Agenda bruik van recent hermeten plans komen hierbij problemen naar voren. Er vindt een inpassing op het ruitennet plaats en een controle op overeen komstige topografie. Besloten is om het gebied van. de ruilverkaveling „Berlikum" opnieuw te vliegen. Dit is gebaseerd ten eerste op het ontbreken van belangrijke topografie op het werkpan II en ten tweede om voor het gehele project het proces van kaartvervaardiging zo éénduidig mogelijk te kunnen uitvoeren. Gebleken is na de uitvoering van de na- verkenning dat terrestrisch bijmeten van de ont brekende topografie op het werkplan II zeer arbeids intensief zou zijn geweest. Vermeld dient te worden een bijzondere karakteris tiek van het gebied Het Bildt. Van oost naar west vindt men in het noorden twee dijken met een lint bebouwing ter lengte van ongeveer 17 km. De bebouwing bestaat overwegend uit „arbeiders huisjes", gelegen aan één kant van de dijk in het talud. Van de lintbebouwing bestond geen bruik baar kadastraal kaartmateriaal. Volgens twee te onderscheiden methoden is de gehele lintbebouwing opgemeten in een vroeg stadium, vóór de foto- grammetrische uitwerking, door een ingenieurs bureau. Ongeveer de helft van de bebouwing is in de grondslag opgemeten volgens het meetlijnen- verband, hierbij is tevens aandacht besteed aan de topografie rond de bebouwing. De zelfstandige kaartering van deze meting is afgedrukt op het kaarteerblad. De andere helft van de bebouwing is op een zo eenvoudig mogelijke wijze opgemeten: noklijnen, dakoverstekken, eigenmaten en maten tussen dicht bij elkaar gelegen bebouwing. Er be staat nog onvoldoende inzicht of de tijdwinst in de meting door een moeizamer verwerking in de kaart opgesoupeerd zal worden. 7 Conclusies In de beschrijving van de wijze waarop het onder havige project wordt uitgevoerd zijn waar mogelijk conclusies uit de verkregen ervaringen vermeld. Deze zullen hier niet expliciet worden samengevat. Ik zou me hier willen beperken tot enkele belang rijke algemene conclusies. - De problematiek naar voren gekomen bij de ver vaardiging van grootschalig kaartmateriaal van ngt 77 een groot gebied in een kort tijdsbestek, gericht op gebruik door meerdere afnemers met verschil lende doelstellingen, volgens nog uit te werken regels, rechtvaardigt de toepassing van een proef project. - Het overleg producent-consument dient continu te zijn om de maatschappelijke ontwikkelingen te kunnen volgen. - De methodiek van kaartvervaardiging dient af gestemd te zijn op de integratie van beschikbaar grootschalig kaartmateriaal, voldoende flexibili teit te bezitten om in te spelen op zich voort durend wijzigende meettechnieken en reprogra- fische technieken, beschikbare capaciteiten in kwalitatieve en kwantitatieve zin. - De projectorganisatie dient mede gericht te zijn op het verkrijgen van normen voor plannings doeleinden en op het verkrijgen van inzicht in de kosten van alle activiteiten. 20-24 juni 1977 Zomercursus „Design and construction of offshore facilities" MIT, Cambridge, Mass. 5-10 september 1977 36. Photogrammetrische Woche Stuttgart 3-5 oktober 1977 International Symposium on Image Processing Interactions with Photogrammetry and Remote Sensing Graz 5 oktober 1977 Intreerede prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts Aula TH Delft, 16.00 uur 27-28 oktober 1977 NGL-congres Fotogrammetrie en terrestrische landmeetkunde Jaarbeurs Congrescentrum Utrecht 109

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 15