Het storten kan gebeuren vanaf: metingen uitgevoerd om de verschillende onderdelen - zelfvarende bakken goed op elkaar aan te sluiten. Wanneer het platform - afgemeerde bakken; de stenen worden hier direct gereed is, wordt dit naar de afzinklocatie getrans van af gestort porteerd. Hiervoor zijn noodzakelijk: - afgemeerde bakken; de stenen worden met een - Gegevens m.b.t. piaats en diepte van de transport kraan gestort. route, Deze activiteit noodzaakt tot oplossing van de vol - continue plaatsbepaling tijdens het transport en gende meetproblemen: het afzinken van het platform. - bepalen punten op de wal - inpeiling 2.5 Tunnelbouw - regelmatig peilen van de dam in opbouw Tijdens de bouw van een tunnel spelen de volgende - positionering van de steenstorters: fasen een rol voor de meetafdeling. continu bij zelfvarende storters; - controle op de bouw van de landhoofden en de tijdens het afmeren van de bakken; af te zinken tunnelelementen top van de kraan t.o.v. de afgemeerde bak. - het inmeten van de landhoofden in het landelijk coördinatenstelsel en van de elementen in af 2.3 Pijpen leggen zonderlijke lokale stelsels Dit kan zich vaak meer dan honderd kilometer uit - positie- en dieptebepaling van de sleuf waarin de de kust afspelen. In deze gevallen dient een keus te tunnel gelegd wordt worden gemaakt of plaatsbepaling in absolute zin - het plaatsen van de fundering van de tunnel (t.o.v. de vaste wal) of relatief (t.o.v. de zeebodem of (betonplaten of grindbedden) omliggende boorplatforms) moet gebeuren. - het bepalen van de transportroute tussen bouw en afzinkplaats In eerste instantie zal de route van de pijp verkend - continue plaatsbepaling tijdens het transport van moeten worden, in verband met bodemgesteldheid, de tunnelelementen diepte en obstakels. - zeer nauwkeurige plaatsbepaling tijdens het af Tijdens de uitvoering van het werk moet gezorgd zinken worden voor: - deformatiemetingen. - positionering baggerwerktuig (indien het nodig is dat eerst een geul wordt gegraven) 3 Plaatsbepaling - positie van de pijpenlegger Voor de keuze van een plaatsbepalingssysteem - positie van sleepboten voor plaatsen ankers van spelen vele factoren een rol: de pijpenleggers - vereiste nauwkeurigheid - positie stortschip of zuiger, indien de pijp afge - het bereik; dwz. afstand tussen werkgebied en dekt wordt. mogelijke opstelpunten van de meetapparatuur Nadat de pijp gelegd is worden regelmatig controle - hoeveel schepen tegelijkertijd van het systeem ge metingen uitgevoerd, om na te gaan of de bodem bruik kunnen maken niet onder de pijp wordt weggespoeld. - is het systeem dag en nacht bruikbaar - hoeveel personeel is nodig om het systeem opera 2.4 Boorplatforms tioneel te houden Ook hier wordt eerst de locatie verkend op ob - kunnen de meetgegevens automatisch verwerkt stakels, diepte etc. Aan de hand van de verkregen worden. gegevens wordt besloten of het gebied geschikt is, en zonodig wordt de bodem opgeschoond. Plaats- en 3.1 Optische plaatsbepaling dieptebepaling spelen een grote rol. In het algemeen kan hierover het volgende gesteld Tijdens de constructie van het platform worden worden: ngt 77 84

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 4