trale hermeting zoveel mogelijk te beperken zijn de vier grotere dorpen opgesplitst in organisatorisch acceptabele werkeenheden. Dit betekent bijvoor beeld dat het kadastrale grensonderzoek voorbereid wordt in deel V, gemeten wordt in deel IV, geco deerd in deel III, proefkaartering vervaardigd in deel II en dat van deel I de definitieve kaartering gereed is. De definitieve kaartering van de G.B.K.N. gebeurt op het kaarteerblad of op de gemonteerde G.B.K.N. Meting van topografische gegevens waar een groot schalige fotovlucht heeft plaats gehad maar de kaartering hiervan nog niet beschikbaar is, roept twijfels op over een efficiënte werkwijze. Des te meer omdat er destijds bij het Kadaster nog weinig ervaring was met de vervaardiging van topogra fische kaarten van bebouwd gebied. De ervaringen in Het Bildt wijzen echter uit dat in de naverkenning van de samengestelde G.B.K.N. weinig metingen meer verricht worden en dat het dubbel uittekenen van topografie beperkt is. Bij de fotogrammetrische uitwerking zijn de gebouwen buiten beschouwing gelaten. Bij de meting wordt aandacht besteed aan de inte gratie van de terrestrische gegevens en de foto- grammetrie; waar de relatieve nauwkeurigheid van aldus op twee verschillende wijzen bepaalde terrein objecten problemen kan opleveren worden extra detailpunten opgenomen. Zie verder ook onder 6.3. De naverkenning wordt op enkele kaarten na, zie ook 6.3 verwerkt op bleekkopieën. Dit is een trans parante positieve film waarvan het lijnenbeeld afge zwakt is (gebleekt), aldus kunnen onderscheiden worden de toegevoegde gegevens uit de naverken ning. De naverkenning wordt gekaarteerd aan de voorzijde en geïnkt, te vervallen lijnen worden ver wijderd. Van groot belang voor een snelle werkwijze is het afbeelden van de fotogrammetrische kaartering aan de achterzijde. Het grote voordeel van het toepassen van dit tussenprodukt is het kunnen werken in klad, dit is niet mogelijk op een graveerstabilene die de definitieve kaart na graveren moet opleveren. De verwerking van de naverkenning door de teke naar is een verantwoordelijke activiteit: interpre teren en beoordelen van de naverkenning en een zodanige afwerking van de kaart dat bij het gra veren geen beslissingen meer genomen behoeven te worden. Voor de kadastrale tekenaar geldt daarbij het leren tekenen van een topografische kaart. 6.3 Dorpsgebiedrecent kadastraal benneten De G.B.K.N. en de kadastrale kaart stemmen qua inhoud in grote mate overeen wat betreft bebouwing. Alle bebouwing van de hier bedoelde kadastrale kaarten is overgenomen op de nog na te verkennen in G.B.K.N.-indeling samengestelde fotogramme trische kaartering. Zorgvuldigheid ten aanzien van gebruik van de hermeten kadastrale kaart is ver eist, in dit geval betreft het hermetingen van onge veer 1967-1973 uitgevoerd in het R.D.-stelsel. Gezocht is naar een juiste methode om de kadastrale bebouwing over te brengen. Voor een klein aantal bladen is het kadastrale filmplan afgedrukt op de fotogrammetrische kaartering, verder is toegepast het kopiëren van het bijblad. Deze werkwijzen heb ben als voordelen tegenover een methode als digi taliseren en door een tekenautomaat opnieuw laten uittekenen, dat de produktielijn erg kort is en in weinig tijd resultaat oplevert. Een kenmerkend ver schil tussen de twee gehanteerde werkwijzen is dat bij het gebruik van het filmplan tevens de kadastrale grenzen worden afgedrukt. Hoewel in de naverken ning de kadastrale grenzen een rol spelen, is geble ken dat het niet gewenst is deze met de fotogram- metrisch uitgetekende topografie op één kaart af te drukken. Het lijnenbeeld dient zo overzichtelijk mogelijk te blijven. Hierbij kan opgemerkt worden dat bij de fotogrammetrische kaartering de bebou wing buiten beschouwing blijft. De naverkenning wordt als volgt uitgevoerd. Van de te gebruiken hermetingsveldwerken worden foto kopieën gemaakt voor gebruik in het terrein, verder beschikt men over een lichtdruk van de bleekkopie. Indien in de naverkenning blijkt dat de kaartinhoud onvolledig of onjuist is wordt alvorens tot meting over te gaan onderzocht of de af te beelden topo grafie kadastraal opgemeten is. In vele situaties wordt dit bemoeilijkt, doordat de kadastrale veldwerken onvolledige informatie geven over de aard van de kadastrale grens als deze tevens topografie is en het begin en einde van een schei- ngt 77 107

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 13