5 Bestuurlijke reorganisatie De werkgroep van het Instituut voor Bouwrecht heeft wijselijk dit probleem laten liggen; de coördi natie van wetgeving was daarzonder al moeilijk ge noeg. Geconstateerd wordt slechts dat het door haar ontwikkelde wetgevingsmodel in iedere bestuurs structuur moet kunnen functioneren. Dit neemt niet weg, dat er wel degelijk een belangrijk verband is met de bestuurlijke reorganisatie. Dat blijkt alleen al uit het feit dat de kwestie van het complementair bestuur bij beide ter sprake komt en wel zodanig dat zij m.i. van coördinatie van wetgeving afhanke lijk is - een aparte wet op het complementair be stuur zie ik niet zitten, evenmin als een wet op het medebewind - en dat zij met bestuurlijke reorgani satie gepaard moet gaan. De kritiek op het Concept ontwerp van Wet reorganisatie binnenlands bestuur, dat daarin onvoldoende aandacht voor en uitwer king van het complemantair bestuur wordt gegeven, deel ik in deze zin dat de reorganisatie waarschijn lijk heel wat minder ingrijpend zou kunnen zijn, indien men erin slaagde een goed systeem van com plementair bestuur via een gecoördineerde wet geving tot stand te brengen. Maar dit betekent ook, dat men nu eens moet op houden met het te doen voorkomen, alsof bestuur lijke reorganisatie als doel op zichzelf zou staan. Het wetsontwerp wekt nog steeds de indruk dat men met een zekere verschuiving van bevoegdheden van de gemeente en het Rijk naar de provincie zou kunnen volstaan, wat het taken- en bevoegdheden- pakket betreft. In feite gaat het veeleer om een verdere uitbouw van bevoegdheden op elk van de drie bestuurlijke niveaus in complementaire richting. Hierbij denk ik ten aanzien van de provincies spe ciaal aan een regionale ontwikkelingswetgeving waarin een systeem van integrale planning centraal staat als integratie van de in ontwikkeling zijnde facet- en sectorplanning. Het provinciale beleids plan, zoals dat in het Ontwerp wijziging Provincie- Wet geïntroduceerd wordt, hoort in deze organieke wet niet thuis en staat ook te veel los van de eigen lijke beleidswetgeving. Kortom: ik zou de reeds lang op gang zijnde wettelijke versterking van be voegdheden van de provincie op meer systema tische wijze willen voortzetten in het kader van een wetgevingscoördinatie waarin ook de decentralisatie van rijkstaken aan de orde komt. Gelijktijdig kan dan een gemeentelijke herindeling op regionale schaal plaatsvinden. Pas daarna valt te beoordelen welke wijzigingen in de provinciale indeling moeten worden aangebracht. Van enige urgentie is wat het laatste betreft in ieder geval nog niets gebleken, zeker niet ten aanzien van het ruimtelijk beleid. Met de departementale herindeling staat het in wezen niet anders. Hoewel verbeteringen mogelijk zijn, zoals ten aanzien van het landschapsbeheer en het waterbeheer, lost men het probleem van de beleids coördinatie op rijksniveau niet op door een ver schuiving van sectorale taken tussen departementen. Veeleer moet het leggen van dwarsverbanden in organisatorische en procedurele zin een oplossing bieden, zoals nu in het kader van de moderne be- stemmings-, inrichtings- en beheerswetgeving in feite al gebeurt. Interdepartementale coördinatie organen en gecoördineerde besluitvormingsproce dures vormen daarbij de aangewezen weg. Zonder nu te willen beweren dat coördinatie van wetgeving een panacee is voor alle bestuurlijke kwalen, zou ik deze beschouwing over de betekenis ervan voor het bestuur als geheel toch willen be sluiten met opnieuw de samenhang te onderstrepen, die er tussen al de door mij genoemde parallelle verschijnselen op het terrein van het openbare be stuur bestaat. Wetgevingscoördinatie is een onmis bare schakel in het geheel van activiteiten die ge richt zijn op meer eenheid van bestuur. De redaktie van het NGT wenst alle lezers een rustgevende vacantie We komen weer uit in september met onder andere een verslag van het congres "Wetenschapsberekening in de geodesie" ngt 77 118

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 24