in straks mensen zullen worden opgeleid, die in de bouwput van hun eigen land staan. Laten we hopen dat die opleiding hen in staat zal stellen de mensen van dat land gelukkiger te maken." Want dat wilde Schermerhorn. Hij wilde met zijn vak meer geluk en welvaart brengen aan andere mensen. In de omgang met professor Schermerhorn ont kwam je haast niet aan zijn autoriteit. Voor som migen was dat wel eens moeilijk. Ook zijn uitdruk kingen, zijn licht spottende wijze van aanspreken („Waarde heer, werden niet altijd door een ieder op de juiste waarde geschat. Maar Schermer horn was ook de man naar wie je toe kon gaan, als je problemen had, „in de nesten zat" zoals hij dat zelf uitdrukte. Kortom Schermerhorn was een baas, een leidinggevende persoonlijkheid. In het voorjaar van 1975 had ik het genoegen nog eens een gesprek met professor Schermerhorn te mogen hebben. Het bestuur van het landmeetkundig gezelschap „Snellius" had mij gevraagd iets te schrijven over de historie van het oude geodesie- gebouw, en wie zou mij beter in kunnen lichten over de vooroorlogse periode dan professor Schermer horn? Mijn schriftelijke verzoek werd onmiddellijk telefonisch ingewilligd. „We kunnen zo lang praten als we willen," zei hij, „ik ben immers rentenier!" Het werd inderdaad een lang gesprek, een gesprek dat voor mij een persoonlijke belevenis was, maar waarin ook hijzelf zichtbaar plezier had. Maar de vooroorlogse periode kwam aanvankelijk niet aan bod; de toen 80-jarige Schermerhorn had nog altijd een grote belangstelling voor wat er om hem heen gebeurde! Telkens benadrukte hij dat de ITC- periode de belangrijkste van zijn leven was geweest. Reëel denkend als hij was, maakte hij zich een beetje bezorgd, dat het hem niet meer gegeven zou zijn om het 25-jarig jubileum van het ITC mee te mogen maken. Gelukkig is die vreugde hem wel geschonken. Toch hebben we ons nog een tijdje verdiept in het ver leden en mocht ik uit zijn mond nog eens de ver halen horen over de kleine ondeugendheden van het personeel, dat in de dertiger jaren het oude geodesie- gebouw bevolkte. Toen ik hem bij het weggaan wilde bedanken voor het gesprek zei hij„We hebben elkaar een genoegen gedaan." Professor Schermerhorn is voor ons een begrip. Een begrip van een mens die zich volledig inzet voor het werk dat zijn ideaal is. Hij heeft het geluk kig mee mogen maken, dat zijn ideaal verwezenlijkt werd. Jongere mensen hebben zijn streven begrepen en zullen professor Schermerhorn's werk verder vervolmaken. Moge ook dat een troost zijn voor mevrouw Schermerhorn en haar kinderen. H. C. van der Hoek nflt 77 59

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 5