Agenda - het zodanig wijzigen van de data dat aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan zoals rechthoekig, parallel, cirkelvormig enz. SOLA Dl 04 Een programma dat meerdere datasets samenvoegt tot een nieuwe standaarddataset, en een kaartblad samenstelt en tekent. Als uitvoermogelijkheden kennen we hier tevens de hardcopy en de magneet band. 5 De huidige situatie De ontwikkeling van de benodigde software, en de opleiding van operateurs en een onderhoudstechni- cus heeft geruime tijd in beslag genomen. Thans wordt een produktiematige verwerking opgezet. De verwerkingsstraat ten behoeve van de fotogramme- trie zal er in eerste instantie als volgt uit zien: - De digitale gegevens van een fotogrammetrisch model worden verzameld op de magneetband cassette van een off-line opgestelde HP9825. Tevens vindt hierbij een syntax-controle plaats. - De magneetbandcassette wordt ingelezen en de gegevens worden weggeschreven op een magneet band. Alle cassettes die gedurende een week wor den ingelezen worden op deze magneetband ver zameld. - Het ingelezen fotogrammetrisch model wordt van de magneetband vertaald tot een standaard dataset met behulp van programma SOLADI 02. Deze dataset wordt geschreven op een wille keurige op dat moment geladen verwisselbare magneetschijf. - Van de zojuist vervaardige dataset kan nu met be hulp van programma SOLADI 03 een model tekening worden vervaardigd. Daarna mag de dataset vernietigd worden. De fotogrammeter zal de hardcopy van de modeltekening moeten be oordelen op volledigheid, juistheid enz. - De operateur kan daarna voortgaan met het samenvoegen van datasets en het aanmaken van bladen via de voor het betreffende project geladen projectschijf. Controle op de kaartredactie en -inhoud zal door de tekenaar geschieden. - Aan het einde van de week zullen de modellen, die op de „weektape" zijn verzameld, over de ver schillende projectschijven worden verdeeld. Per project zal één magneetschijf dan alle modellen behorende tot dat project bevatten. - Zijn de projectschijven bijgewerkt, dan mogen de cassettes die die week zijn ingelezen worden vrijge geven en de weektape wordt in een kluis opge borgen. In deze verwerkingsstraat zijn de volgende veilig heden ingebouwd - Raakt de verzamel-magneetband defect, dan kan worden teruggevallen op de cassettes. - Raakt de projectschijf defect, dan kunnen de ge gevens worden terug gevonden door de verzamel- magneetbanden van verschillende weken te raad plegen. Voor het uittekenen van de enkelvoudige modellen, behoeft niet de juiste magneetschijf geladen te wor den. Modeltekeningen kunnen dus snel vervaardigd worden. Een nadeel is dat de fotogrammetrische modellen twee keer moeten worden omgevormd tot standaard-datasets. De laatste week van april is het hierboven beschre ven systeem in produktie genomen. ngt 77 23 t/m 28 mei 1977 Symposium „Electromagnetic Distance Measurement and the Influence of Atmospheric Refraction" Wageningen 6-14 juni 1977 FIG-Congres Stockholm 20-24 juni 1977 Zomercursus „Design and construction of offshore facilities" MIT, Cambridge, Mass. 5-10 September 1977 36. Photogrammetrische Woche Stuttgart 3-5 oktober 1977 International Symposium on Image Processing Interactions with Photogrammetry and Remote Sensing Graz

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 14