkadaster. Het is duidelijk dat de invoering van een coördinatenkadaster tot andere werkmethoden zal leiden bij zowel de meting als de verwerking van bijhoudingsmetingen. Het nieuwe systeem Detailmeting 76 is mede bedoeld om zowel de meettechnische als de rekentechnische aspecten van bijhoudingsmetingen te analyseren. In deze paragraaf worden enkele richtlijnen geformuleerd voor het meten in een coördinatenkadaster. Voorts wordt aangegeven wat de gedachtengang is met be trekking tot de computerverwerking op kortere en langere termijn. De meetmethodiek bij de instandhouding van een coördinatenkadaster zal op enkele fundamentele punten verschillen van de meetmethodiek, die wordt toegepast bij een getallenkadaster. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat het doel van de meting anders geformuleerd moet worden. Bij een getallen kadaster kunnen de volgende doelstellingen bij de meting worden onderscheiden: 1. het meetkundig vastleggen van kadastrale gren zen en het controleren daarvan; 2. het vastleggen van het verband tussen oude en nieuwe grenzen door het reconstrueren van oude meetlijnen en grenspunten; 3. het meten van maten, die specifiek dienen voor eventuele later uitzettingsmetingen; 4. het, indien mogelijk, zodanig opzetten van de meting, dat numerieke grootteberekening moge lijk is. Bij een coördinatenkadaster blijft alleen de eerste van deze doelstellingen van kracht. De overige doel stellingen behoeven niet tijdens het meetproces te worden bereikt. Het verband tussen oude en nieuwe grenzen wordt bij een coördinatenkadaster reken kundig bepaald. Uitzetmaten worden afgeleid uit coördinaten op het moment waarop ze nodig zijn. Numerieke grootteberekening is altijd verzekerd in een coördinatenkadaster. Verwacht wordt, dat deze methodiek kan leiden tot een aanzienlijke tijdbespa ring bij de meting, vooral omdat de tijdrovende reconstructie van meetlijnen en grenspunten niet meer nodig is. Bij het opzetten van een meting in een coördinaten kadaster dient men zich bewust te zijn van enkele belangrijke uitgangspunten. 1. De meting moet worden ingepast in het plaatse lijke puntenveld, waarbij het principe van inter polatie van groot belang is; 2. Nieuwe punten moeten altijd in coördinaten kunnen worden berekend volgens één van de beschikbare rekenmethoden; 3. De goede bepaling in relatieve nauwkeurigheid van op korte afstand van elkaar gelegen grens- en andere punten dient te worden nagestreefd en gewaarborgd; 4. De opgemeten grenzen dienen zo veel mogelijk gecontroleerd te zijn, waarbij men moet waken voor het nemen van te veel maten. Deze algemene uitgangspunten voor de meting zul len nog nader moeten worden uitgewerkt tot een- ngt 77 65

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 11