Coördinatie van wetgeving en informatieverzorging" M. J. M. Bogaerts Het thema van de coördinatie is in dit congres zo ver doorgevoerd, dat dit zelfs in de titels van de voordrachten tot uitdrukking komt. Ik heb wat dit aangaat geen roet in het eten willen gooien, maar ik moet u meedelen dat op het gebied van de informatievoorziening betreffende het onroerend goed nauwelijks sprake is van wetgeving, laat staan van enige coördinatie hierin. Waarschijnlijk laat mede daardoor ook de technische coördinatie van de informatieverzorging in ons land veel te wensen over. Ik ben van mening dat de informatieverzorging wettelijk geregeld moet worden en dat deze regeling moet worden opgenomen in de gehele gecoördi neerde administratieve wetgeving inzake onroerend goed. Het lijkt mij daarom juist dat ook de infor- matieproblematiek op dit congres aan de orde wordt gesteld. Mijn uitgangspunt is dat degenen die belast zijn met de ruimtelijke ordening, de ruimtelijke inrichting, het ruimtelijk beheer en de rechtsbescherming han delen op basis van de informatie waarover zij kun nen beschikken. Het verzamelen, verwerken en ver strekken van de benodigde informatie is een belang rijke activiteit in onze samenleving en wordt uit gevoerd in zogenaamde vastgoedsystemen. Van deze informatiesystemen, die betrekking hebben op het onroerend goed, bestaan er honderden in Neder land. Elk van deze systemen heeft een eigen beperkte doelstelling en levert informatie voor een klein deel van het totale veld van de particuliere en overheids activiteiten die verband houden met het onroerend goed. Omdat tussen de vastgoedsystemen weinig coördinatie bestaat, krijgen degenen die op de ver schillende bestuurlijke niveaus belast zijn met de ruimtelijke ordening, de inrichting en het beheer veel informatie met een negatief effect. Dit heeft tot gevolg dat de gebruiker een vertekend of onvolledig beeld van de werkelijkheid kan krijgen. De kans is dan groot, dat verkeerde beslissingen worden ge nomen, of dat beslissingen worden nagelaten omdat de noodzaak daarvan niet is doorgedrongen. In de korte tijd die ik tot mijn beschikking heb zal ik de volgende onderwerpen aan de orde stellen: - waaruit bestaat de informatie die betrekking heeft op het onroerend goed; - welke pogingen worden in Nederland onder nomen om tot coördinatie in de informatiever zorging te komen; - welke elementen moet een eventuele wettelijke regeling van de informatieverzorging bevatten; - zijn er soortgelijke ontwikkelingen in het buiten land aan te wijzen; - hoe kunnen we tot een wettelijke regeling komen. Waaruit bestaat de informatie die betrekking heeft op het vastgoed Alle menselijke activiteiten geschieden op een be paalde plaats. Hieruit zou men kunnen concluderen dat alle gegevens over deze activiteiten vastgoed- gegevens zijn. Sommige activiteiten zijn echter slechts in geringe mate verbonden aan een bepaalde plaats. Vastgoedgegevens hebben betrekking op de eigen schap van de vastgoedelementen zelf en op de acti viteiten van de mens in en op het vastgoed, die in directe relatie staan tot het vastgoed. De vastgoedgegevens kunnen in enkele rubrieken worden ingedeeld: 1. de ligging van vastgoedelementen ten opzichte van het aardoppervlak. Dit is in feite het enige gemeenschappelijke aspect ervan. Als de plaats van een vastgoedelement, groot of klein, goed is bepaald, kunnen gegevens, uit welke bron dan ook, die een beschrijving van dat element geven, worden gekoppeld aan die plaats. Een belangrijk aspect van de ligging is de onderlinge relatie tussen gebieden, percelen en andere vastgoed elementen. Daarnaast is van belang in welke bestuurseenheden het element is gesitueerd. De ligging wordt tot nu toe meestal weer gegeven op een kaart; 2. de activiteiten die op of in een vastgoedele ment worden uitgeoefend. Dit kunnen er zeer vele zijn die men in een moderne ingewikkelde ngt 77 Rede uitgesproken op het Congres Coördinatie Wetgeving Onroerend Goed op 21 april 1977 te Den Haag. Onder vastgoed wordt verstaan alle elementen die een vaste plaats t.o.v. het aardoppervlak hebben, zoals percelen, gebouwen, leidingen, wegen, waterlopen, beplantingen, bestuurlijke gebieden, enz. 119

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1977 | | pagina 25