oostelijke deel als gebied met afwisselend landbouw en andere functies in grotere ruimtelijke eenheden zoals natuur, recre atie, enz. Delen van dit gebied vallen binnen de stedelijke invloedssfeer, namelijk de Haarlemmermeer, de Kleine Ring [Den Haag, Zoetermeer, Delft, Rotterdam] en het gebied rond Vleuten- De Meern. Het Rivierengebied is een gebied met afwisselend landbouw en andere functies in grotere ruimtelijke eenheden. Het Midden-Deltagebied is een gebied met voornamelijk landbouw. De Peel is een gebied met afwisselend landbouw, natuur en andere functies in kleine ruimtelijke eenheden. De Schermer en de Beemster zijn gebieden met voornamelijk landbouw. De Gelderse Vallei is een gebied met afwisselend landbouw en andere functies in grotere ruimtelijke eenheden. De Veluwe heeft als hoofdfunctie natuur. Het Zuid-Limburgs Heuvelland is een gebied met afwisselend landbouw, natuur en andere functies in kleinere ruimtelijke eenheden. Dit geldt ook voor het Nederlandse deel van het Benelux-Midden- gebied. Landbouw De regering zal een ruimtelijk beleid voeren dat erop gericht is rendabele vormen van agrarische bedrijfsvoering in stand te houden en te ontwikkelen. Wel wil de regering ongunstige effecten, die de landbouw heeft op andere functies beperken. Dit beleid zal gestalte krijgen door de uitvoering van cultuur technischs werken die de bedrijfsomstandigheden voor de boer aanmerkelijk kunnen verbeteren. Het betreft hier ver betering van de: - ontsluiting van agrarische produktiegebieden - ligging en inrichting van bedrijfsgebouwen; - verkavelingssituatie; - waterbeheersing en verhoging van de waterkwaliteit, als mede uitvoering van een programma van ruilverkavelingen en andere herinrichtingsmaatregelen. De ontwikkelingsmogelijkheden van de landbouw binnen de stedelijke invloedssfeer zullen beschermd moeten worden tegen de - te grote - stedelijke druk. Er zal een scheiding moeten zijn tussen landbouw en grondgebruik door andere functies op tenminste het niveau van de bedrijfskavel. Ten einde ongunstige invloeden van de landbouw op het milieu zoveel mogelijk te beperken zal er een zorgvuldige keuze gedaan moeten worden over de plaatsen waar intensieve veehouderij zich mag vestigen. Nieuwe vestigingen van glas tuinbouw zullen zoveel mogelijk geconcentreerd moeten worden in aangewezen gebieden. Toepassing van de Relatienota stimuleert vormen van be drijfsvoering, die niet uitsluitend op de agrarische produktie gericht zijn. Deze mogelijkheid moet geschapen worden in uit oogpunt van natuur en landschap waardevolle en kwets bare gebieden. Natuur en landschap Uit de Nota landelijke gebieden blijkt dat de regering van mening is dat in beginsel alle in ons land nog aanwezige natuurgebieden beschermd of toereikend beheerd dienen te worden. Op langere termijn zal op maximaal 200.000 ha grond het instrumentarium van de Relatienota worden toe gepast met een gefaseerde uitvoering naar urgentie en be schikbare financiële middelen. Bij deze fasering wordt voor de eerste fase uitgegaan van globaal 100.000 ha, waarvan voor tweederde deel beheersovereenkomsten worden afge sloten en voor eenderde deel tot reservaatsvorming wordt overgegaan. De regering blijft streven naar het tot stand brengen van nationale landschapsparken. Het gaat niet alleen om behoud van bestaande landschappen, ook de kwaliteit van de natuur en het landschap zal verbeterd moeten worden. Zo streeft men naar een grotere verscheidenheid aan milieu- en landschapstypen. Groenstructuur Voor de Randstad zal rondom de bestaande stedelijke ge bieden een groenstructuur ontwikkeld moeten worden. Hier door zal een halt worden toegeroepen aan de bestaande be dreiging van de groene ruimte door de verstedelijking. Boven dien kan dit de bruikbaarheid van het landelijk gebied voor de bewoners van de Randstad vergroten. Voor voorzieningen en mogelijkheden voor dagrecreatie in en aansluitend op de stadsgewesten zal een belangrijke plaats worden ingeruimd. Het agrarisch gebied zal dooraderd worden met elementen van recreatieve en landschappelijke aard, waarbij evenals in Midden-Delfland herinrichting van het agrarische gebied noodzakelijk is. Bosbouw De regering zal de instandhouding en verbetering van het bestaande bosareaal bevorderen. Bovendien zal er ca. 30.000- 35.000 ha nieuw bos worden aangelegd. Hiervan zal ongeveer eenderde deel komen binnen de stedelijke invloedssfeer van de Randstad in het kader van recreatieprojekten, eenderde deel in de IJsselmeerpolders en eenderde deel in andere ge bieden. Ook zullen de mogelijkheden tot bosaanleg worden onderzocht in gebieden waar stedelijke uitbreiding in de toekomst zal plaatshebben. Er zullen mogelijkheden komen ter vergroting van de houtproduktie op commerciële basis. Openluchtrecreatie Bij de openluchtrecreatie staan in het voorzieningenbeleid drie samenhangende uitgangspunten voorop: - de voorzieningen zullen daar worden verwezenlijkt waar de vraag het duidelijkst tot uitdrukking komt, in het bijzonder binnen en in de directe omgeving van de woonkern; - in het landelijke gebied zal een sterk accent worden gelegd op medegebruik en extensieve recreatie; - aangesloten zal worden bij natuurlijke en cultuur-histo rische gegevenheden, zowel wat de plaatsbepaling betreft als de inrichting. Voor de verbhjfsrecreatie zal het ruimtelijk beleid in algemene lijnen gericht zijn op concentratie van de verbhjfsrecreatie in complexen. Voorts zal gestreefd worden naar beheersing van de ontwikkelingen in de waterspo.t. INTERNATIONAL SYMPOSIUM ON IMAGE PROCESSING - INTERACTIONS WITH PHOTOGRAMMETRY AND REMOTE SENSING 3-5 October 1977 at the Technical University Graz, Austria Sponsored by the Working Group Image Processing of the International Society for Photogrammetry, Commission III, with the co-operation of the Institute for National Surveying and Photogrammetry of the Technical University Graz, the Austrian Solar and Space Agency and the Austrian Federal Bureau for Standards and Mapping. Scope: Analog, digital and hybrid processing of single and multiple images; image processing for parallax detection; satellite remote sensing; processing of digitized photography; systems and equipment; pattern recognition; processing on mini-computers; „poor man's" image processing; geoscience applications (vegetation, soils, geology, land use etc.); development trends. Abstracts of papers (200 words) should be sent before 31 May 1977 to Dr. Franz Leberl, Technical University Graz, Rech- bauerstrasse 12, A-8010 Graz, Austria (tel. 0316-77511-6330). Accepted papers will be published in the proceedings of the symposium. 80 ngt 77

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 26