Beheersplan Het kernbegrip uil de ontwerp-beschikking is het beheersplan. Hierin zijn de uitgangspunten en de procedures leidend tot de vaststelling van normen en maatstaven vervat. Het be heersplan wordt per beheersgebied opgemaakt en omvat een beschrijving van de doeleinden van natuur- en landschaps beheer die in het kader van een agrarische bedrijfsvoering in het beheersgebied worden nagestreefd. Voorts omvat het alle relevante gegevens om de „beheersbedrijfsuitoefening" en de „gebruikelijke bedrijfsuitoefening" met elkaar te vergelijken om door middel van deze vergelijking tot normen en maat staven voor het vaststellen van vergoedingen te komen. Er wordt voorzien in een vergelijkingsgebied voor de vast stelling van de gebruikelijke bedrijfsuitoefening en in perio dieke ijking van normen en maatstaven. De vergelijking tussen de „beheersbedrijfsuitoefening" en de „gebruikelijke bedrijfsuitoefening" zal resulteren in op brengsten- en kostenverschillen. Een apart probleem vormen de vaste kosten. Vaste kosten zijn voor een belangrijk deel ook wel aanpasbaar, doch de tijd waarin is afhankelijk van de resterende economische levensduur van de betreffende kapitaalgoederen als gebouwen, machines en voorts van verdere mogelijkheden tot aanpassing (bijvoorbeeld het bij kopen van grond). Vandaar dat de ontwerp-beschikking voor de aanpasbare vaste kosten voorziet in een stelsel van aanpassingsvergoe dingen. Het is overigens wenselijk dat het proces van aan passing door areaalvergroting zoveel mogelijk wordt be vorderd. In de beheersvergoeding zelf behoren slechts struc turele verschillen voortvloeiende uit de opbrengsten- en kostenverschillen lussen „beheersbedrijfsuitoefening" en „gebruikelijke bedrijfsuitoefening" thuis. De kwalifikatie structureel wil overigens niet suggereren, dat ze in de tijd niet aan ontwikkelingen onderhevig kunnen zijn. Juist met het oogmerk, de geconstateerde verschillen perio diek op een hun realiteitsgehalte te kunnen toetsen, vindt minimaal eens in de zes jaren een toe,sing plaats van de uit gangspunten van de „beheersbedrijfsuitoefening" en de „ge bruikelijke bedrijfsuitoefening" aan de feitelijke ontwikke lingen in het beheersgebied en de rest van de regio (verge lijkingsgebied). Zonodig worden de uitgangspunten op basis daarvan herijkt en de grondslagen (normen en maatstaven) bijgesteld. Ook het gewenste beheer kan aan ontwikkeling in inzichten lichter of zwaarder worden; overigens vindt jaarlijks bijstelling plaats op basis van loon- en prijsontwikke lingen. Met de uitvoering van de beschikking Beheersovereenkom sten zal de Stichting Beheer Landbouwgronden (S.B.L.) worden belast. Ontwerp-beheersplan Een adviescommissie zal worden belast met het opstellen van een ontwerp-beheersplan. Deze commissies worden per provincie samengesteld uit de bestaande adviescommissies van de S.B.L., waarin ondermeer vertegenwoordigd het pro vinciaal bestuur en de landbouworganisaties. Ook de Consu lent voor het Natuurbehoud van het Staatsbosbeheer heeft zitting in de commissie. Dit ontwerp-plan wordt voor een ieder een maand ter inzage gelegd. Nadien kunnen binnen 14 dagen opmerkingen schriftelijk bij de adviescommissie worden ingediend. Hierna worden zij samen met het ontwerp in handen van de S.B.L. gesteld. Vervolgens stelt het S.B.L.- bestuur het beheersplan vast. De beheersvergoeding De beheersvergoeding richt zich op effecten van de over schakeling op beheerslandbouw. Deze vergoeding zal wor den vastgesteld aan de hand van verschillen tussen het pro- duktieniveau binnen het beheersgebied en daarbuiten in de regio. De aanpassingsvergoeding De aanpassingsvergoeding richt zich op de structurele aan passing van landbouwbedrijven, noodzakelijk als gevolg van beheersovereenkomsten Verpachtersvergoeding De verpachtersvergoeding kan worden toegekend aan een verpachter die samen met zijn pachter een beheersovereen komst is aangegaan. Hoe berekend? De beloning van de beheersfunctie zal zodanig zijn, dat het inkomensperspectief voor een boer niet verschilt, of hij nu „produceert" of „beheert". De S.B.L. zal jaarlijks de beheers vergoeding vaststellen op basis van het aantal hectaren, waar op de overeenkomst betrekking heeft. Voorzover de vergoe ding betrekking heeft op produkten, stelt het bestuur de vergoeding vast op basis van het voortschrijdend gemiddelde van de marktprijs voor het produkt in de aan de vaststelling voorafgaande vijf oogstjaren. Voorzover dit niet mogelijk is, zullen de genormeerde produktiekosten, zoals het Landbouw Economisch Instituut [L.E.I.] die voor het voorgaande jaar heeft berekend, als basis voor de vergoeding dienen. Diverse vaste kosten kunnen een rol spelen bij de vaststelling van de vergoeding; ook de extra-uren arbeid worden vergoed. Categorieën Er kunnen twee soorten beheersovereenkomsten worden onderscheiden, die met betrekking tot reservaten en die voor andere beheersgebieden; - voor reservaten wordt uiteindelijke verwerving van de gronden door de rijksoverheid nagestreefd. Het verstrekken van beheersvergoedingen is voor deze gebieden slechts een overgangsmaatregel voor hen, die bijvoorbeeld in verband met hun leeftijd nog een aantal jaren willen voortboeren; - Voor de andere beheersgebieden wordt alleen beheer, en dus geen verwerving, nagestreefd. Ten behoeve van de instandhouding van het beheer is het noodzakelijk dat bij overdracht van de grond aan een landbouwer wordt verkocht die het beheer wil voort zetten. Voor het geval er geen koper is, is de S.B.L. bereid de betreffende grond aan te kopen en vervolgens een nieuwe eigenaar en/of gebruiker te zoeken, die bereid is, het beheer voort te zetten. Waar de S.B.L. gebonden is grond te kopen, zal de aankoop tegen taxatiewaarde plaats hebben op basis van de prijsontwikkeling in het vergelij kingsgebied. Geschillen Geschillen uit beheersovereenkomsten zullen in een provin ciale geschillencommissie worden behandeld, die bindend advies uitbrengt. Ontwerp-beschikking onderhoudsovereenkomsten landschapselementen Staatssecretaris W. Meijer (CRM) heeft nu aan het Land bouwschap de ontwerpbeschikking onderhoudsovereenkom sten landschapselementen aangeboden. In de „Nota betreffende de relatie tussen landbouw en natuur- en landschapsbehoud" (Relatienota) wordt gesproken over twee typen van beheersovereenkomsten, te weten de „onder- houdsovereenkomst" en de overeenkomst die in een „beheer dersinkomen" voorziet. Onderhoudsovereenkomsten landschapselementen zijn ge wone overeenkomsten naar burgerlijk recht, waarbij een ge- bruiksgerechtigde van gronden zich jegens de Staat verplicht tot het onderhouden en tegen een geldelijke vergoeding in standhouden van landschapselementen. ngt 77 77

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 23