öj Meetactiviteiten bij de uitvoering van waterbouwkundige werken 7e jaargang no. 5, mei 1977 B. H. van Grafhorst 1 Aard van de werken De in dit artikel bedoelde werken vinden plaats op een afstand van enige meters tot honderden kilo meters uit de wal, in waterdiepten oplopend tot 200 meter. Hierbij wordt meestal gebruik gemaakt van kostbaar materieel, zoals zuigers, pijpenleggers, bokken en sleepboten. Als voorbeeld volgen enige werken, waarbij meetactiviteiten een grote rol spelen: - het uitbaggeren c.q. op diepte houden van havens. - het opstorten van stenen dammen. - het leggen van pijpen voor olie- en gasindustrie. - het plaatsen van boorplatforms. - het bouwen van tunnels. 2 De noodzaak tot meten Daar bekende punten op en onder water ontbreken moet naar meetmethoden gezocht worden die aan de volgende eisen kunnen voldoen: - inzicht verschaffen in de aard van het werkgebied, wat betreft plaats en diepte. - inzicht in de veranderingen in het werkgebied (bijv. zandtransport, voortgang produktie, ver rekening gebaggerd materieel). - het optimaal laten navigeren van de aanwezige werktuigen. - het voldoen aan de gestelde constructie-eisen. Aan de hand van de genoemde werken zal een over zicht worden gegeven van de problemen waarvoor een geodeet zich gesteld kan zien. 2.1 Baggerwerken Voorafgaand aan het eigenlijke baggerwerk vindt veelal een grondonderzoek plaats, vanaf boorschip of ponton. Hiervoor is plaatsbepaling nodig, hoofd zakelijk in het horizontale vlak. Aan de wal worden een aantal in coördinaten be kende punten gekozen, hetgeen in dun bevolkt ge bied de nodige problemen met zich meebrengt. Vervolgens vindt de zgn. „in-peiling" plaats, het vastleggen van het gebied in X, Y en Z. Deze peiling is zeer belangrijk, omdat deze als basis dient voor de verrekening van de hoeveelheid te verplaatsen grond. Als werkzaamheden zijn te noemen: - het in coördinaten bepalen van referentiepunten aan de wal. - het vaststellen van de „sounding-datum", het horizontale referentievlak waartoe alle lodingen (soundings) gereduceerd worden; dit met behulp van getijdewaarnemingen. - het vervaardigen van kaartbladen. Tijdens de uitvoering van de werkzaamheden moet gezorgd worden voor de positiebepaling van: - zich langzaam verplaatsende baggermolens en snijkop-(cutter-) zuigers - zichzelf voortbewegende hopperzuigers - de peilvlet - informatie over het getij, voor het juist afstellen van de zuigmonden en het reduceren van de peilingen. De peilgegevens dienen voor produktiebereke- ningen en het bepalen waar wel, en waar niet meer gebaggerd hoeft te worden. Wanneer het werk voltooid is vindt de uitpeiling plaats, om de opdrachtgever aan te tonen dat het werk volgens zijn specificaties is uitgevoerd. 2.2 Storten van dammen Een dam wordt opgebouwd uit verschillende lagen steen van bepaalde omvang en gewicht. 77 ngt 77 83

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 3